Tarih boyunca makaslar, birçok kişi tarafından kullanılmıştır. Zaman içerisinde en işlevsel görünüme kavuşan makas, günümüzde her evde, her işyerinde kendine yer edinmeyi başarmıştır. Mas, Esselte, Brons, Maped gibi markalara ait en kaliteli makas çeşitlerine Cimri.com’dan ulaşabilir, birçok fiyat seçeneğini karşılaştırarak en uygun fiyatlarla dilediğiniz makasa sahip olabilirsiniz.

Makas Nedir?

Saç, kağıt, bez, kumaş gibi maddeleri kesmekte kullanılan, iki parçadan oluşan aletlerdir. Kesim için birbirine yaklaştırılan ve arkadan birbirine perçinli bir eksenle bağlanan, iç tarafları keskin iki çelik bıçak parçasıdır.

Hayatın her alanında kullanılan makas çok eski bir tarihe sahiptir. M.Ö. 1500’lü yıllarda Mısır’da kullanıldığı rivayet edilir. İlk makaslar sap kısmından birbirine bağlıydı. Çapraz şekilli birbirine bağlı ilk makaslar M.S. 100’lü yıllarda Roma’da üretilmiştir.

Günümüzde kullanılan makasların ilk örnekleri ise 1760 yılında Robert Hinchliffe isimli Londra’da yaşayan bir İngiliz tarafından yapılmıştır. Sert çelikten keskin kenarlı şekilde yapılan makas, zamanla hızla gelişmiştir. Her ofisin ve evin vazgeçilmezi olan makas, 19.yüzyılda dekoratif saplı hale gelmiş ve çeliğin dövülmesi ile birçok ihtiyaca cevap vermiştir.

Makas Çeşitleri Nelerdir?

Günümüz gelişen dünyasında her farklı ihtiyaca yanıt verecek makas çeşitleri üretilmiştir. Sürfüle makası; kumaş kenarlarını zikzaklı keserek ayrıca sürfüle yapmaya gerek bırakmaz. Berber makası; saç kesiminde kullanılan özellikli bir makas türüdür. Nakış makası; ince nakış işleri sırasında kullanılır. Kâğıt makası; ofiste ve evde herkes tarafından en sık kullanılan klasik modelde makas türüdür. Kumaş makası; her türlü kumaşı kesmek için özel üretilmiş makas çeşididir. Kütikül makası; manikür ve pedikür esnasında kütikülleri kesmek için üretilmiştir.

Ergonomik yapısıyla ele tam oturan ve sağlam çelikten üretilen makas çeşitleri; evlerden ofislere, ticarethanelerden okullara kadar herkesin kullandığı en büyük işlevsel yardımcıdır. Özellikle çocukların kendilerine zarar verme riskine karşılık makas yüzeyleri plastikle kaplanır. Kesici kısımlar bu plastik kısım içerisinde kalarak çocuğun kendine zarar vermesinin önüne geçer.

El işinden bahçeye, berberden terziye, okuldan çiçek budamaya kadar her alanda farklı modelleriyle hizmet veren makas, keskin kısımları uygun şekilde bilendiği takdirde uzun yıllar boyunca sahibine işlevini kaybetmeden hizmet eder.