Marka
Derwent
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler

Suluboya Nedir?

Suda rahatça çözülebilen yapıda üretilmiş boyaları su ile karıştırarak yapılan bir boyama tekniğidir. Oldukça keyifli olan bu tekniğin boyaları transparandır. Öyle ki bu boyalar altında sınırları belirlemek adına kurşun kalemle uygulayacağınız çizgileri bile gösterebilecek transparanlıktadır. Oldukça geniş bir renk skalasına sahip olan bu boya çeşidinin hemen hemen her renkte seçenekleri bulunmaktadır.

Oldukça keyifli olan bu boyaları birkaç uygulamadan sonra çözerek kaliteli işler çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz! Tabii kaliteli ve iyi işler çıkarabilmek için öncelikle kaliteli markaların suluboyalarını tercih etmelisiniz. Kaliteli markaların ürünlerini en uygun fiyat sıralamaları ile Cimri.com ’da bulabilir ve keyifli işler çıkarmaya başlayabilirsiniz!

Suluboya Nasıl Yapılır?

Suluboya çalışmaları yapmak oldukça keyiflidir. Fakat öncelikle malzemeleri iyi tanımak gerekir. Suluboya teknikleri için sizin de tahmin edebileceğiniz gibi başrollerden birisi kağıttır. Bu boya çeşidi transparan olduğu için kâğıdın asıl rengi de işinizi etkileyeceği için oldukça önemlidir. Genelde beyaz kâğıt seçilmesinin nedeni de kâğıdın işe ışıltı katması ve beyaz üzerinde renklerin kontrolünün daha kolay olmasıdır. Siz isterseniz farklı renklerde kağıtlar edinerek farklı yaklaşımlarda çalışmalar yapabilirsiniz. Tabii bunun için öncelikle çok iyi bir şekilde suluboya tekniğini öğrenmeniz gerekmektedir. Bu tekniği iyi bir şekilde öğrenebilmek için öncelikle malzemeleri iyi tanımanız gerekir. Bunun için de belki asıl işinize başlamadan önce renkleri, kağıdınızı ve fırçalarınızı denemek adına kâğıdın küçük bir alanına denemeler yapabilirsiniz. Malzemelerinizi tanıyıp fırçalarınızın yapısını ve kağıdınızın verdiği tepkileri iyice kavradıktan sonra asıl işinize geçebilirsiniz.

Öncelikle yapacağınız suluboya için kurşun kalem ile hafif bir şekilde çizim yapmanız ve alanlarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bu boya çeşidi yapısı gereği transparan olması nedeniyle yapacağınız çizimi fazla bastırmadan yapmanız gerekmektedir. Sonrasında ise boyayacağınız alanı önce su ile ıslatarak sonra suyun yüzey tarafından emilmesini beklemeden renginizi uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde fırça ucuyla bıraktığınız boyalar suyun yönüne göre dağılacak ve güzel efektler oluşturacaktır. Renkleri karıştırmak istediğiniz noktalarda diğer boya çeşitlerinde de olduğu gibi istediğiniz renkleri paletlerde hazırlayabileceğiniz gibi kâğıt üzerine karışmasını istediğiniz renkleri üst üste uygulayarak kağıdınızın üzerinde renklerin karışmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle istediğiniz rengi elde etmenin yanında asıl renklerin tonlarını da görebileceğiniz bir renk geçişi elde etmiş olursunuz. Boyanızı bu şekilde uygulayabileceğiniz gibi aynı zamanda alanı ıslatmadan boyanın nereye gideceği tamamen sizin elinizde olarak da uygulama yapabilirsiniz.

Sulu boyada koyu açık değerleri elde etmek için diğer boya çeşitlerinde olduğu gibi siyah ya da beyaz boyalardan yardım almanıza gerek yoktur. Bir alana ne kadar aynı boyadan uygularsanız o alan o kadar koyu olacaktır. Yani boyayı uygulama miktarınız boyanızın koyuluğu ve açıklığına karar veren noktadır. Boyanızı tamamen uyguladıktan sonra yere paralel bir şekilde kağıdınızın kurumasını beklemelisiniz. Oldukça pratik ve keyifli bir boya çeşididir. Hemen edinip denemelisiniz!