Çocuk Bisikletleri

Çocuk Bisikletleri Fiyatları

204 Ürün gösteriliyor.
Bisiklet Sınıfı
Model Yılı
Amortisör
Kadro Malzemesi
Çocuk Bisikletleri fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Çocuk Bisikletleri modelleri ve Çocuk Bisikletleri fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Çocuk Bisikletleri kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Barbie, Arnica, Gomax, Pilsan, Babyhope. 204 adet Çocuk Bisikletleri fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi
Tunca No:201 Caprini 1 Vites 16 Jant Erkek Çocuk Bisikleti
Tunca No:201 Caprini 1 Vites 16 Jant Erkek Çocuk Bisikleti
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Sunny Baby T306 Hero Lila Üç Tekerlekli Bisiklet
Sunny Baby T306 Hero Lila Üç Tekerlekli Bisiklet
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Tunca Torrini 1 Vites 20 Jant Kız Çocuk Bisikleti
Tunca Torrini 1 Vites 20 Jant Kız Çocuk Bisikleti
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Çocuk Bisikletleri

Eğlence ve spor amacıyla kullanılan bisiklet, pratik ve sağlıklı bir ulaşım aracı olarak görülüyor. Çocuklar tarafından da severek kullanılıyor. Çocukların ince ve kaba motor becerilerini geliştirmelerinde, dengelerini sağlamada, özgüven kazanıp kendi başlarına gezebilmelerinde, el ve göz koordinasyonlarını artırmalarında da etkili bir araç olarak öne çıkıyor. 

Günümüzde birçok markanın ürettiği, farklı özellikte ve geniş fiyat yelpazesinde çocuk bisikleti satılıyor. Yaşa uygun çocuk bisikleti modellerini seçmek ise rahat kullanım ve sağlık açısından önemli. Doğru yaş için doğru ve uygun bisikleti seçmek gerekiyor. Çocuk bisikleti markaları dikkatli incelendiğinde, hem bütçeye hem çocuğa uygun bisiklet çeşitlerine ulaşılabilir.

Çocuk Bisikleti Modelleri

  • 3 Tekerlekli Bisiklet

3 tekerlekli çocuk bisikletleri, çocukların kullanabileceği ilk bisiklet türüdür. Biri önde, ikisi arkada üç büyük tekerleği vardır. Genellikle 15-25 kg taşıma kapasitesine sahiptir. Bebekler 10. aydan itibaren kullanmaya başlayabilir. Pedal çeviremese de, yetişkin desteğiyle binebilir. Bazı modellerde, pedal dışında ayak koyma yeri de mevcuttur. Çocuk, pedalları çevirebilmeye 18-24 ay itibariyle başlayabilir. Bu bisiklet türü, 3-4 yaşına kadar kullanabilir. 

Bazılarında arkadan destek sağlamak amacıyla, ebeveyn kontrolü adı verilen bir itme kolu bulunur. Bu kolun yüksekliğinin ayarlanabilir ve ihtiyaç kalmadığında da çıkarılabilir olması, kullanım rahatlığı sağlar. Bebeğin yanlara ya da arkaya düşmesini engelleyici mekanizmasının ve emniyet kemerinin bulunması, 3 tekerlekli çocuk bisikletlerinde güvenlik için göz önünde bulundurulması gereken özelliklerdir. Dışarıdayken, güneşten etkilenmemek için tenteli modeller de tercih edilebilir.

  • Denge Bisikleti

Çocuk bisikleti modelleri arasında, pedalsız olan denge bisikleti de geçiş modeli olarak düşünülebilir. Yürüme bisikleti de denen bu tür çocuk bisikletlerinin zinciri ve pedalları yoktur. Basit bir tasarıma sahiptir, hafiftir. Destek tekerleğine gerek kalmadan çocukların bisiklete binmesini kolaylaştırır, dengelerini kolayca sağlamalarına olanak tanır. Ülkemizde yeni yaygınlaşmaya başlayan denge bisikletleriyle çocuklar bedenlerini rahatça kontrol edebilir. 

