Çocuğunuz, kendiniz veya iş yerinizde kullanmak için bir yapışkan arıyorsanız, cimri.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Uhu, Bigpoint, Brons, Faber Castell, Pattex, Pritt, Amos, Lets, Pay Doh, Akfix, Bic, Esselte, Plus, Pelikan, Evobond, Nova Color, 3M, Ponart, Wert, Corioca, Noki, Diall, Ceresit ve Henkel markalı yapıştırıcı tutkalları en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinde bulabilirsiniz.

Yapıştırıcı tutkal çeşitleri nelerdir?

Bu ürünler hem öğrenciler hem de iş hayatında sıklıkla kullanılmaktadır. Hamur tutkalı, beyaz tutkal, kağıt tutkalı, stick yapıştırıcı, çevre dostu sıvı yapıştırıcılar gibi birçok çeşitleri vardır.

Stick yapıştırıcı nedir?

İlkokul çağındaki öğrenciler, el işi derslerinde renkli kağıtları kullanarak çeşitli resimler yaparlar. Bu kağıtlara el işi kağıtları denir. Kağıtları dikkatlice kesip, resim defterlerine yapıştırarak çeşitli figürler oluştururlar. Bu işlemi rahatça yapabilmeleri için veliler genellikle, stick yapıştırıcıları tercih ederler. Stick yapıştırıcıyı önce el işi kağıdının arkasına, sonra da yapıştırılacak zemin üzerine sürüp bir süre bekledikten sonra yapıştırırlar. Stick ürünlerin özelliği, tek seferde doğru şekilde yapıştırılamamış olsa bile, kağıdın bir miktar kaydırarak doğru yere rahatça getirilebilmesidir.

Yenilebilir hamur tutkalı nedir?

Bunun dışında, pasta yapımında kullanılan, yenilebilir hamur tutkalları da vardır. Yaptığımız figürleri pasta üzerine yapıştırmak için kullanılır. Örneğin, şeker hamurundan yaptığınız çiçekleri pastanızın kenarlarına eklemek istiyorsunuz, ancak yer çekiminden ve pasta kremasının kayganlığından dolayı bu çiçeklerin kayacağını biliyorsunuz. O halde, yenilenebilir hamur tutkalları ile çiçeklerinizi rahatça pastanıza yapıştırabilirsiniz. Böylece, siz pastanızı kesene kadar yapıştırdığınız yerde kalırlar.

Beyaz tutkal nedir?

Beyaz tutkal, akışkan beyaz bir yapıştırıcıdır. Bu tutkal ile kağıt, karton gibi ince nesneleri yapıştırabileceği gibi eşyaları da yapıştırabiliriz. Örneğin, evinizde sevdiğiniz bir biblonuz kırıldıysa bunu beyaz tutkalla yapıştırabilirsiniz. Kırılan eşyanın her iki tarafına da eşit ve az miktarda tutkal sürüp, bir süre bekledikten sonra parçaları birleştirdiğimizde yapışma işlemi tamamlanmış olacaktır. Yapıştırdıktan sonra, kayma olmaması için nesnenin bir süre oynatılmaması gerekir. Ayrıca, arasına sürülen tutkal fazla gelmiş ise, yanlardan taşabilir, taşan kısımların kurumadan önce temizlenmesi önemlidir.