Konum Seç

Konumunuzu Seçin
Bulunduğunuz konuma özel fiyat ve fırsatları görebilmek için konumunuzu seçin.

Adresinize ait sokak, cadde bilgilerini arayabilirsiniz.

0

Sepetim

68 Ürün Listeleniyor
En Popüler
En Düşük Fiyat
En Düşük Birim Fiyat
1/3Sonraki

Pişirme Kağıdı

Günümüz yaşantısında zaman herkes için çok kıymetlidir. Bu yüzden dünyada insanlar gereksiz işlerle bu vakitler doldurmamak için yeni tasarımlar üretmeye çalışır. Bu tasarımlardan mutfakta işimizi kolaylaştıran ürünlerden biri pişirme kağıtlarıdır. Başka bir adı yağlı kağıt olarak geçer. Bu kağıtlar sayesinde pişireceğiniz yiyecekler tepsiye yapışmaz ve tepsinin temiz kalmasını sağlar. Temizlemesi oldukça zor olan tepsilerle vakit kaybetmezsiniz ve kalan zamanı kendinize ayırırsınız. Fakat işimizi kolaylaştıran her üründe dikkat etmemiz gereken şey sağlığımıza olumsuz yönde herhangi bir etkisi olup olmadığıdır. Bir dönem bu kağıtların zararlı olduğu söylenmiş ve içerisinde bulunan yağların sağlığımıza olan etkisi nedeniyle birçok bilinçli tüketici tarafından akıllarda soru işareti getirmiş. Birçok tüketici, pişirme kağıdı yapımında özellikle kalp-damar sağlığımız için oldukça tehlikeli olan trans yağların ya da yine sağlığımızı tehdit eden doymuş yağların kullanıldığını düşünerek endişe duyarak pişirme kağıdı kullanımını bırakmış. Fakat yapılan araştırmalara göre pişirme kağıtlarının yağlı dokusu, bilinen bu yaygın inanışın aksine yağlardan elde edilmemektedir. Pişirme kağıtlarına yağlıymış gibi kayganlık sağlayan yapılar genellikle silikonize maddelerden elde edilmektedir ve bu maddelerin sağlığımıza olumsuz bir etkisi olmadığı kanıtlanmış.

Bu pişirme kağıtlarının kullanım amacına göre çeşitleri mevcuttur. Siz de kıymetli olan zamanınızı tepsi temizleyerek harcamak istemiyorsanız bu kağıtları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Pişirme Kağıdı Özellikleri

Yağlı kağıtların içerisinde zannedilenin aksine yağ bulunmaz. Yağ gibi kayganlık hissi veren silikonize formül, mum ya da kromstearat gibi malzemeler kullanılır. Bu silikonize formülün üzerine konan gıdanın pişirme esnasında kağıda ve tepsiye yapışmasını engeller, elle temasında kayganlık hissi verir. Yapılan araştırmalarda bu maddenin sağlığa bir zararı olmadığı tespit edilmiş. Ancak silikonize formül dışında bazı markalarda bu kayganlık ve yapışmasını engelleme özelliğini sağlaması için petrolden üretilen diyamant denilen katkı maddesi kullanılır. Bu madde petrol içerdiği için sağlığa zararlı olduğunu düşünen uzmanlar vardır. 

Pişirme işlemleri için alüminyum folyo ve teflon ürünler kullanmak yerine yağlı kağıt kullanılması tavsiye edilir. Isıtma işlemi yapılmadan, sadece gıdayı sarmak için kullanılan alüminyum folyoların gıda üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Fakat fırın içerisinde ısı gören folyo üzerindeki alüminyumu gıdaya aktarır. Bundan dolayı vücutta metal birikimine sebep olur. Metal birikimi de zamanla birçok hastalığa yol açar. Bu yüzden ısı görecek besinlerin alüminyum folyo ile temasından kaçınılması gerekir. Ancak son zamanlarda üretilen yağlı kağıtlı alüminyum folyolar sayesinde bu problemi ortadan kalkar. Bu kağıdın özelliği bir tarafının yağlı kağıt diğer tarafının da alüminyum folyo olmasıdır. Yağlı kağıt olan taraf silikon formül içerdiği için kağıdın gözeneklerini tıkar ve diğer taraftaki alüminyumun geçmesine izin vermez. Bu sayede yiyeceklerinizi sağlığınızdan ödün vermeden pişirebilirsiniz. 

Pişirme kağıdını ısıl işlem gören fırın haricinde de kullanabilirsiniz. Örneğin, elinizde bir tane kesme tahtasi varsa ve çiğ et kesmeniz gerekiyorsa, kesme tahtasının üzerine kesme tahtası boyutunda bir yağlı kağıt koyarak çiğ etlerinizi kesebilirsiniz. Bu sayede kesme tahtasını yıkamaya gerek kalmadan direk kullanabilirsiniz. Bunun yanında tost makinesi temizlemek de oldukça güçtür. Özellikle plakaları çıkmayan  bir tost makineniz varsa yine yağlı kağıdı tost makinesinin alt ve üst plakası büyüklüğünde keserek koyabilir, tostları bu iki kağıt arasında pişirebilirsiniz. Bu sayede tost makinesi kirlenmez ve işinizi kolaylaştırır. Bir başka kullanım alanı olarak da eğer mikrodalgada sıçramaları engelleyen koruyucu kapak yoksa, ısıtılacak yemeğin üzerine pişirme kağıdıyla kapatabilirsiniz. Bu sayede mikrodalga fırın kirlenmez. Ayrıca eğer tatlı yapıyorsanız ve evde sıkma torbanız yoksa pişirme kağıdı ile hemen bir sıkma torbası yapabilirsiniz. Pişirme kağıdını istediğiniz büyüklükte kesin ve kağıda koni biçimini verin. Koni yaptığınız kağıdın ucunu istediğiniz genişlikte kestikten sonra kolaylıkla kullanabilirsiniz. Pasta ve kurabiyelerinizi bu sıkma torbası sayesinde güzelce süsleyebilirsiniz.

