Konum Seç

Konumunuzu Seçin
Bulunduğunuz konuma özel fiyat ve fırsatları görebilmek için konumunuzu seçin.

Adresinize ait sokak, cadde bilgilerini arayabilirsiniz.

0

Sepetim

2159 Ürün Listeleniyor
En Popüler
En Düşük Fiyat
En Düşük Birim Fiyat

Kırmızı Et

Yemek kültürümüzün vazgeçilmez ürünlerinden biri et ve et türleridir. Her evin mutfak kültüründe et çeşitleri geniş bir kategori oluşturur. Et ve et ürünlerinden evlerde kullanılarak çok çeşitli yemek türleri yapılır. Sadece et veya et çeşitleri kullanılarak bu yemekler yapılabileceği gibi, et ve et çeşitlerinin yanına eklenen malzemeler ile de çok çeşitli yemek türleri yapılır. Et ve et çeşitlerine malzeme eklenerek yemek yapılmasının yanında malzemelerin yanına et ve et çeşitleri eklenerek de yemekler yapılır. Türkiye geniş bir coğrafyaya sahip olan bir ülkedir. Ülkenin her yöresi farklılık gösterir. Yöresel farklılıklar mutfak kültürüne de yansıdığını görürüz. Yöreler kendi kültürlerine göre et ve et türlerini kullanarak yada kendilerine has bir şekilde işlemden geçirerek farklı yemek çeşitleri yaparlar.

Hayvanın kesilmesi ile elde edilen bir malzemedir. Hayvanın her bölgesi farklı bir et çeşidi olarak karşımıza çıkar. Bu çeşitlilik et ve türleri tüketenler için farklı farklı lezzet demektir. Geniş bir mutfak kültürü sağlamasının nedenlerinden biri budur. Diğeri ise bu farklı bölgelerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan malzemeler çeşidi olmasıdır.  Et sadece evlerde tüketilen bir yiyecek türü değildir. Piknikler veya farklı organizasyonlar sağladığı çeşit ile mangal şeklinde de tüketildiğini görürüz. Yiyecek sektöründe farklı şekillerde kullanılarak çeşitli yeme içme mekanı olarak da karşımıza çıkar. Kebapçılar, köfteciler, dönerciler gibi yerlerin etin farklı şekilde kullanılarak açılan yiyecek mekanları çevremizde yer alır.

Et ve et ürünleri mutfak kültürünün yanında sağlık açısından da yararlı bir besin türüdür. Belirli aralıklar ile ve doğru şekilde tüketildiği zaman faydası olan bir besindir. Et çeşitleri içerdiği B vitamini açısından zengin olması vücudun kemik sağlığı, kan dolaşımı, sindirim sistemi gibi vücudun birçok  işlevine yardımcı olarak güçlenmesini sağlar.

Kırmızı Et Çeşitleri

Kırmızı et denince akla gelen üç hayvan türü kuzu, koyun ve danadır. Dana büyükbaş hayvanlar arasında en çok tercih edilen ve kırmızı et olarak tüketilen türüdür. Dana dışında farklı büyükbaş hayvanlar çeşitleri de tüketilir.

Koyun eti kırmızı et çeşitleri arasında besin değeri en yüksek olarak karşımıza çıkar. Besin değerinin yüksek olması nedeniyle koyun eti tüketildikten sonra vücut güç kazanır ve enerjisinin yükseldiğini görürüz. Kalp ve damar rahatsızlığı olanlar koyun eti tüketirken yenen et miktarına dikkat etmeleri sağlıkları açısından önemli bir husustur.

Kuzu eti ile dana eti birçok yönden benzerlikleri vardır. Protein açısından kuzu etinde dana etinden daha zengindir. Yemek yapanlar açısından kuzu eti kısa sürede pişme özelliği işlerini kolaylaştırır. Kuzu etinde bilinmesi gereken bir husus ise satın alındıktan sonra bekletilmeden tüketilmesi gerektiğidir.

Dana eti piyasada bulunan ve daha çok tercih edilen kırmızı et çeşididir. Gelişme çağındaki çocuklar ve anneler için önemli bir besin kaynağıdır. Dana eti içerdiği zengin protein, demir, potasyum ve B vitamin ile sağlık açısından da tüketilmesi gereken bir besindir.

Kırmızı et olarak genelde büyükbaş hayvanlardan elde edilen kırmız et çeşitleri tüketilmektedir. Aşağıda büyükbaş hayvanın çeşitleri yerlerinden elde edilen kırmızı et çeşitlerinin bazıları şu şekildedir.

Bonfile

Büyükbaş hayvanların karın içinde bulunan bir bölge de yer alan kısımda bulunan kemiksiz ettir. Et çeşitleri arasında yeri ayrı olan bonfile etlerin kralı olarak da bilinir. Bonfile et kullanılarak birçok farklı ve nefis yemek yapılabilir.

Kontrfile

Kontrfile büyükbaş hayvanların arka dış kısmında bulunan ve oradan elde edilen kemiksiz ettir. Bazı restoranların T-Bone Steak yapımında kullandıkları malzeme olarak bilinir.

Pirzola

Koyun, kuzu ve dana gibi hayvanların omurgalarının iki yanı bölgelerden elde edilen kaburgalı et parçalarıdır. Pirzola evde pişirileceği gibi mangal yapılırken tercih edilen et çeşididir.

Antrikot

Antrikot büyükbaş hayvanların göğüs omurları üzerinden boyuna doğru uzanan bölümden elde edilen ettir. Antrikot eşit yağ oranı sayesinde piştikten sonra ağızlarda güzel bir lezzet bırakır. Dokusu yoğun olan bir ettir.

Kıyma

Hayvanın belirli bölgelerinden çıkan etlerin kıyma makinası yardımıyla kıyılması sonucu elde edilen et çeşididir. Kıyma kullanarak köfte başta olmak üzere çeşitli yemekler yapılmaktadır.

Nuar

Hayvandan elde edilen yağsız ve sinirsiz et türüdür. Dünya mutfağında rosto olarak da bilinir. Lezzetli bir et olan nuar yemek yapımında sıklıkla tercih edilir.

Tranç

Hayvanların but kısmında bulunan ve oradan elde edilen yağsız bir et çeşididir. Tranç da kas yapısı yoğun olan ama yağ dokusu az olan ettir.

Kırmızı Et Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmeli

Kırmızı et tercih ederken ilk önce güvenilir bir yerden almamız gerekir. Güvenilir yer olması veteriner hekim kontrolü, kesim usullerine uyulması ve et yerine farklı bir şey almamızın önüne geçer. Kırmızı et tercih ederken yukarıda bahsettiğimiz türlerden hangisi bizim damak zevkimize hitap ediyorsa onu tercih etmeniz et tüketiminden daha çok lezzet almamızı sağlar. Kırmızı eti en uygun şekilde temin etmemiz ekonomik açıdan faydalı olacaktır.

Kırmızı Et Fiyatları

Kırmızı et fiyatları üretim azaldıkça ve tüketim arttıkça yukarı seyreder. Kırmızı et tüketirken ilk önce güvenilir satıcılar bulmanız gerekir. Kırmızı et siparişi verecek veya alacak isek bu satıcılardan kırmızı eti en ucuz veren yerleri tercih ederek et tüketim maliyetlerini azaltarak bütçemize destek olabiliriz. Böylece daha çok et tüketme şansınız olur.