Konum Seç

Konumunuzu Seçin
Bulunduğunuz konuma özel fiyat ve fırsatları görebilmek için konumunuzu seçin.

Adresinize ait sokak, cadde bilgilerini arayabilirsiniz.

0

Sepetim

339 Ürün Listeleniyor
En Popüler
En Düşük Fiyat
En Düşük Birim Fiyat
1/11Sonraki

Maden Suyu-Soda

Maden suyu, doğal yer altı sularından elde edilen bir içecektir. Maden suyunda çözünmüş olarak bulunan katı madde içeriği en az 250 mg’dır. Çözünmüş katı maddeler mineral, tuz, element ve gazlardan oluşur. Maden suyu soda ile aynı anlamda kullanılsa da ikisi arasında farklılıklar mevcuttur. Soda genel olarak mideyi rahatlatma eğilimindedir. Maden suyu ise içeriğinde çok fazla mineral barındırır. Bikarbonat, sülfat, kalsiyum, magnezyum, florit, demir, sodyum gibi pek zengin ve vücudun ihtiyaç duyduğu yararlı mineral bulunur. Özellikle kadınlara hamilelik dönemlerinde doktorlar tarafından maden suyu önerilir. Bunun nedeni doğal olarak bulunan minerallerin dışarıdan ilaç ya da diğer kimyasal yollarla alınmasının doğru olmadığıdır.Türkiye, jeotermal kuşakta bulunduğundan dolayı maden suyu açısından zengin ülkeler arasında yer alır. Yağmur ve kar sularının, kayaların çatlak kısımlarından içeriye sızarak oluşturduğu maden suyunun sağlığa da pek çok faydası vardır. Yaşlılık dönemlerinde oluşan kireçlenme gibi istenmeyen durumların önüne geçilmesine yardımcı olur. Ayrıca kemik sağlığının gelişmesine destek sağlar. Sporcuların sıklıkla tercih ettiği doğal maden suyu vücut yağını dengeler. Hem yağ yakımına hem de kilo kontrolünün sağlamasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller kan basıncının dengelenmesini sağlar. Çünkü her iki mineral de beyin işleme sürecine aktif olarak katılır. Kolesterol gibi yaşa bağlı hastalıkların son bulmasına destek olur. Maden suyu sayesinde tıkalı kalmış kılcal yollar açılır ve aktif hale getirilir.

Maden Suyu- Soda Özellikleri ve Modelleri

Doğal zengin maden suyu, pek çok faydalı özelliğe sahiptir. Alkali minerallerle vücudun konsantrasyon oranının düzenlenmesine yardımcı olur. İçeriğinde yer alan sülfat minerali, pankreasta sindirim enzimlerinin üretilmesine yardımcı olur. Bu da hem sindirimi kolaylaştırır hem de kabızlık ve şişkinlik gibi istenmeyen durumların önüne geçilmesini sağlar. Bikarbonat minerali sayesinde gastrit ve reflü nedeniyle oluşan mide yanmalarının önüne geçer. Mideyi rahatlatır, ekşimeleri azaltır. Maden suyu, içeriğinde hem magnezyum hem de potasyum gibi yüksek vitaminli mineralleri bulundurur. Her iki mineral de kasların gelişmesi için önemlidir. Dolayısıyla maden suyu kas ve kemik gelişimine destek olur. Özellikle uyku apnesi olarak bilinen bacaklardaki kas kasılmalarının tedavisine yardımcı olur.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra sade maden suyu içeriğinde bulundurduğu doğal mineraller sayesinde cilt ve vücut parlaklığının arttırılmasına destek olur. Kollajen üretimini arttırır. Bu üretim sonucunda hem gözlerde hem de ciltte ışıldama ve parlaklık artar. Orta yaş üzerindeki bireylerde görülen kırışıklıkların kaybolmasına yardımcı olur. Ayrıca yüzdeki ve vücut üzerindeki koyu renk lekelerin azalmasına destek olur. Tüm bu özelliklerin yanı sıra maden suyunda bulunan vitamin ve mineraller güneş, soğuk, fön gibi işlemlerin yıprattığı saçları da güçlendirir. Saç diplerindeki derinin olması gereken pH derecesine kavuşmasına yardımcı olur. Bu sayede derideki oksijen miktarını arttırır ve hem güçlü hem de parlak saçlar yaratır.

Kadınlarda zor geçen dönemler arasında bulunan menopoz döneminin daha kolay ve rahat atlatılmasına da yardımcı olur. Ayrıca cildi nemlendirerek akne ve sivilce oluşumunu engellenmesini destekler. Daha çok orta yaş ve üzerinde görülen hastalıklardan olan romatizmaya da iyi gelir. Ayrıca içerisinde klorid mineralinin bulunması böbrekleri korur ve böbrek taşı riskini minimuma indirir. Bunun yanı sıra kalp ve sinir sistemlerini düzenleyerek, bu sistemlerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Maden suyunun bir diğer özelliği ise içeriğinde sodyum yani doğal tuz bulunmasıdır. Tuzun aşırı kullanılması böbrek ve tansiyon hastalıklarına neden olabilir. Bu bağlamda maden suyu tüketimine de dikkat edilmelidir. Günlük alınması gereken doz miktarı aşılmamalıdır. Uzmanlara göre günde bir ya da iki şişe tüketilmelidir.

