Konum Seç

Konumunuzu Seçin
Bulunduğunuz konuma özel fiyat ve fırsatları görebilmek için konumunuzu seçin.

Adresinize ait sokak, cadde bilgilerini arayabilirsiniz.

0

Sepetim

248 Ürün Listeleniyor
En Popüler
En Düşük Fiyat
En Düşük Birim Fiyat

Meyve ve Sebze

Bahçe veya tarlalarda yetişen bitkilerin yenilebilir kısımları meyve ve sebze olarak bilinir. Günlük besin ihtiyaçlarımızın en başında meyveler ve sebzeler gelir. Dengeli ve doğal beslenmenin en önemli zinciri olan bu ürünlerin belirli porsiyonlar halinde tüketilmesi gerekir. Vitamin ve mineral deposu olan meyve ve sebzeler potasyum, kalsiyum açısından da zengin içeriğe sahip. Bu ürünler çocukların büyümesi, büyüklerin de hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam etmelerini sağlar. Meyve ve sebzeler tüketildiği takdirde vücudu hastalıklara karşı korur. Vücudun başta grip, nezle gibi hastalıklar olmak üzere pek çok hastalığa karşı direnç göstermesini sağlar. Bu direnci gösterebilmek için gün içerisinde sık sık meyve ve sebze tüketmek gerekir. Mutfağın vazgeçilmez ihtiyaçları arasında bulunan sebzeler genel olarak pişirilerek tüketilir. Meyveler ise çiğ olarak yenilebilir. Bol suyla iyice temizlendikten sonra yiyerek vücudun besin değeri ihtiyacı karşılanabilir. Yaz ve kış mevsimlerine göre çeşitlilik gösteren meyve ve sebzeler türlerine göre de değişir. 

Meyve ve Sebze Çeşitleri

Meyve sebze çeşitleri öncelikle yaz ve kış mevsimine göre değişir. Soğuk havalarda yetişen ürünler kışın satışa sunulurken yaz sıcaklıklarında olgunlaşanlar yazın satılır. Mevsimlerine göre çeşitlenen meyve ve sebzeler aynı zamanda türlerine göre de ayrılır. Sebzeler gövdesine, kök ve yumrularına, yapraklarına ve meyvelerine göre çeşitlenir. Gövdesine göre ayrılan sebzelere örnek olarak taze soğan, sarımsak, mantar, pırasa gibi ürünler verilebilir. Kök ve yumrularından yararlanılan sebzelerin arasında ise patates, havuç, kereviz, pancar, turp gibi sebzeler bulunur. Ispanak, marul, maydanoz, lahana gibi ürünler ise yapraklarından yararlanılan sebzelere örnek olarak verilir. Vitamin ve mineral gibi besin değeri yüksek olan bu ürünleri mutlaka sık sık tüketmek gerekir. Meyvelerinden yararlanılan sebzelerin arasında ise kabak, bakla, domates gibi sebzeler öne çıkar. Meyveler sert kabuklu, çekirdekli, turunçgiller ve Akdeniz meyveleri olarak çeşitlendirilebilir. Adından da anlaşıldığı gibi sert kabuklu meyvelere armut, ayva, elma gibi meyveler örnek verilebilir. Çekirdekli meyveler ise kiraz, vişne, kayısı gibi meyveler olarak öne çıkar. Turunçgiller olarak nitelendirilen portakal, limon, mandalina gibi meyveler aynı zamanda C vitamini açısından da oldukça zengin denilebilir. Akdeniz meyvelerine örnek olarak da muz, incir, yenidünya örnek verilebilir. Meyve ve sebzeler yetiştikleri bölgeye veya iklime göre de çeşitlendirilebilir. Her birbiri birbirinden farklı faydası olan bu meyve çeşitlerinin mevsimine uygun olarak tüketilmesi gerekir. 