Pişirme Kağıdı Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Sağlığınız için satın alacağınız pişirme kağıdı özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. Pişirme kağıdının içerisinde bulunan malzemelerin sağlığınıza olumsuz yönde bir etkisi olup olmadığından emin olmadan kullanmayın. Çünkü direk gıdaya temas eden bu kağıtlar aracılığıyla zararlı maddeler direk vücudunuza geçer. Bu yüzden pişirme kağıdı almadan önce markaların içeriklerini kontrol edin. Özellikle içerisinde diyamant denilen maddeyi içermemesine özen  gösterin. Bu madde petrol türevi olduğu için kesin kanıt olmasa da sağlığınız açısından risk taşıyabilir. Daha sonra elediğiniz markaları ayırıp elinizde kalan markalardan hangisini tercih edebileceğinize bakın. Bu yüzden, pişirme kağıtlarını alırken güvenilir markaları tercih etmeli ve mutlaka malzemesine dikkat etmek gerekir. Pişirme kağıtları içerisindeki malzemeye ve yapısına göre kalitesi değişir. Bir de pişirme kağıdı çeşitleri mevcuttur. Pişirme kağıtları 8, 10 m lik gibi toptan olarak satılır. Siz kullanacağınız tepsiye göre onu keserek ayarlayabilirsiniz. Bunun yanında bir de pişirme kağıdı kesilmiş olarak satılır. Kesilerek satılmasının sebebi ise mutfakta yemek yaparken bir koşuşturma içerisinde olunur ve bu yağlı kağıtları tepsiye göre kesmek için bir vakit harcarsınız. Bu kağıtları en düzgün şekilde makasla kesebilirsiniz, bu yüzden yemek arasında makas arayıp bulmak, elinizi yıkamak, yemeğinizi bölmek ve tekrar geri dönmek gerekir. Elinizle koparmaya çalışsanız düzgün kesilmediği için hem kötü bir görüntü ortaya çıkar hem de yamuk olma ihtimali çok yüksektir. Tepsinin bir kısmı açıkta kalabilir. Bu yüzden üretilmiş olan bu kesilmiş pişirme kağıtlar ortalama bir tepsi boyutundadır. Siz yemeğinizi yaparken hiç ekstra efor sarf etmezsiniz. Kutu içerisinden bir kağıt çekerek tepsiye koymak yeterlidir. Daha sonra yemeğinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bir diğer pişirme kağıdı ise içi yağlı kağıt dışı alüminyum folyo olan kağıtlardır. Bu kağıtlar ise alüminyum folyonun zararlarından korunmak için üretilmiş. Pişirme kağıdının içerisindeki silikon yapı sayesinde alüminyum folyodan geçebilecek metal miktarı minimuma iner. 

Ayrıca bu pişirme kağıtlarını kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da üzerindeki talimatlara uymanız önerilir. Pişirme kağıdı kutularının üzerinde de yazan 180 dereceyi aşan sıcaklıklarda kullanılması önerilmez. Çünkü çok yüksek sıcaklıklarda pişirme kağıdı içerisindeki maddelerin yapısı bozulabilir ve bu bozulmalar da sağlığınıza olumsuz yönde etki edebilir. Bunun yanında pişirme kağıtlarını doğrudan fırın içerisine koymamanız gerekir. Mutlaka bir tepsi ya da fırın kabının içerisine konularak kullanılmalıdır. Fırın içerisindeki ızgaralarla direk teması olmamalıdır. Pişirme kağıtlarınızı 180 dereceyi aşmayan mikrodalga fırınlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Pişirme Kağıdı Fiyatları

Pişirme kağıdı fiyatları modellere göre değişkenlik gösterir. Pişirme kağıdının yapıldığı malzemeye göre fiyatı değişir. Siz de ihtiyacınız olan pişirme kağıdının hangisi olduğuna karar vermek için öncelikle kriterlerinizi belirleyin. Daha sonra cimri.com a girerek modelleri inceleyebilir, kriterlerinize göre filtreleme yapabilirsiniz. Aradığınız pişirme kağıdı yorumlarına bakarak merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Modele karar verdikten sonra arama yaparak aradığınız ürünü hangi mağazadan daha uyguna alabileceğinizi öğrenebilir ve o mağazadan pişirme kağıdınızı alabilirsiniz. Satın aldıktan sonra aldığınız ürünlerle ilgili yorum yaparak sizden sonraki alıcılara da yardımcı olabilirsiniz.