Özellikle ahşap, plastik ve benzer malzemelerde delik açarken kullanabileceğiniz, Eclipse, Nora ve Makita marka delik açma testerelerini, cimri.com sitesinden, en uygun fiyat garantisi ile satın alabilirsiniz. Cimri.com, satın almak istediğiniz ürünleri, ‘en ucuz’ şekilde bulmanıza yardımcı olur.

Delik Açma Testeresi Nedir?

Çeşitli yüzeylere delik açmak için çoğu zamanda kesme işlemi yapmak gerekmektedir. Sivri uçlu matkaplar, düz, havşa ve burgu uçlar çoğu zaman geniş yuvarlak bir silindir şeklinde istenilen ebatlarda delik açmak için yeterli değildir. Bu gibi durumlarda delik açma testeresi kullanılır. Düz uçlar ile delemeyeceğiniz büyüklükteki delikler için mutlaka bir delik testeresi bulundurmalısınız.

Delik testeresi, temel olarak iki kısımdan oluşur. Kesici kenar, yuvarlak/silindir şeklinde bükülmüş bir metalden oluşur. Merkez kısmında ise matkap ile bağlantının kurulabilmesi için gerekli kısım yer alır. Kesici kısım testere ile aynı yapıdadır. Panç delik testeresi, ahşap delik açma testeresi ve delik testeresi seti gibi çeşitleri mevcuttur.

Delik Açma Testeresi Nasıl Kullanılır?

Delik açma testeresi matkaba takıldıktan sonra, çalıştırıldığında öncelikle ortasında ve tam merkezinde bulunan sivri uç ile referans deliği delinir. Bu, matkabı düz tutmanızı ve deliğin tam bir silindir olmasını sağlar. Ardından bu delikte düz ilerlenerek testere kısma gelinir ve açılmak istenen delik yuvarlak bir şekilde kesilerek açılmaya başlar. Püf nokta, merkez deliğin tam olarak 90 derece ile açılması ve yine 90 derece ile testere kısmın ilerletilmesidir. Delik testeresi sadece ahşapta değil, her türlü sert ve yumuşak ahşap materyal, alçı paneller, tuğa duvarlar, gaz beton yüzeyler, laminat, plastik ve buna benzer diğer yüzeylerde kullanılabilir. Marangozlukta ve özellikle masa üretiminde toplantı masalarının alt kısmına elektrik ve bağlantı kablolarının geçmesi için oluk açılmasında idealdir. Ayrıca aynı şekilde kablo geçişi için; asma tavan, kaplama zeminlerde de kullanılabilir. Delik testeresi satın alırken; hangi yüzeyde kullanacağınıza ve ne tip materyaller keseceğinize dikkat ettiğiniz gibi; ne boyutlarda deliklere ihtiyacınız olacağını da göz önünde bulundurmalısınız. En uygun delik açma testere setinde bu farklı amaç, yüzey ve boyutlar için uygun seçenekler mevcut olmalıdır.