• FON PERDE

  Dekoratif amaçlı kullanılan, tül ya da katlamalı perdelerin sağına ve soluna gelecek şekilde asılan süs amaçlı perdelerdir. Fon perdeler genel olarak, mobilya (koltuk) ve halı ile uyumlu olacak şekilde seçilir ve dizayn edilir. Son yıllarda ülkemizde de fon perde kumaş üretimin ve çeşidinin artması fon perdelerine olan ilgiyi arttırmıştır.

  Günümüzde birçok fon perde çeşidi ve fon perde modeli bulunmaktadır. İçlerinde çok yaygın olarak kullanılan fon perde modelleri ise şunlardır; İtalyan model, Darpe model, Osmanlı model, Azra model ve Yaprak modeldir. Fon perdelerinizi dilerseniz fon perde aksesuarları ile süsleyerek daha farklı görünüm ve tarz yaratabilirsiniz.

  Fon perde modeli seçiminde önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu hususta kumaş seçimi oldukça önemlidir. Seçtiğiniz kumaşın kolay yıkanabilir olması size fayda sağlayacaktır. Ayrıca fon perde kumaşınız koltuğunuz ile uyumlu olmalıdır. Örneğin; koltuk kumaşınız keten sizde polyester parlak bir fon perdesi kumaşı seçtiyseniz mekan modern bir görüntüye sahip olmayacaktır. Fon perdesi için kumaş seçerken kumaşın cinsi de dikkate alınmalıdır. Keten fon perde kumaşları yıkama sırasında ufak bir hatadan çekebilir ve pencerenizde hoş bir görüntü oluşmayabilir. Bunun içinde perdeyi alacağınız ya da diktireceğiniz kişilere ya da mağazalara dikkat ederek bu noktaları göz önünde bulundurmalısınız.

  Kaliteli ve farklı fon perdeler, iç mekanları daha zengin görünmesine olanak sağlar. Sizde evinizin daha zengin ve şık görünmesini istiyorsanız, Cimri. com’ daki; Apolena, Gravel, Erenev, Family Day, Birillant, Taç, Cipcici, Misya Home gibi markalardan zevkinizi ve hayallerinizdeki tasarımı yansıtacak olan fon perde modellerini inceleyebilirsiniz. Fiyat karşılaştırması yaparak, en ucuz fon perdesine sahip olabilirsiniz.

 • FON PERDE NASIL TAKILIR?

  Fon perdeler, tül ya da katlamalı perdelerin sağına ve soluna gelecek şekilde takılır. Bunun için öncelikle geniş bir korneje ihtiyaç vardır. Korneji 4 girişli olarak tercih etmelisiniz. Fon, Tül, kanat ve güneşlik takılacağı için 2’li girişler yetmeyecektir. Fon perde en öne gelmelidir. Sağ ve sol tarafa gelecek şekilde durmalıdır. Fon kornejde en uzak olan girişe takılır. Daha sonra kanat perde takılır. En sonda güneşlik yer alır. Perdeler takıldıktan sonra yerlerinden çıkmaması için kelebek toka ile tutturulmalıdır. Fon perde takıldıktan sonra kanatların yanlara açılımını sağlayan rensolar monte edilir. Yaklaşık yerden 1.30 cm olması yeterlidir.

 • FON PERDE NASIL YIKANIR?

  Fon perde seçimde kumaşın yıkama açısından önemli olduğunu vurgulaşmıştık. Peki fon perde nasıl yıkanır, nelere dikkat etmeliyiz?

  Fon perdeleri çok sık yıkanan perde çeşidi değildir. Yılda 1 kez yıkanması yeterli olacaktır. Fakat evde çok fazla sigara içiliyor ya da fonlar kalorifer peteklerine yakınsa o zaman yıkama sıklığı değişebilir. Fon perdeyi yerinden söktükten sonra önce uygun bir pencereden silkeleyin. Üzerinde birikmiş olan tozlardan arındırmış olacaksınız. Fazla beklemeden çamaşır makinesine yerleştirin ki perde kırışmasın. Kırıştığı an ütü yapma mecburiyetinde kalacaksınız. Fon perdesi çok kirli ise çamaşır makinesine atmadan önce 1 saat ılık suyun içinde bekleyip o şekilde yıkayabilirsiniz. İri delikli, naylon ve renkli fon şekil ve motiflerinin bozulmaması için son kez yıkama suyuna 1 çay bardağı demli çay suyu karıştırılıp durulanmalıdır.

  Fon perdenizin üzerinde leke varsa makineye atmadan önce deterjan ve su ile macun kıvamlı bir karşım hazırlayıp lekenin üzerine sürün ve 1 saat bekletin o şekilde yıkayın lekelerin çıktığını göreceksiniz. Fon perdesi pullu ise pulları içinde kalacak şekilde katlanarak uygun yıkama ayarında yıkanmalıdır. Perdenin aksesuarları varsa perdenin içinde kalacak şekilde katlanarak yine çamaşır makinesinde yıkamalısınız.

 • Tüm fon perde modellerini, fiyat karşılaştırması yaparak Cimri.com’daki mağazalarımızdan inceleyebilirsiniz. En ucuz fon perdelerine sahip olabilirsiniz. İndirimleri takip et. Kampanyaları kaçırma.