Maden Suyu- Soda Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Maden suyu ya da soda alırken sağlık ve mineral açısından dikkat edilmesi gereken birtakım özellikler bulunur. Öncelikle maden suyu ya da sodanın içeriğinde bulunan vitamin ve mineral değerleri dikkatle incelenmelidir. Farklı markaların maden suyu çeşitleri farklı mineral değerlerine sahiptir. Dolayısıyla satın almadan önce değerlere dikkat edilmelidir. Öte yandan doğal kaynaklardan elde edilen maden suyu, özel miktarlarda vitamin ve minerali içinde barındırır. 500 mg’dan daha az mineral içeren sular, düşük mineralli maden suyu olarak tanımlanır. Bu miktar 1500 mg’dan fazla ise, yüksek mineralli maden suyudur. Dolayısıyla maden suyu ya da soda satın alırken yüksek mineralli olmasına dikkat edilmelidir. Mutlaka vitamin ve mineral değerleri kontrol edilmelidir.

Tüm bunların yanı sıra ülkemizde pek çok farklı yerde doğal kaynaklar yer alır. Maden suyu ya da soda satın alırken doğal kaynaklardan elde edilmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Bazı farklı firmalar içerisine kimyasal özellikteki ürünler ekleyebilir. Bu gibi olumsuz durumlarda o markalardan uzak durmak gerekir. Maden suyu ya da soda satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise, ürünün kireçtaşı rezervuarından elde edilip edilmediğidir. Kireçtaşı rezervuarı maden suyu açısından en zengin ve verimli rezervuarlardan bir tanesidir. Dolayısıyla buradan elde edilecek ürünlerdeki vitamin ve mineral miktarı da çok fazladır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise mutlaka doğal maden sularının tercih edilmesidir. İşlenmiş maden sularında pek çok kimyasal madde bulunur. Bahsedilen kimyasal maddeler ise, minerallerin doğal yapısının bozulmasına neden olur. Yapısı bozulmuş olan vitamin ve mineraller artık saf olmaktan çıkar. Dolayısıyla herhangi bir fayda da sağlamaz ve yapay bir hal alır.

Dilerseniz sizler de cimri.com internet sitesinde yer alan maden suyu yorumlarını okuyarak fikir sahibi olabilir ve tercihinizi yapabilirsiniz.

Maden Suyu- Soda Fiyatları

Maden suyu fiyatları markadan markaya göre farklılık gösterebilir. Kimi markalar maden suyu ya da sodayı tekli olarak satmayı tercih edebilir. Bu durumda fiyat artırımı oluşabilir. Bazı markalar ise genelde ürünlerini altılı ya da onlu paketler halinde satarlar. Çoklu satışlarda ise tüketicileri destekleyici fiyat azalmaları oluşabilir. Bunun yanı sıra maden suyu ve soda fiyatları markaların ürünlerinin içinde bulunan vitamin ve mineral değerlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Vitamin ve mineral değeri daha az olan ürünlerde fiyatta azalmalar söz konusu olabilir. Ayrıca fiyat değişkenlikleri maden suyu ve soda firmalarının çalışma şartlarına, çalışan sayılarına ve çevresel faktörlere bağlı olarak da oluşabilir.  

Tüm bu detayların yanı sıra sodalara eklenecek olan meyve aromaları da yine fiyatlarda değişikliğe yol açabilir. Maden suyu ya da sodanın boyutu da fiyat farklılıklarının en temel nedeni arasında yer alır. Kimi firmalar satış politikası olarak ürünlerini 1000 ml (1 litre) olarak satarken, kimileri ise 250 ml ila 500 ml arasında satabilir. Bu gibi durumlarda fiyatlarda artış ve azalış meydana gelir.

Fiyatları etkileyen bir diğer unsur ise ülke ekonomisinin genel durumu, benzer piyasalardaki fiyat dalgalanmaları gibi firma ve markalardan bağımsız olarak oluşan koşullardır. Günümüzde markalar Ar-ge çalışmaları gerçekleştirerek maden suyu ya da sodalara tüketici ihtiyaç ve taleplerine göre farklı meyve aromaları eklerler. Kimi durumlarda bu aromaların eklenmesi fiyatlarda da artışa neden olabilir.

Sizler de cimri.com internet sitesinden maden suyu ve soda fiyatlarına detaylı şekilde ulaşabilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.