Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Meyve Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 1 Meyve markası:

En Çok İncelenen Meyve Ürünleri Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin en çok inceledikleri 5 Meyve ürünü:

2021 yılı Meyve Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
14 Nisan 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 475 Meyve modeli içerisinde en ucuz Meyve fiyatı 2.95 TL iken, en yüksek Meyve fiyatı 680.0 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Meyve fiyatlarının ortalaması alındığında ise 14 Nisan 2021 tarihinde ortalama Meyve fiyatı ise 10.64 TL olarak sitemizde yer alıyor.

En Çok İndirim Bulunan Meyve Ürünleri Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da yer alan Meyve modelleri arasında en çok indirim bulunan 5 Meyve modeli:
Cimri'nin Seçimi
Ürün Görseli Hazırlanıyor
Çaykur Rize Turist 1 kg Çay
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Meyveler

Bahçe ve tarlalarda yetişen bitkilerin yenilebilen bölümlerine meyve denir. Meyveler bitkisel besin kaynaklarının başında gelir. Mineral ve vitamin açısından zengin olan meyvelerin günlük olarak tüketilmesi gerekir. Tüketim sırasında kişinin enerji depolamasına da yardımcı olur. Şeker oranı yüksek olan meyveler gün içerisindeki tatlı ihtiyacını da karşılar. Meyve çeşitleri yaz, ilkbahar ve kış mevsimi olarak iki gruba ayrılabilir. Mevsimine göre üretilen meyvelerde genellikle A, B, C, K gibi vitaminler bulunur. Her vitamin çeşidinin vücuda sağladığı faydalar ise değişiklik gösterir. Meyvelerin içerisinde bulunan lif oranının yüksek olması sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışması sağlanır. Sağlığın olumlu anlamda etkilenmesi için düzenli olarak meyve tüketilmesi gerekir. Günlük 2 - 3 porsiyon olacak şekilde meyve tüketerek dengeli bir şekilde beslenilebilir. Ara öğün olarak tüketilebileceği gibi bazı durumlarda ana öğün olarak da tüketilebilir. Tok tutma özelliği de bulunan meyvelerin birçok çeşidi bulunur. Yaz ve kış meyvelerinin yanı sıra tropik meyvelerde bu çeşitliliğe dahil edilebilir. Yıl boyu güneş alan ülkelerde yetişen bu meyvelerde tüketim zincirine eklenebilir. 

Meyve Çeşitleri

Meyve çeşitleri mevsimine göre değişir. Genellikle yaz ve kış mevsiminde tüketilecek şekilde farklılık gösterir. Özellikle taze tüketildiğinde besin değeri daha yüksek olduğu için meyvelerin mevsiminde tüketilmesi gerekir. Bu sayede ürünlerin mikro besin değerlerinden en iyi şekilde yararlanılabilir. Yaz aylarındaki meyve çeşitliliği kış mevsimine göre daha fazla olur. Hem ferahlık veren hem de vitamin değeri bol olan yaz meyvelerinin günlük olarak tüketilmesi gerekir. Yaz meyvelerine ahududu, çilek, frambuaz, karpuz, kayısı, kiraz, üzüm, armut, kavun gibi seçenekler örnek verilebilir. Her meyvede birbirinden farklı vitamin bulunur. Bu nedenle düzenli olarak her çeşit meyveden tüketilmesi gerekir. Kış mevsiminde tüketilen meyveler ise içerisinde bulunan C vitamini gibi değerleriyle öne çıkar. Genellikle kışın kırmızı elma, greyfurt, portakal, kivi, nar, ayva gibi meyvelere tüketilebilir. Taze meyve tüketmek için meyvelerin mevsimini takip etmek önem taşır. Meyveler bol su ile yıkandıktan sonra çiğ olarak yenilebilir. Sağlıklı bir şekilde beslenmek için mutlaka yeme - içme düzenine meyve çeşitlerini eklemek gerekir. Meyveler arasında ayrım yapmadan tüketerek her birinin besin değerinden yararlanılabilir. Tropik meyve çeşitleri ise son yıllarda fazlasıyla ilgi görmeye başlar. Tropikal meyveler adında anlaşılacağı üzere tropikal bölgelerde yetişir. Bu meyvelere çarkıfelek, avokado, ejder meyvesi, hindistan cevizi, ananas, muz, pepino, papaya gibi örnekler verilebilir. Bu meyvelerden A, C, D, B6 gibi vitaminler elde edilebilir. Bunların yanı sıra kalsiyum, kobalamin, magnezyum, demir gibi besin değerleri açısından da oldukça yüksek değerlere sahip olur. Egzotik meyve ismiyle de bilinen bu meyveler yıl boyunca tüketilebilir. Çünkü herhangi bir mevsimi olmayan tropik ağaçlar her dönem meyve vermeye devam eder. Görünüşleri itibarıyla ilginç olan bu meyveler oldukça lezzetlidir. Meyve çeşitlerinin vücut sağlığı için faydası da oldukça fazla denilebilir. 

