Marka
Wilson
 • En Popüler Ürünler
 • En Ucuz Ürünler
 • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.
 • Tenis-Badminton

 • Yaşam kalitenizi arttırmanın en sağlıklı yollarından biri hiç şüphesiz ki spordur. Spor yapanların çok iyi bildiği gibi düzenli spor insanı zinde ve sağlıklı tutar. Kaliteli bir yaşam sürebilmeniz için seçeceğiniz bir spor dalına yoğunlaşarak hem eğlenip hem de sağlıklı kalabilirsiniz. Eğlenirken sağlıklı kalmanın bir yolu da tenis ve badmintondur.

 • Tenis- Badminton Nedir?

  Tenis, karşılıklı iki ya da ikişer kişilik ekipler ile açık ya da kapalı sahalarda oynanan olimpik bir oyundur. Tenis raketi ve küçük toplarla tenis kortu adı verilen ortasında file olan bir sahada oynanmaktadır. Kurallara uygun bir şekilde en çok kim puan alırsa o kişi oyunu kazanmaktadır. Badminton ya da diğer adıyla tüytop ise, tenisle benzerlik göstermektedir. Tenis gibi bir raket ve topla oynanmaktadır. Fakat badminton topu ve raketi tenis sporuna kıyasla biraz daha farklıdır. Badminton raketi, tenis raketine nazaran daha ufak ve sap kısmı daha uzundur; fakat asıl badmintonun tenisle arasındaki fark kullanılan toplardadır. Badminton topu yaklaşık olarak 4.74 ila 5.50 gr. ağırlığında olan ve ucunda 14 ya da 16 adet kaz tüyü bulunan özgün bir toptur. Badminton asıl olarak bir salon sporu olarak adlandırılabilir.

 • Yukarıda bahsettiğimiz iki spor dalı da her yaş grubundaki insan tarafından rahatlıkla öğrenilip oynanabilecek zevkli spor dallarıdır. Siz de bu iki keyifli spor dallarından birine merak saldıysanız ve ekipmanlarına sahip olmak istiyorsanız; Yonex, Wilson, Selex gibi kaliteli markaların ürünlerini, en uygun fiyat sıralamaları ile Cimri’de bulabilirsiniz!

 • Tenis ve Badminton Kuralları Nelerdir?

  Yukarıda adı geçen iki spor dalının da her spor dalında olduğu gibi belli kuralları bulunmaktadır. Eğer iyi bir oyuncu olmak istiyorsanız kurallarını iyi bilip ona uygun oynamanız çok önemlidir. Tenis ve badminton kuralları başlıca şunlardır;

  Tenis kuralları; oyuncular maça başlarken ve maç boyunca 2 farklı pozisyonda dururlar, bir oyuncu servis atarken diğer oyuncu servis karşılayan pozisyondadır. Servis kullanan oyuncunun topu kortta belirlenmiş olan bölgeye göndermelidir aksi takdirde puanı kaybetmiş olur. Karşılayan oyuncu da servis kullanan oyuncunun çaprazında pozisyon alır. Servis kullanan kişi 2 defa hata yaptığı takdirde puanı kaybeder. Serviste fileye değip isabet eden toplar ‘let’ olur ve hata sayılmayıp servis tekrarlanır.

  Oyun içindeki temel amaç ise topu rakip oyuncunun belirlenmiş alanına filenin üstünden geçirip, rakibin topa vuruş yapamamasını veya vuruş yapsa bile içeri düşürememesini sağlamaktır. Ayrıca top rakibin alanında iki defa sektiği takdirde rakip oyuncu puanı kaybetmiş olur. Maçlar 3 set veya 5 set üzerinden oynanmaktadır.

  Badminton Kuralları; badminton hava koşullarından etkilenen bir spor olduğu için kapalı kortlarda, tek kişilik veya iki kişilik takımlarla oynanır. Rakipler tüylü topu karşı alana düşürmeye çalışırlar, belirlenen alana düşmeyen toplar dışarda sayılır. Sadece servis kullanan kişi veya takım puan kazanabilir. Filenin altından, içinden geçen veya fileye takılan toplar hata sayılır.

  Maçlar en fazla 3 set üzerinden oynanmaktadır, 15 puana ulaşan oyuncu seti kazanır.