Atletizm ürünlerinizi, en uygun fiyat garantisi ile satın almak isterseniz, cimri.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Atletizm malzemelerinin fiyatları, kullanılacak ürün, marka ve modele göre değişkenlik gösterse de cimri.com sitesine üye olarak, ürünler arasında fiyat karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz.

Atletizm malzemeleri nelerdir?

Atletizm, bireysel güce dayanarak yapılan bir spordur. Koşma, atlama, zıplama, ağırlık kaldırma gibi dalları vardır. Dünyanın en eski sporlarından biri olduğu kabul edilir. İnsan bedeninin, güç, esneklik, çeviklik açısından zorlayan bir spordur. Antik Yunan’da düzenlenen Olimpiyat oyunları, bu spora verilebilecek en eski ve en iyi örneklerdendir. Atletler, yarışmalara aylar öncesinden hazırlanırlardı. Spor, sanat ve kültürün birlikte sergilendiği Olimpiyat Oyunları, değişime uğrayarak günümüze kadar gelmiştir. Atletizm sporları, koşu yarışları, yürüyüş yarışları, atlayış yarışmaları, mücadele yarışmaları, atlama ve fırlatma yarışmalarından oluşur. Günümüzde, bu sporları daha rahat ve sağlıklı yapabilmek için atletizm ürünleri üretilmiştir. Bunlar, köprü minderi, jimnastik ipi, cirit, jimnastik labutu, gülle, çıkış takozu, jimnastik halkası, jimnastik topu, ip, jimnastik sopası, hulahop gibi ürünlerdir.

Cirit oyununda hangi atletizm ürünleri kullanılır?

Cirit oyunu, cirit atılarak oynanır. Ciritin çapı, 2-2,5cm arasında değişkenlik gösterir. Ucu küttür. Oyun esnasında rakiplere zarar vermemek adına bu şekilde üretilmektedir. Bu sopa, sert ağaç dallarından yapılır. En çok kavak ağacından üretilir. Bu oyunda hem atlar hem de sporcular için üretilen özel giysiler vardır. Genellikle, süvari çizmesi, gömlek ve pantolon giyilir. Giysilerin, at üzerinde yapılacak olan hareketleri kısıtlamayacak şekilde olması gerekir. Cirit atlarına, şebeş denir. Atlara, özel bir eyer ve başlık takılır. Nalları kapalı olarak çakılır, böylece tırnaklarına küçük cisimlerin girmesi engellenmiş, ata rahat hareket imkanı sağlanmış olur. Yine atların rahat hareket edebilmesi için dizgin ipleri de yumuşak malzemeden yapılır. Bir cirit karşılaşmasında tam 9 hakem görev yapar.

Cirit oynarken ihtiyacınız olabilecek ürünleri, en ucuz şekilde temin etmek için cimri.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, satın almayı düşündüğünüz ürün üzerindeki ‘fiyat alarmı’ butonunu aktif konuma getirerek, fırsat ve indirimlerden haberdar olabilirsiniz.