Günde Kaç Bardak Su İçmeliyiz?

Herkesin bildiği üzere vücudumuzun günlük rutinine devam edebilmesi için gerekli olan ilk maddelerden birisi sudur. Biz insanlar için hayati önem taşıyan bu maddenin elbette ki günlük olarak tüketmemiz gereken bir miktarı vardır. Günlük olarak ihmal etmeden tüketmeniz gereken miktar, ortalama olarak 8 bardaktır. Gün içerisinde bu alışkanlığı edinerek 8 bardak içmeye başladığınız taktirde daha rahatlamış ve daha sağlıklı bir bedene sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Su içme alışkanlığınız yoksa ve günlük hayatta içmeyi unutuyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey, bunu planlamak ve bu plana sadık kalmayı sağlamak olmalıdır. Örneğin, her sabah kalktıktan sonra ve her akşam yatmadan öncesi için planlama yapabilirsiniz ya da yemeklerden önce tüketmeniz gerektiğini planlayarak alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu planlamayı sizin için yapan uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamaları telefonunuza indirerek size hatırlatmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında masanızda ya da çantanızda bir şişe bulundurmanız sürekli gözünüzün önünde olmasını sağlayacağı için bir çözüm olabilir. Aynı zamanda şişenizin içerisine çeşitli meyveler katarak onu daha eğlenceli hallere getirip kendinizi teşvik edebilirsiniz.

Emin olun başlarda biraz zorluk çekseniz bile bir süre sonra tükettiğiniz suyu vücudunuz kendiliğinden isteyecektir ve kendinize çeşitli yardımlarla hatırlatmanıza ihtiyaç kalmayacaktır. Vücudunuza su girdikçe çeşitli olumlu tepkilerle karşılaşacaksınızdır. Bu tepkilerle karşılaştıkça bu alışkanlığı kazanmanın ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. Siz de geç olmadan yukarıdaki yöntemleri uygulamaya başlayabilir ya da kendinize özel yöntemler geliştirerek günde en az 2 litre su içmeye başlayabilirsiniz.

Suyun İnsan Vücudundaki Önemi Nedir?

Günlük hayatta yeteri kadar tüketilmediği taktirde vücut suya ihtiyaç duyar ve belirli tepkiler gösterir. Bazen mide buna tepki verir bazen başka organlar. Bu gibi durumları yaşamamak adına günlük belirlenen miktarı ihmal etmeden tüketmelisiniz. Günlük miktarı tüketerek vücudunuza kazandırdığınız şeyler,

· Beyin fonksiyonlarınız güçlenir,

· Toksinler temizlenir,

· Metabolizmanızı düzenli olarak çalıştırır ve sizi rahatlatır,

· Yediğiniz gıdaların sindirimini kolaylaştırır,

· Eklem sıvılarını besleyerek eklemlerinizi korur,

· Cildinizin nemlenmesini sağlayarak tahriş olmasını engeller,

· Vücut sıcaklığını düzenler gibi daha saymakla bitmeyecek pek çok yararı bulunmaktadır.