Cep telefonu kullanmak, uzun yıllardır hayatın önemli bir parçası olsa da, son zamanlarda gelişen akıllı cep telefonları sayesinde artık neredeyse yaşamın en mecburi ürünlerinden biri halini aldı. Telefon bileşenlerinden biri olan batarya (telefon pili) olmadan herhangi bir cep telefonu çalıştırmak mümkün değil. Samsung, Nokia, Blackberry, LG, Sony Ericsson, HTC, Motorola, General Mobile markalarının cep telefonu bataryası modellerine cimri.com sayesinde en ucuz fiyatlarla sahip olabilirsiniz!

  • Cep telefonu bataryası neden şişer?

    Öncelikli olarak, aldığınız ürünün orijinal olup olmaması çok önemlidir. Orijinal olduğundan emin olmanıza rağmen yine de şiştiğini gözlemlediyseniz, büyük ihtimal kullanıcı hatasından kaynaklı bir durum söz konusudur. Cep telefonu bataryasının şişmesinin en önemli ve yaygın sebebi, telefonu şarjdayken kullanmaktır. Bataryanın şişmesinin diğer sebeplerinden biri, cihaza uygun olmayan bir şarj aleti kullanmaktır. Bu nedenle kendi şarj aletinizi yanınızda taşıyın, her bulduğunuzu kullanmayın. Ayrıca cihazınızın hızlı şarj edilebilme özelliği yoksa, hızlı şarj eden şarj aletleri de bataryaların ömürlerini tüketip şişmelerine yol açabilmektedir. Şişmenin öteki nedenlerinden biri de, telefonların araçlarda şarj edilmesidir. Araba dur-kalk yaptıkça enerji kesintiye uğrar. Şişen bataryayı her ne kadar inse de tekrar kullanmanız her zaman bir tehlike içerisinde olmanıza neden olur. Cep telefonu bataryası şoklama yapmak oldukça tehlikeli olabilir, çünkü bataryalar lityumdan üretilmektedir.

  • Cep telefonlarının şarjının çabuk bitmemesi için ne yapılmalı?

    Cep telefonlarını sürekli bir şekilde kullanmanıza rağmen her zaman onları şarj ederek prizler bulamayabilirsiniz. Bu durumda yedek batarya taşımanız yararınıza olacaktır. Şarjınızın çabuk bitmesini istemiyorsanız, ekran parlaklığını %30’un altında kullanmanız ve titreşimi kapatmanız çok önemlidir. Bluetooth, wi-fi, konum servisleri, senkronizasyon gibi özelliklerin sürekli açık olması şarjınızın inanılmaz derecede azalmasına neden olur. Ayrıca son zamanlarda çıkan 4.5G hız bir yana, 3G hız bile şarjınızın çabuk bitmesine neden olacağından internet ayarlarından onu 2G’ye dahi düşürebilirsiniz. Wi-fi ile mobil interneti aynı anda açık tutmamalı, o an hangisini kullanıyorsanız onu aktif duruma getirmelisiniz. Yanınızda yedek bir batarya taşımak ve eskiyen bataryanızı yenilemek istiyorsanız, cep telefonu bataryası çeşitlerine cimri.com’da en uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.