Uzakta bulunan nesneleri yakınlaştırıp büyüten ve rahatça görülmelerini sağlayan optik alete dürbün denir. Dürbünlerin en geniş kullanım alanları çift elle kullanılan ikili dürbünler adıyla öne çıkan ürünlerdir. Bunun yanı sıra dürbünlü tüfeklerde kullanılan tüfek dürbünü gibi farklı alanlara yönelik çeşitli kullanımları da mevcuttur. Cimri'de dürbün kategorisinde Nikon, Canon, Steiner, Square, Bushnell ve Makroptik gibi önde gelen dürbün markalarının en uygun modellerini en ucuz fiyat avantajları ile Cimri.com'da kolayca bulabilirsiniz.

  • Dürbünlerde Büyütme Faktörü Ne İfade Eder?

    En temel amacı uzaktaki nesneleri yakınlaştırmak olan bir alet için büyütme faktörü oldukça önemlidir. Dürbün modelleri üzerinde genelde 10x25, 10x50, 12x40, 7x30, 8x42, 10-22x50, 10-30x60 gibi sayılar gözükür. Bu sayılara bakarak dürbünlerin büyütme gücü ve mercek çapı hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Örnek olarak 10x25 bir dürbünü ele alırsak, 10 kat büyütme gücüne ve 25 mm objektif açıklığına sahip olduğunu anlayabiliriz.

    Görüntünün net olması büyütme gücü ile bire bir ilişkilidir. Bu sebeple günışığında en çok kullanılan dürbün tipi 7x30 dürbün tipidir. Aynı tip dürbünün 50 mm objektif açıklığına sahip modelleri ise gece kullanımı için en sık tercih edilen modellerdir.

    Dürbün dünyasında dikkat çekici bir başka nokta ise büyütme gücü arttıkça parlaklık düşer. Aynı şey açıklık azaldıkça da gerçekleşir. Bir dürbünün kaliteli kaplamaya sahip olması o dürbünün kalitesini arttırır. Kaplama görüntü kalitesini daha iyi bir noktaya getirir. Bunun nedeni ışık kayıplarının azaltılması ve bunun sonucunda görüntünün netleşmesidir. Ayrıca en net görüntüyü elde etmek adına odaklanma kavramı dürbünler için oldukça önemlidir. Ayar düğmesi yardımıyla mercek uzaklıkları doğru bir şekilde ayarlanırsa en net görüntü elde edilebilir.

    Dürbün almadan önce ilk olarak hangi amaçla kullanacağınızı belirleyin. Daha sonra bu amaca uygun olarak büyütme gücü, kaplama malzemeleri, odaklanma gibi teknik özelliklerini iyice inceleyin. İncelemenizi yaptıktan sonra seçtiğiniz dürbünü mümkünse son bir kez daha test edin. İşçiliğine, malzeme kalitesine, dayanıklı ve pürüzsüz olup olmadığına, herhangi bir yerinden normalden farklı bir ses gelip gelmediğine bakıp son kararınızı verebilirsiniz.