18 aylıkken denge bisikletine binmeye başlayan çocuk, sele boyu yükseltilebildiğinde 6 yaşına kadar aynı bisikleti kullanabilir. Denge bisikleti sayesinde çocuk denge kurmayı öğrenir, bisiklet hafif olduğu için uzun mesafelerde yorulmaz, sele ve gidonunu rahatça ayarlayabilir, pedallı bisiklete geçtiğinde destek tekerine ihtiyaç duymaz.

Üç tekerlekli bisikletten iki tekerlekliye geçerken tercih edilen bir modeldir. Çocuk 2 yaşından itibaren kullanmaya başlayabilir ve 2-3 yıl boyunca binebilir. Sele yükseltilebiliyorsa, kullanım süresi uzar.  Denge ve yönlendirmeyi geliştiren bir bisiklet türüdür. Genelde 12 ‘’ jantlı (tekerlek çapı) modelleri yaygındır, okul çağındaki (ya da uzun boylu) çocuklar için 14 ve 16 ‘’ jantlı modeller de mevcuttur. Fren ya da ayak desteğine ihtiyaç bırakmaz. Kompozit, ahşap ve metal (çelik ya da alüminyum) olmak üzere üç çeşit materyalden üretilir. Hafif bir bisiklet türüdür.

  • Çocuk Bisikleti

3 tekerlekli bisiklet ve denge bisikletinden sonra, çocukların 4 yaşından itibaren kullandıkları bisiklet türüdür. 4-7 yaş arası çocuk bisikletleri, bu kategoridedir. İki tekerleği vardır. Başlarda ihtiyaç duyulursa çocuğun rahat kullanabilmesi için arka tekerleklerin yanlarına, çıkarılabilen iki destek tekerleği takılabilir. Denge tekeri de denilen bu tekerleklerle 4 tekerlekli hale gelen çocuk bisikleti, daha kolay sürüş sağlar. Ancak uzun süre destek tekerleklerinin çıkarılmaması, çocuğun iki tekerlekli kullanıma geçmesini zorlaştırabilir. 

Çocuk bisikletlerinde zincir, pedallar; ters pedal freni ve el freni olmak üzere iki çeşit fren bulunur. Genellikle çelik ya da alüminyumdan üretilir. Çocuğun sürüşünün rahat ve güvenli olabilmesi için malzemesinin kalitesi, çocuğun boyuna uygun boyda seçilmesi, yaralanma gibi sonuçlar doğurmaması açısından hafif olmasına dikkat edilmelidir. Çocuk büyüyünce de kullansın diye büyük alınması, bisikletin kontrolünü güçleştirip kazalara sebep olacağı için risklidir. Bu çocuk bisikletlerine zil de takılabilir. Güvenlik aksesuarı olarak kask, dizlik ve dirseklik kullanılması önemlidir. Özellikle kask olmadan kullanılmaması gerekir.

Bisiklet almaya çocuğunuzla birlikte gittiğinizde, onun ilgisini çekecek bir sürü model, farklı tasarım olduğunu göreceksiniz. Çocuk bisikletinin renkleri, aksesuarları çocuk için daha öncelikli olsa da siz sürüş güvenliği, fren sistemi, hafif malzeme, çocuğun boyuna uygunluk gibi unsurları ön planda tutmalısınız. Bunları sağlayan modellerden, bütçenize uygun olanını seçmeniz daha kolay olacaktır.

Çocuk Bisikleti Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk bisikleti seçerken, çocuğun boyuna uygun olanını seçmek önemlidir. Bunun için de satın almaya birlikte gidip çocuğun denemesini istemek kolaylık sağlar. Denge bisikleti seçerken, tekerlek boyutu kadar yüksekliğe de dikkat edilmelidir. Çocuk bisikleti ittirebiliyorsa, rahatça otururken ayakları da yere değiyorsa uygun bir model seçilmiş demektir. Bisikletin doğru boyutta seçilmesi çok önemlidir, bunun için tekerlek çapı (jant) ve bisiklet yüksekliğine dikkat edilmedir. 

