Proxxon ve Optimum marka torna makinelerini en ucuz fiyatlarla cimri.com sitesinde bulabilirsiniz.

Tornacılık, en eski meslek dallarından biridir. Torna işlemine, metali şekillendirme zanaati diyebiliriz.

Bu işi yapacak olan kişilerin mekanik ve metal bilgisinin iyi düzeyde olması gerektirir. Torna tezgahlarında genellikle silindir yapıda olan parçalar işlenir, ancak farklı şekillerdeki parçalar da bu makinelerle işlenebilir. Otomotiv, tekstil, sanayi ve yedek parça gibi sektörlere ait endüstrilerde sıklıkla torna işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Geçmişte kullanılan manuel tornaların yerini, günümüzde CNC yani bilgisayarlı kontrol edilebilen tornalar almıştır. Teknolojik ilerlemelerin, torna tezgahlarına da yansımasıyla, iş gücü verimliliği ve torna işleme kapasitelerinde büyük artış meydana gelmiştir. En uygun fiyatlı torna tezgahlarını, cimri.com sitesinde bulabilir, tezgah fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Torna makinesi nedir? Ne işe yarar?

Bu makineler, bir parçayı kendi eksenin etrafında döndürmek suretiyle, üzerinde soyma yapmayı sağlayan makinelerdir. Bu soyma işlemi, kalem denilen torna kesici uçları ile yapılır. Kalemler, kalemlik denilen özel bir bölümde bulunur. Bu işleme torna tesviye, bu işlemin yapıldığı tezgahlara torna tesviye tezgahları, bu işi yapan uzman kişiye ise tornacı denir. Torna tezgahlarının gövde bölümü, genellikle dökme demirden yapılır. Bunun deneni, dökme demirin sarsıntıyı absorbe edebilmesi, grafit yapısı sayesinde ekstra efor harcamadan kendi kendini yağlayabilmesi ve işleme kolaylığıdır. Gövde kısmını üzerinde taşıyan bölüme torna ayakları denir. Bu bölümler takımları koymak için dolap olarak da kullanılabilir. Fener Mili, diğer adıyla iş mili, motor bölümünden dönme hareketini alır ve uç bölüme iletir. Torna tezgahının kayıtlar denilen bölümü üzerinde ise kızaklar bulunur. Bu sayede parçalar rahatlıkla hareket ettirilebilir. Bunlara ilaveten, torna makinelerinde, gezer punta, hız kutusu, araba, kalemlik, sport, talaş tavası ve soğutma sıvısına ait bir depo bulunur.

Torna makinesi fiyatları ne kadardır? Satılık torna makinesi nereden bulunur?

Torna tezgahlarının fiyatları, makinenin markası, hacmi ve modeline bağlı olarak değişkenlik gösterir. En ucuz torna makinesini cimri.com sitesinde, elektrikli el aletleri kategorisinde yer alan, torna makinesi sekmesinden görüntüleyebilir, ürünleri listeleyerek, makine fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.