Günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan hesap makinesi teknolojinin sürekli gelişimi sayesinde, bir el boyutuna inmeyi başardı. Her türlü sayısal ve bilimsel hesaplamaların yapılabildiği en iyi hesap makinesine en uygun fiyatlarla Cimri’de Casio, Canon, Bigpoint, Rubenis gibi dev markaların farkıyla ulaşabilirsiniz.

Hesap Makinesi Nedir?

İlk zamanlar sadece dört işlemi yapabilen, daha sonraları geliştirilerek her türlü sayısal işlemi yapar duruma getirilen elektronik ve mekanik bir araçtır. İşi gereği hesaplama yapmak durumunda kalan herkesin elinin altındaki en büyük yardımcıdır. Muhasebecilerin vazgeçilmez parçasıdır.

Hesap Makinesi Ne Zaman İcat Edilmiştir?

Dünyada ilk kez Sümerler tarafından abaküsün atası sayılan hesap yapma yöntemi bulunmuştur. Boncuklardan oluşan abaküs, daha sonradan icat edildi. Mekanik saatlerin icadı ile mucitler, hesap makinesi yapma deneyimlerine girişseler de, başarısız oldular. Pascal, 19 yaşında iken, vergi tahsildarı olan babasına yardımcı olmak için başladığı ilk hesap makinesi icadı serüveninde 3 yıl içerisinde 50 civarında prototip makine üretti. 1645 yılında yaptığı makinesi tanıttı ve daha sonra 20 makine daha icat etti. Bu ilk makineler hala çeşitli müzelerde sergilenmektedir.

1960’larda masaüstü bilgisayarlar kadar büyük olan hesap makineleri sadece dört temel aritmetik işlemi gerçekleştirebiliyordu. 1967 yılında bu aleti büyük bir kitap boyutuna indirmeyi başarsalar da ağırlığı hala 1,3 kg geliyordu. 1970’lerin sonunda Japon bir firma tarafından ilk LED teknolojisi kullanılarak ve sadece hesap makineleri üzerinde kullanılmak üzere geliştirilen özel bir bütünleşik devreye sahip, cepte taşınabilecek boyutlardaki ilk hesap makinesi geliştirildi.

Hesap Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Pratik; Çok sayıda farklı ihtiyaçları karşılamak için, kolay kullanımıyla her yerde tercih edilebilecek olan serilerdir. Kendi içerisinde çift ekranlı, 3 satırlı gibi çeşitlere ayrılır.

Bilimsel; Sınıf ve araştırma laboratuarları gibi yerlerde kullanıma uygundur. Standart modelin yanı sıra, grafik, finansal, programlanabilir gibi çeşitlere de sahiptir.

Şeritli; Her hesaplama adımının ve hesaplama sonucunun görüntülendiği çıktı ek bilgi olarak sunulur. Yoğun ofislerin zorlu görevleri için idealdir.

Gelişen teknoloji ve sürekli eklenen ihtiyaçlar sayesinde, firmalar tarafından birçok modelde hesap makinesi modelleri piyasaya sunuluyor. İhtiyacınız olan bu küçük yardımcıyı bulmanız için Cimri.com yardıma hazır!