Çalışma hayatında birçok ofis malzemesi kullanılır. Sümen, kalemlik, notluk, kartvizitlik, bant makinesi gibi ofis malzemelerinin arasında belki de en çok kullanılanı; ofis tipi delgeçtir. Siz de delgeç çeşitlerinden birine sahip olmak isterseniz Cimri.com vasıtasıyla Leitz, Mas, STD, Rapid gibi markaların en kaliteli ve en ucuz fiyatlı ürünlerinden tercihinizi yapabilirsiniz.

 • Delgeç Nedir?

  Bir diğer ismi perforatör olan delgeç; ofis içerisinde kullanılan kâğıtlar üzerinde delik açmaya yarayan işlevsel bir alettir. Delgeç icadı; Matthias Theel tarafından yapılmış ve 1886 yılında Friedrich Sonnecken tarafından da patenti alınmıştır. Bu küçük ama çok işlevsel alet sayesinde ofislerde evraklar düzenli bir şekilde dosyalanabilmektedir.

 • Delgeç Nasıl Kullanılır?

  Bir kâğıdın kenar tarafındaki başı ve sonu birleştirilerek, tam orta kısım belirlenir ve bu alana hafifçe bastırılarak işaretlenir. İşaretlenen bu alan, delgeçlerdeki iki keski alanı ortasında bulunan ok işaretine sabitlenir ve alete uygulanan hafif kuvvet vasıtasıyla kâğıt üzerinde simetrik bir delik açılır. Artık delinmiş olan kâğıt, klasör veya dosyalara takılmak için hazırdır.

  Üretici firmalar tarafından çok farklı delgeç modelleri piyasaya sunulsa da, genel olarak iki çeşit üzerinden bu modeller çoğaltılır. Bunlar; normal ofis kullanımları için olan klasik delgeç ve daha fazla kâğıt delmeye yarayan arşiv tipi delgeçlerdir. Ofis ihtiyacınıza göre hangisini alacağınızı belirleyebilir ve Cimri’deki birçok renk alternatifinden seçiminizi yapabilirsiniz. En çok tercih edilen renkler; siyah, gri, lacivert ve kırmızıdır. Seçim yaparken genel olarak ofis malzemelerinizde hâkim olan renk seçeneğine yönelmeniz, ofisiniz için bir bütün oluşturacağından önemlidir.

  En işlevsel ofis aletlerinden bir diğeri de; zımbadır. Zımba ve delgeci ofisiniz için ayrı ayrı alabileceğiniz gibi, takım halinde satılan, renk ve model olarak birbirleriyle uyumlu zımba ve delgeç setlerinden de alabilirsiniz.

  Son yıllarda piyasaya sürülen şekilli delgeçler sayesinde artık bu ofis malzemeleri evlere kadar girmeyi başardı. Geometrik motiflerin yanı sıra yıldız, kalp, kar tanesi, çiçek, yaprak, yonca, ayıcık, kelebek, gül gibi şekillere de sahip olan bu sevimli aletler, hem çocuklar tarafından hem de yetişkinler tarafından hediye paketleri, tebrik kartları, parti hazırlıkları ve yaratıcı elişi çalışmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir.