Kaynak makinesi nedir?

Stanley, Welder, Fimer, Catpower, Expressweld, Einhell, Stayer, Mytol, KL, Deca, Demiriz, Zenwelt, Özen, Mac Allister, Proter, Kuzay, Kale, Wayer marka kaynak makinelerini en uygun fiyatlarla cimri.com sitesinde bulabilirsiniz.

Kaynak, iki parçayı, bir daha ayrılmayacak şekilde birbirine yapıştırmak, kaynatmak demektir. Bu işlemi yapan makineye de kaynak makinesi adı verilir. Kaynak yapma makineleri, bisiklet, masa, sandalye, balkon demiri gibi eşyaların tamirini yapmak için hobi amaçlı kullanılabileceği gibi, endüstriyel alanlarda ve üretim tesislerinde de kullanılır. Endüstriyel olan makinelerin özellikleri ile hobi amaçlı kullanılan makineleri özellikleri birbirinden farklıdır. Hobi amaçlı kullanılan makinelerin fiyatları, endüstriyel ürünlere göre çok daha uygundur. Bu makinelerden satın alarak, evinizde, iş yerinizdeki bozulan, kırılan eşyaları kendiniz tamir edebilirsiniz. Kaynak yapma makinelerini kullanırken, hobi amaçlı da olsa mutlaka koruyucu ekipman kullanmak gerekir.

Kaynak makinesi çeşitleri nelerdir?

Kaynak yapma makinesinden sağlanması gereken akım miktarı, elektrota göre belirlenir. 1 milimetre elektrot çapı için ortalama, 35-40 A akıma ihtiyaç duyulur. Örneğin, 2 milimetrelik bir elektrot için ortalama 80 amper, 5 milimetrelik bir elektrot için ortalama 200 amperlik akım kullanılır. En sık kullanılan elektrotlar 3.25 milimetrelik elektrotlardır. Bu makinelerin çalışma verimi yüzde değeri ile ifade edilir. Örneğin, ‘’% 50 çalışır.’’ Demek, 5 dakika çalışıp 5 dakika durursanız, 10 dakika boyunca aynı akım düzeyinde kaynak yapabilirsiniz anlamına gelir. ‘’%30 çalışır.’’ Dendiğinde ise, 3 dakika çalışıp, 7 dakika durursanız, 10 dakika boyunca aynı akımda kaynak yapabileceğinizi gösterir. Inverter kaynak yapma makinesi, tig kaynağı, gazaltı kaynak makinesi gibi birçok kaynak yapma makinesi çeşidi vardır. Her biri farklı yerlerde kullanılmak üzere tasarlanmış makinelerdir. En ucuz inverter kaynak makinelerini cimri.com sitesinde bulabilir, fiyatları karşılaştırabilirsiniz.

Kaynak makinesi fiyatları ne kadardır?

Bu makinelerin fiyatları, makinenin çeşidine ve markasına göre değişkenlik gösterir. Kaynak yapma makineleri, çoğu zaman maliyetli olduğundan, tüketiciler genellikle ikinci el kaynak makinesi satın almaya yönelirler. Araştırmanızı yaparken, en ucuz birinci el modellere de göz atmak isterseniz, ihtiyacınız olan en ucuz kaynak makinesini, cimri.com sitesinde, elektrikli el aletleri kategorisi altında yer alan, kaynak makineleri sekmesini tıklayarak görüntüleyebilir, ürünleri listeleyerek fiyat ve özelliklerini karşılaştırabilirsiniz.

Gaz Altı Kaynağı Nasıl Çalışır?

Gaz Altı kaynağı, kaynak için gereken ısının, tükenen bir elektrot ile iş parçası arasında oluşan ark sayesinde ortaya çıkan bir ark kaynak yapma çeşididir. Welder, Demiriz, Özen, Stanley gibi onlarca markanın farklı gaz altı kaynağı makinesi modeline en ucuz şekilde sahip olmak Cimri.com ile çok kolay!

Kaynak yapılacak bölgeyi devamlı olacak şekilde sürülen, masif tel elektrod ergiyip tükendikçe kaynak metali oluşur. Elektrod, kaynak banyosu, ark ve iş parçasının kaynağa yakın bölgeleri, atmosferin zarar verici etkisinden kaynak torcundan gelen gaz veya karışım gazlar tarafından korunur. Gaz, kaynak bölgesini tam anlamıyla koruyabilmelidir, koruyamadığı durumda minik bir hava girişi bile kaynak metalinde hataya neden olabilir.

Gaz Altı Kaynak Makinelerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Gaz altı kaynak makinesi modelleri ve fiyatları kullanım alanına göre değişkenlik göstermektedir. Gaz altı kaynak makinelerinin başlıca kullanım alanları şunlardır: Orta ve büyük ölçekteki atölyeler, bakım ve onarım atölyeleri, otomotiv endüstrisi, ziraat ve tarım makineleri üretimi, konstrüksiyon, genel üretim hatları, gemi inşaatı vb.

Gaz Altı Kaynağı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gaz altı kaynağı örtülü elektrod ark kaynağına göre daha seri ve hızlı bir kaynak yöntemidir. Çünkü kaynakçı örtülü elektrod ark kaynak yönteminde olduğu gibi tükenen elektrodu değiştirmek için kaynağı durdurmak zorunda kalmaz. Ayrıca bu yöntemde daha küçük çapta elektrodlar kullanıldığı için aynı akım aralığında yüksek akım yoğunluğuna ve yüksek metal yığma hızına sahiptir. Gaz altı kaynağının başka bir avantajı da örtülü elektrodlardaki gibi cüruf temizliği işlemine ihtiyaç duyulmamasıdır. Ayrıca kaynak metalinde cüruf kalıntısı oluşma riski olmadığı için yapılan kaynaklar daha kaliteli olur.

Sertleşme özelliğine sahip çeliklerde kaynak metalinin düşük miktarda hidrojene sahip olması önemli bir özelliktir. Bu özellik gaz altı kaynağı yöntemi ile elde edilen kaynakta mevcuttur.

Gaz altı kaynağı yarı otomatik ve tam otomatik kaynak sistemlerinin her ikisi için de kullanılabilir.

Yapısı ince olan malzemeler genelde TIG kaynak yöntemi ile ek metal kullanılarak ya da kullanılmadan birleştirilse de, gaz altı kaynağı ince malzemelerin kaynağına örtülü elektrod ark kaynağına oranla daha iyi sonuç verir.

Gazaltı kaynağında daha derine nüfuz etme söz konusudur. Bu sebeple istenildiğinde küçük köşe kaynakları kolayca yapılabilir ve örtülü elektrod ark kaynağına göre daha düzgün bir kök penetrasyonu sağlar.

Plazma Kesme Makinesi Nedir?

Yüksek basınçtaki ve sıcaklıktaki gazların iyonize olması ilkesine dayanarak 16000 derece sıcaklıkta metal ve metal alaşımlarının yüksek bir kesinlikle kesilmesi işlemine plazma kesim, bu işlemi yapan makinelere de plazma kesme makinesi denir.

Plazma Kesme Makinesi Nasıl Çalışır?

Gaza çok benzeyen plazma, elektriği çok iyi iletmesiyle kesim işlemlerinde tercih edilir. Ciddi anlamda bir tasarruf sağlar. Çalışma prensibi için ana unsurlar; güç kaynağı, sürekli bir sabit basınçlı hava, uygun model bir torç üzerine kuruludur. Plazma kesme işlemi iletken tüm metallerde uygulanması ile otomasyonda ve sanayinin birçok kolunda kullanılır.

Artıları Nelerdir?

Plazma kesim makinesi üretim maliyetlerini aza indirmenin en etkili yollarından biridir. Üretim hızını artırır. Üretim kalitesini pürüzsüz hale getirerek hata payını minimuma çeker. Kesme gazları maliyetlerini büyük oranda düşürür. Plazma sac kesim makinesi imalatçıların son yıllardaki en büyük yardımcıları olmuştur. Kullanım avantajları çok fazla olan bu makineler, güvenli kullanımı ile de öne çıkmaktadır. Çok yüksek bir kesim hızı olduğu için az zamanda fazla miktarda üretim imkânı tanır. Ön tav denilen önceden ısıtma yapmaya gerek bırakmaması ile gaz sarfiyatını çok aza indirir. Torçlarının üstün kesme özelliği ile emek ve zamandan kaybınız olmaz.

Plazma kesme makineleri; patlayıcı ve yanıcı gaz tehlikesini ortadan kaldırır. Uzmanlık gerektirmeden çok kolay kesim yapımına imkân verir. Paslanmaz sac, alüminyum ve alüminyum alaşımlı bütün madenlerin rahatça kesilebildiği bu son sistem makineler oksijenle kesmeye oranla çok daha kolay ve işlevseldirler.