YAZI TAHTASI KALEMLERİ NEDİR?

Yazı tahtaları, okullarda, ofislerde, lokantalarda hatta mutfaklarda bile kullanılmaktadır. Ev hanımları, duvara yapıştırdıkları özel yapışkanlar sayesinde, duvarı yazılıp silinebilen birer yazı tahtası haline dönüştürebilir, yemek tarifleri, küçük notlarını bu yapışkan tahtalara yazabilmektedirler. Yazı tahtasının olmazsa olmazı ise yazı tahtası kalemleridir. Siyah, mavi, kırmızı, yeşil başta olmak üzere çeşitli renklerde tahta kalemleri mevcuttur.

Yazı tahtası kalemi lekesi nasıl çıkar?

Yazı tahtası kalemlerinin içinde mürekkep bulunur. Mürekkep, özelliği gereği lekelenme yapması için tasarlanmış bir maddedir. Tahtayı lekeleyebildiği gibi giysilerimizi de lekeleyebilir. Bu nedenle kullanımı sırasında dikkatli olmak gerekir. Yazı tahtası kalemini kullandıktan sonra ucunu kapatmalı, kalem üzerinde dışarıya akan mürekkepler olduğunda kalemi çöpe atmalıyız. Dışarıya mürekkep akması, kalemin bir yerden çatladığını veya kırıldığını gösterir. Tahta kalemini silmek, o anlık bir çözüm olabilir, ancak tekrar kullandığımızda çatlakta biriken mürekkep bir anda üstümüze dökülebilir. Tahta kalemi kullanımı nedeniyle oluşan istenmeyen lekeleri çıkartmak için bilinmesi gerekenler;

 Lekeyi sıcak su ile temas ettirmemeliyiz. Sıcak su, mürekkep lekesinin giysi içinde daha da yayılmasına ve yerleşmesine neden olur.

 Leke oluştuğu anda müdahale etmek, lekenin çıkartılma ihtimalini artırır.

 Leke, giysi üzerinde yoğun bir haldeyse, öncelikle kuru bir kağıt havlu ya da bez kullanarak lekenin fazlasının emilmesi sağlanır.

 Giysiyi soğuk su ve beyaz sabun ile yıkayın. Giysiniz beyaz ise, çamaşır suyu ve sudan oluşan bir solüsyon hazırlayarak, giysinizi yarım saat kadar içinde bekletip tekrar yıkayabilirsiniz.

 Giysiniz renkli ise, mürekkebin fazlasını aldıktan sonra bölgeyi bir miktar ıslatıp, leke çıkartıcı sprey kullanarak çıkartabilirsiniz.

Yazı tahtası kalemlerinin özellikleri nelerdir?

Tahta kalemlerinin özellikleri, silinebilir, kalıcı ve çeşitli renk alternatifleri olmak üzere oldukça çeşitlidir. Yazılıp silinen bir yazı tahtası kullanıyorsanız, yanlışlıkla kalıcı tahta kalemi kullanmanız, tahtayı bir süre için kullanılmaz hale getirebilir. Tahtadaki yazıların çıkartılması için deterjana ihtiyaç duyulabilir. Beyaz tahta kalemleri, koyu renk zeminli tahtalar üzerinde kullanılmaktadır.

Yazı tahtası kalemlerinin fiyatları ne kadardır?

Yazı tahtası kalemleri, renk, marka ve model alternatifleri ile, en uygun fiyat garantisiyle cimri.com sitesi üzerinde satılmaktadır. Edding, Bic, Snowman, Pilot, Faber Castell, Stabilo, Artline marka tahta kalemlerini, cimri.com üzerinden inceleyebilirsiniz.