Meyve ve Sebzenin Yararları

Meyve sebzeler tüketildiği zaman insan vücuduna pek çok faydası bulunur. Yaz ve kış mevsimine göre ayrılan ürünlerin taşıdığı vitamin, mineral gibi besin değerleri de farklı olur. Yaz mevsiminin gelmesiyle sofralarda daha çok yer verilen sebzelerin birçok faydası bulunur. Her yemekte kullanılan ve içine konulduğu yemeği lezzetlendiren sarımsak vücudun neredeyse her ihtiyacını karşılar. Taze sarımsak A, B, C ve E vitaminin yanı sıra sakkaroz içerir. Yaşlanmayı geciktiren, kireçlenmeyi engelleyen ve tansiyonu dengeleyen sarımsak antibiyotik olarak da kullanılır. Zeytinyağlı yemeğin baş kahramanı enginar ise yaz mevsimlerinde sofralardan eksik olmaz. Enginar, potasyum, kalsiyum, magnezyum, A ve C vitamini içerir. Karaciğer ve safra kesesinin sağlığını korur. Kabak içerdiği K ve C vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasını önler. Kemik gelişimini desteklerken böbrek fonksiyonlarını da düzenler. Kışın tüketilen ıspanak, pırasa, karnabahar gibi sebzelerin faydaları saymakla bitmez. B ve C vitamini ile öne çıkan ıspanak kış aylarının vazgeçilmezleri arasında bulunur. İçinde bulunan magnezyum ve çinko sayesinde cilt sağlığını destekler. Sindirim sistemi, sinir sistemi ve göz sağlığı açısından sağladığı faydalar saymakla bitmez. Kış mevsiminde tüketilen pırasa ise idrar sökücü özelliği ile önem kazanır. Kalsiyum, demir, potasyum gibi besin değerleri içerir. Sindirim sürecini de olumlu anlamda etkiler. İster kahvaltıda ister ana yemekte tercih edilen karnabahar ise potasyum ve C vitamini ile kalp hastalıklarının tedavisini destekler. Yaz ve kış mevsimlerinde sıklıkla tüketilen meyveler de en az sebzeler kadar önem taşır. C vitamini açısından zengin olan portakal, soğuk algınlığı ve gripten korur. Kırmızı renkleri ile cıvıl cıvıl gözüken kirazlar ise kolesterolü ve kan şekerini dengeler. Aynı zamanda ağrı kesici etkisi de görür. Akdeniz meyvesi olan muz, kalbe ve kas sistemine etki eder. Birbirinden farklı faydaları bulunan meyve ve sebzelerin düzenli olarak tüketilmesi gerekir. 

Mevsimine Göre Meyve ve Sebzeler

Meyve sebze mevsimleri yaz ve kış olarak belirlenir. Yaz meyvelerinin başında karpuz, kavun, çilek, kayısı, üzüm, armut, kiraz, böğürtlen, erik gibi ürünler gelir. Yaz sıcaklıklarında ferah ferah tüketilen bu meyvelerin vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olduğu söylenebilir. Kış meyvelerinin arasında ise ayva, greyfurt, mandalina, portakal, nar, kivi gibi meyveler bulunur. C vitamini açısından oldukça zengin olan kış meyvelerinin günde 5-6 porsiyon tüketilmesi gerekir. Sebzeler de tıpkı meyveler gibi yaz ve kış mevsimine göre değişiklik gösterir. Kışın hastalıklara karşı korunmak için tüketilen sebzelerin arasında kabak, biber, marul, kereviz, ıspanak, lahana gibi ürünler bulunur. Yazın D vitamini gibi önemli ihtiyaçları karşılamaya destek olan sebzelere örnek olarak da enginar, fasulye, maydanoz, sarımsak verilebilir. Her birinin birbirinden farklı faydası bulunan meyve ve sebzeleri evden hiç eksik etmemek gerekir. Ürünleri satın almadan önce Cimri.com sayfasından meyve ve sebze fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Ürünleri incelemek için broşür sayfamızı takip edebilirsiniz.