POPÜLER ARAMALAR

Konum Seç

Konumunuzu Seçin
Bulunduğunuz konuma özel fiyat ve fırsatları görebilmek için konumunuzu seçin.

Adresinize ait sokak, cadde bilgilerini arayabilirsiniz.

0

Sepetim

Un ve İrmik Fiyatları

4238 Ürün Listeleniyor
En Popüler
En Düşük Fiyat

Un ve İrmik

İrmik buğdayın öğütülüp elenmesiyle elde edilen ince taneli bir besin maddesidir. Doyurucu olmasına rağmen kalorisi az olduğu için de son zamanlarda diyet yapanların tercihi olmuştur. İrmik doyurucu ve hafif bir besin olmasının yanında oldukça faydalı da bir besin olan irmik bir nevi un olarak da kullanılabilir. İrmik protein değeri yüksek bir besindir ve kan şekerini yavaşça yükselttiği için sık sık tüketilmesi tavsiye edilir. İçeriğinde bol miktarda karbonat mevcut olduğu için yiyene enerji verir. İçeriğindeki magnezyum sayesinde kas ve sinir sisteminin çalışmasında faydalı bir gıdadır.  Diş ve kemik sağlığı açısından önemli bir gıdadır. Kanın pıhtılaşmasına katkı sağlayan hemoglobin irmiğin içeriğinde bulunan demir sayesinde çokça üretilir.

Un ve İrmik Çeşitleri

İrmik oldukça faydalıdır ve bazı yörelerde un olarak da kullanılır. Un çeşitlerine bakacak olursak glutensiz, tam buğday, mısır unu, irmik unu olmak üzere çeşitli gıda maddelerinden oluşur. Piyasada çokça irmik markaları mevcuttur. İrmik faydalı ve besin değeri yüksek bir ürün olduğu için ayrıca temel besin maddelerinden sayıldığından markalar irmiğe oldukça fazla rağbet göstermiştir. Glütensiz un içeriğinde buğday ve arpa gibi glüten içeren gıda maddelerinin hiçbir şekilde bulunmadığı un çeşididir. Glüten alerjisi olanlar için ideal bir un çeşididir. Mısır, pirinç, karabuğday, nohut gibi ürünlerden glütensiz un elde edilir. Mısır unu bilinen ve en çok tüketilen, tercih edilen glütensiz un çeşididir. Tam buğday unu tam tahıllı buğdaydan elde edilen bir un çeşididir. Tam buğday unu lif içerir, bu yüzden sindirimi beyaz una oranla daha kolaydır. Uzun süre tok tuttuğu için diyet yapanlar tarafından tercih edilen ürün sindirimi rahatlattığı için kabızlık gibi sorunların da önüne geçer. Vitamin ve mineral açısından beyaz una oranla daha zengin olduğu için son dönem oldukça popüler bir undur. Mısır unu ülkemizde çoğunlukla Karadeniz bölgesinde tüketilen oldukça sağlıklı bir undur. Mısırın öğütülmesiyle elde edilen oldukça faydalı bir undur. Özellikle cilt sağlığı açısından önemli olan mısır unu içeriğindeki e vitamini ile cilde elastik bir yapı kazandırır. İrmik unu protein, lif ve b vitamini bakımından zengin bir un çeşididir ve özellikle kalp sağlığı açısından önemlidir.

Un ve İrmik Fiyatları

İrmik fiyatları çeşitli özelliklerine göre değişiklik gösterir. Piyasada her bütçeye hitap eden irmik markaları bulunur. İrmikler çeşitli özelliklerine göre piyasaya sunulup kullanıcıların beğenisine sunulur. Bir un çeşidi olan irmik gibi diğer unlar da çeşitli özelliklerine göre piyasaya sürülür. Aslında un fiyatları arasında öyle belirgin bir değişiklik olmaz. Fiyatlar genelde unun kilosuna göre değişiklik gösterir. Ayrıca özellikle son dönemlerde sağlıklı ve sindirimi kolaylaştırdığı için tam buğday unu, mısır unu irmik unu revaçtadır. Siz de sayfamızda bulunan irmik ve un çeşitlerini özellikleri ile beraber inceleyip fikir sahibi olabilirsiniz. Kendiniz için en lezzetli ve ucuz irmik ve un çeşitlerinin hangi sitede olduğunu cimri.com üzerinden öğrenebilirsiniz.

Un ve İrmik Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

İrmik satın alırken dikkat edilmesi gereken birtakım özellikler vardır. Bunlar kullanıcıların talep ve beklentilerine göre değişiklik gösterir. Öncelikle irmik bir gıda maddesi olduğu için sağlığınız açısından irmiği güvenli bir yerden ve kesinlikle paketlenmiş halde almalısınız. Paketinde son kullanma tarihine ayrıca satın aldığınız irmiğin bakanlık onaylı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Satın aldığınız irmiği nerede kullanacağınız da önemlidir. İrmik besleyici bir ürün olmasına rağmen düşük kalorili olduğu için diyet yapanlar ve vegan beslenenler tarafından sıkça tüketilen bir gıda maddesidir. İrmikle yapacağınız yiyeceğe göre irmik tercihi yapmalısınız.