İki tekerlekli modellerde başlangıçta ideal olan 12 ve 14 ‘’ jantlı modellerdir, çocuk büyüdükçe boyunun uzunluğuna göre 16, 20 ve 24 ‘’ jantlı modellere geçilebilir. Yüksekliğin uygunluğu için sele en alttaki durumdayken çocuk ayaklarını yere değdirebilmeli, bisikleti ittirebilmeli ve durdurabilmelidir. 

Çocuk bisikleti modelleri arasından seçim yaparken, ağırlık önemli bir kriterdir. Hafif modeller tercih edilmeli, bisikletin ağırlığının çocuğun kilosunun yüzde 30’unu ya da 40’ını geçmemesine dikkat edilmelidir. Bunun dışında, çocuğun kollarının gidona olan mesafesi de önemlidir. Kolları dümdüz ya da dirseklerden çok kıvrık olmamalıdır. Çocuk selede oturuyorken, beli dik durabilmelidir.

Çocuk bisikleti seçerken çocuğun bisikleti severek kullanması için boyut ve hafiflik, güvenlik unsurları (kask, dizlik, dirseklik) mutlaka sağlandıktan sonra zil, LED ışıklı far, ayna, sepet gibi aksesuarlar da takılabilir. 

Doğru Büyüklükte Bisiklet Seçmemenin Zararları Neler?

Doğru büyüklükte çocuk bisikleti seçilmezse, çocuğun bel, boyun ve bileklerinde sağlık sorunları yaşanabilir. Sele ve gidon arasında mesafe, bisikletin yüksekliği, gelişim çağında olan çocuklar için önemlidir. Eğer çocuğun boyuna göre büyük bir bisiklet seçildiyse, gidonu kontrol etmekte zorlanabilir, ayakları pedallara yetişemeyebilir, öne doğru fazla eğilmek zorunda kalabilir. Tam tersi bir durumda, boyuna göre küçük bir bisiklet seçildiyse çocuk pedallara yeteri kadar güç uygulayamayabilir, fazla dik oturmak zorunda kalabilir ve bisiklet kullanmak istemeyebilir. Bir önemli nokta olarak, frenlerin çocuğun sıkabileceği gevşeklikte olmasına dikkat edilmelidir. 

Hangi Yaşta Hangi Bisiklet Kullanılmalı? 

14-24 jantlı bisiklet modelleri, çocuk bisikleti olarak kabul edilir. 14 jantlı bisikletler, 3-5 yaşındaki ve 90-105 cm boyundaki çocuklar; 16 jantlı bisikletler, 4-7 yaşındaki ve 105-120 cm boyundaki çocuklar; 20 jantlı bisikletler, 6-8 yaşındaki ve 120-135 cm boyundaki çocuklar; 24 jantlı bisikletler ise 8-12 yaşındaki 135-155 cm boyundaki çocuklar için idealdir. Ama yaştan daha önemli olan seçme kriteri, çocuğun boyudur. O yüzden yaş değil, boy göz önünde bulundurulmalıdır. 

Çocuk Bisikleti Fiyatları

Çocuk bisikleti fiyatları; marka, yapımında kullanılan malzeme, ağırlık, bisikletin türü, selenin, jantın ve lastiklerin çeşidi gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. 3 tekerlekli çocuk bisikleti ile 4-7 yaş çocuk bisikletleri arasında fiyat farkı olabileceği gibi, aynı kategorideki ürünler arasında da fiyat farklılıkları görülebilmektedir. Ancak çocuk bisikleti markaları arasında seçim yaparken fiyat kadar kaliteyi belirleyen üç önemli kriter; boyut-hafiflik, güvenlik, kullanım kolaylığıdır. Sürüş konforu, güvenlik unsurları da fiyatı belirleyen değişkenlerdir.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2020 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery