Evlerden ofislere, temizlik firmalarından sağlık kuruluşlarına kadar birçok yerde farklı çeşitlerde ve boylarda kâğıt havlular kullanılır. Özellikle evlerde en önemli mutfak yardımcılarından biridir. Selpak, Marathon, Solo, Komili gibi markalara ait kâğıt havlu çeşitlerini Cimri’de bulabilir, en uygun fiyat avantajlarından yararlanarak alabilirsiniz.

Kâğıt Havlu Nedir?

Suya dayanıklı, emicilik hızı yüksek, kolay parçalanmayan, birçok farklı kullanım alanına sahip, selüloz hammaddeden üretilmiş peçete çeşididir. Gevşek katmanlar halinde üretilir ve suyu emicilik özelliği bir peçeteye göre daha çok geliştirilmiştir. Çoğunlukla rulo halde üretilen kâğıt havlu, günümüzde normal pamuk havlunun yerini yavaş yavaş almaya başlamıştır.

Kâğıt havluyu kim buldu sorusu ise; 1907 yılında Scott kardeşlerin sahibi olduğu Scott Kâğıt Fabrikası tarafından yanlışlıkla bulunmuştur şeklinde cevaplanabilir. Kâğıt havlu; tuvalet kâğıdı üretimi yapan bu firmanın üretim esnasında hatalı çıkan bobini satma önerisi ile piyasaya girmiştir. Maliyeti yüksek olduğu için sadece otel ve lokantalara satılabilen havlu, 1931 yılında firmanın yaptığı ar-ge sonucunda fiyatı iyice ucuzlamış halde evlerde kullanılmaya başlanmış ve kâğıt mutfak havlusu olarak adlandırılmıştır.

Kâğıt Havlu Çeşitleri Nelerdir?

Kâğıt havlu, katlarına göre üçe ayrılır. Tek katlı kâğıt havlular ekonomik kalitede havlulardır. Çift katlı havlular ise orta kalite havlu olarak adlandırılır. Üç katlı kâğıt havlular premium olarak adlandırılıp en kaliteli havlu çeşitlerindendir.

Kâğıt havlu türüne göre de ikiye ayrılır. Dispenser kâğıt kavlu; manüel veya pille çalışan dispenser havlu aparatı ile kullanılır. Bu kâğıt havlu çeşidi birçok gıda işletmesi, restoranlar, halka açık tuvaletler, sağlık kuruluşları, ofisler, kafeler, eğitim kurumları tarafından tercih edilir. Kâğıt havlu dispenserine takılarak kullanılan bu havlu Z kâğıt havlu veya rulo dispenser kâğıt havlu olarak değişir.

Diğer kâğıt havlu çeşidi ise evlerde kullanılan rulo kâğıt havludur. Kâğıt havlu askısına takılarak kullanılan bu havlu, evlerin mutfaklarında kızartma esnasında yağ emici olarak, el kurulama havlusu olarak ve dökülen herhangi bir sıvıyı hemen kurulamakta sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda lavabolarda pamuklu havluların yerini almaya başlamıştır. Tek kullanımlık olmasıyla temizlik ve sağlık gereksinimlerini fazlasıyla yerine getirir.