Meyvelerin Yararları

Meyvelerde bulunan vitamin ve minerallerin vücuda birçok faydası bulunur. Bu faydaların en başında ise cildin güzelleşmesi gelir. Kış, yaz ve ilkbahar mevsimlerinde tüketilebilen meyvelerle birlikte tropikal meyvelerin de faydaları oldukça fazla denilebilir. B vitamini meyveler genellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve beyin fonksiyonlarının en iyi şekilde işlemesini sağlar. Genellikle avokado, muz gibi meyvelerde bulunur. Avokado, B vitaminin yanı sıra 20 vitamin, Omega 3 ve mineral değerlerine sahip denilebilir. Kalp ve damar sağlığını koruyan bu meyve diğer ürünlere göre daha fazla protein içerir. Aynı zamanda kandaki kötü kolesterolü düşürür. B vitamin içeren diğer bir meyveye örnek olarak muz verilebilir. Lif açısından zengin olan böbreklerin sağlığı için faydalı olur. Muz, kan basıncını dengeleyerek kalp kaslarını da güçlendirir. C vitamini meyveler özellikle kış mevsiminde tüketilen meyvelerin içerisinde bulunur. Portakal, greyfurt, mandalina gibi narenciyeler bu meyvelerin başında gelir. Nezle tedavisine yardımcı olan meyveler yüksek tansiyonu düşürür, kanser riskini azaltır ve astım semptomlarının kontrol altında tutulmasını sağlar. Vitamin değeri yüksek olan Ananas, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Stresi azalttığı gibi göz sağlığının korunmasını da destekler. C vitamini değeri yüksek olan greyfurt gibi meyveler aynı zamanda sıkılarak da tüketilebilir. Böylece kolajen miktarını dengeleyerek hücre dokularını yeniler. D vitamini meyveler tüketildiği takdirde diyabete karşı korur ve bağışıklık sistemini de güçlendirir. 

Meyvelerin Fiyatları

Meyve fiyatları genellikle mevsime göre değişim gösterir. Yaz meyveleri, o dönem fazla üretilirse fiyatları biraz daha uygun olabilir. Aynı durum kış meyveleri için de geçerli denilebilir. Meyvelerin daha az üretildiği dönemlerde ise fiyatlarında artış gözlemlenebilir. Meyveler ilk satışa sunulduğu zamanlarda yüksek fiyatlı olsa bile zamanla fiyatlarda düşüş yaşanabilir. Meyvenin üretildiği bölge ile satıldığı farklı bölgeler arasında da fark bulunur. Tropik meyvelerin fiyatları diğerlerinden biraz daha yüksek olabilir. Tropikal bölgelerde yetişen meyveler ithal edildiğinden dolayı ülkemizde yetişen meyvelerin fiyatlarına göre daha farklı olur. Bazı egzotik meyveler aynı zamanda ülkemizde de yetiştirilebilir. Bu durumda fiyatları da değişebilir. Ürünlerin çeşitliliğine göre de satışa sunuldukları fiyatlar farklı olur. Örneğin muz ile karpuz tamamen farklı şekillerde fiyatlandırılır. Bu durumu etkileyen birçok faktör bulunur. Cimri.com sayfasından meyve fiyatlarını karşılaştırabilir ve aktüel kataloğundan inceleyebilirsiniz. Ürünleri broşür sayfamızdan takip edebilirsiniz. 

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery