Okullardan evlere, işyerlerinden sanat atölyelerine kadar birçok farklı alanda kendine yer edinmiş olan bir icattır kurşun kalem. Silgi ve kalemtıraşın icat edilmesine yol açmış olan kurşun kalemler özellikle ilkokul öğrencilerinin en temel okul malzemesidir. Ucuz alışverişin adresi olan Cimri.com’da Faber-Castell, Tıkky, Stabilo, Adel gibi markalara ait en kaliteli kurşun kalem çeşitlerini bulabilirsiniz.

Kurşun Kalem Nedir?

Ahşap bir kaplama içinde genelde kil ya da grafit mineralinden imal edilmiş yazma kısmı bulunan kalemlerdir. Yazı yazıldığında körelen uç, kalemtıraş vasıtasıyla açılarak yeniden kullanılır hale getirilir.

Ahşap kaleme kurşun kalem denmesi; grafitin kurşun çeşidi sanıldığı ilk yıllarına dayanır. Silinebilme özelliğiyle hata düzeltimine imkân sağlayan kurşun kalem, kara kalem resim çalışmalarında bolca kullanılır. Ofis kırtasiyeleri içinde de kendine yer bulan kurşun kalemler; resmî ve askerî kurumlarda da sıklıkla kullanılmaktadır.

Kurşun Kalem Ne Zaman İcat Edildi?

Tarihi insanlık tarihi kadar eski olan yazı ve yazma aracı kalem; ilk olarak Mısır ve Roma tarihinde karşımıza çıkmaktadır. 1500’lü yıllarda grafit adlı mineralin koyun işaretlemek için kullanılması, kurşun kalemlerin ilk adımlarından olmuştur. Tutulduğunda elde kir bırakan bu mineralin ahşap kalem haline gelmesi; İtalyanların çokgen tutakları imal etmesiyle başlamıştır. Simonio ve Lyndiana Bernacotti isimli iki marangoz ilk modern ahşap kalemi geliştirmiştir. Grafit madeni İngilizlere hammadde kolaylığı sağlarken, Fransızlar kil-grafit karışımını 1790’lı yıllarda kalem yapımında kullanmaya başlamıştır. 1730’lu yıllarda Almanya’da Kapsar Faber, kurşun kalem imalatı yapmıştır ve bu alanda haklı bir üne sahiptir.

Günümüzde modern şekilde üretilen silgili kurşun kalem, 1858 yılında Hymen Limpman tarafından icat edilmiştir. Kil-grafit karışımının fabrikasyon üretime geçmesiyle tüm dünyaya yayılan kurşun kalem modelleri, okullardaki önemini hala korumaktadır.

Değişik baskılarla üretilen rengârenk yapıdaki kurşun kalemler birçok farklı modele sahiptir. Silgili kurşun kalem, kara kalem resim çalışmaları için üretilen füzen kurşun kalem, kırmızı kurşun kalem çeşitleri birçok öğrencinin severek kullandığı modellerdir. Ahşap kısmına yapılan farklı baskılar, kurşun kalemleri rengârenk ve çok seçenekli hale getirmiştir. Üzerinde çeşitli çizgi film kahramanları ve geometrik şekiller olan kurşun kalemler her yaştan öğrencinin en sevdiği çeşitler olmuştur.

Sadece öğrencilerin değil şirketlerin de reklam malzemesi olarak kullandığı bir üründür ahşap kalemler. Üzerine şirketin logosu ve ismi basılan promosyon kurşun kalem çeşitleri birçok firmanın tercihidir.