Marka
Esselte
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Dosya çeşitleri nelerdir?

Klasör çeşitleri genellikle, kalınlığına, kapağının hangi materyalden yapıldığına ve kullanıldığı yerlere göre isimlendirilir. Kullanım şekilleri genellikle şu şekildedir; Plastik kapaklı ürünler, genellikle evrak düzenleyici olarak, ince poşet şeklinde olanlar, evrak düzenleyicilerin içine takılarak, evrakları sınıflandırmakta, telli olanlar, dönem ödevi, tez gibi projeleri teslim etmekte, çıt çıtlıolanlar, ders kitaplarını, notlarını taşımakta kullanılırlar. Telli modellerin pek çok rengi vardır. 10’lu 20’li paketler halinde satılırlar. Poşet olanlar, genellikle tek renk şeffaf ve diğer telli olan ürünlerin içine rahatça takılabilecek şekilde üretilirler. Poşet olanlar da çok kullanıldığından, çoklu paketler halinde satılırlar Çıt çıtlı kasörler, şeffaf ve farklı renklerde üretilirler. İçine ince kitaplar, ders notları ve kalemler rahatlıkla sığar. Plastiği biraz daha kalın olduğundan kolay kolay yıpranmazlar. Bir de daha çok kurumsal sunumlarda kullanılan firma klasörleri vardır. Yapılan sunumun daha sonra müşteriye teslim edilmesi sırasında genellikle firma klasörleri kullanılır. Klasörleri adlandırmak ve içeriğinde ne olduğunu belirtmek için de dosya sırtlığı kullanılır.Sırtlıklar, küçük beyaz bir kağıttır. Klasörün içeriği değiştirilirse sırtlık kolayca çıkartılıp yenisi ile değiştirilebilir. Üzerine kurşun kalem ve tükenmez kalem ile yazılabilir.

Askılı dosyalar nasıl muhafaza edilir ?

Daha düzenli, dağınık olmamaları açısında askılı dosya havuzu, askılı dosya dolabı ve askılı dosya kavalyesi muhafaza için tavsiye edilmektedir. Dosyalar üst üste ya da yan yana dizilerek belirli bir sıraya konularak arşivleme yapılabilir. Dosya havuzu yatay konumu sayesinde masaüstünde kolaylıkla kullanılabildiği gibi alçaltma ve yükseltme ayarları ile de aranan dosyalara kolaylıkla ulaşım sağlamaktadır. İşlevsellik açısından önemlidir. Masaüstünde kullanıldığı gibi çekmece içlerinde de kullanılan çeşitleri mevcuttur. 25 adet dosya taşıyabilmektedir bu ürün. Bu ürünün dışında, bu tip dosya dolabı da dosyaları saklama açısından avantajlıdır. Gövdesi metal olabilmekte ayrıca kilitli olması da güvenilebilirliği açısından avantajlıdır. Dosya dolabı da genellikle gözlü olmaktadır. İsteğe göre 2 gözlü, 3 gözlü, 4 gözlü şekilde de piyasada bulunabilmektedir. Dosyaların dağınıklığına engel olmak ve düzenli olmasını isterseniz dosya dolabı da uygun bir ürün olabilmektedir. Kavalye ise daha çok şeffaf etiketinden dolayı dosyaları konularına göre ayırıp, kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Askılı dosya çeşitleri nelerdir ?

Çeşitleri oldukça fazladır. Örnek vermek gerekirse; demir çubuklu, plastik çubuklu, tek çubuklu, yarım kapaklı, çift telli, kapsüllü, tekli vb. şeklinde çeşitlendirilebilir. Kullanım amacına ve ihtiyaca göre bu çeşitlerden faydalanılabilmektedir. Farklı renk avantajları ile ofisinizde göz zevkine de önem verebilmektesiniz.

ÇITÇITLI DOSYA NASIL KULLANILIR?

Bu tip dosyalar, son yıllarda kırtasiye dünyasına girmiştir ve hayatın birçok farklı alanında kullanılmaya başlanmıştır. Öncelikle şeffaf çıtçıtlı dosyalar evrak teslimlerinde kullanılmaya başlanmış ve ardından renkli, fosforlu, desenli şekilleri ile neredeyse çantalar sınıfına girmeye başlamışladır. Küçük ve büyük boyları ile çok farklı kullanım alanları sunarken, çantaların içine yerleşebilmeleri de kolaylaşmıştır.

Bu dosyalar çok kolay açılıp kapanabilmektedir ve bir diğer özellikleri ise esneyebiliyor olmalarıdır. Küçük boy olanlar cüzdan, telefon kabı, gözlük kılıfı, makyaj çantası olarak bile kullanılabilmektedir. Büyük boy olanlarını tabletleri korumak, küçük defterlerinizi kalemler ile birlikte taşımak ve toplantılara katılımda şık bir şekilde bütün eşyaları düzenlemekte kullanılabilmektedir. Çıtçıtlı dosya çeşitleri bu tip farklı kullanımlara olanak sağlamaktadır.

Çıtçıtlı ödev dosyaları genellikle lise ve ortaokullarda kullanılmakta, üniversitelerde ise küçük proje teslimlerinde uygun bulunmaktadır. A3 ve A5 çıtçıtlı dosyalar farklı formatlar için seçim şansı sağlamaktadır. Çıtçıtlı dosya fiyatlarının son derece uygun olması ise bol miktarda alınabilmesini sağlamakta ve deformasyon önemini yitirmektedir. A3 boyutlu olanlar özellikle cüzdan ya da makyaj çantası gibi kullanımlar için çok uygundur. Günlük pedlerinizi çantanızda açıkta taşımak istemediğinizde yine bu dosyalardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca kırışmasını istemediğiniz t-shirtlerinizi A4 boyutunda olanlara, katlayarak koyduğunuzda valizden kırışmadan çıktıklarını fark edeceksiniz.

Üstten kapaklı dosyaları kullanırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri içine anahtar gibi nesneler konulduğunda kenar boşluklar düşme tehlikesi olmasıdır. Bu sebepten 4 tarafından dikişli, yüksek kalitede olanları tercih etmek önemlidir. Şeffaf olmayan ve desenli modellerde üzerlerine etiket yapıştırmak içindekileri karıştırmamak ve her seferinde evrakları çıkarıp okuyarak kontrol etmemek için daha iyi olacaktır. Şeffaf olanlar için etiketleme gerekli değildir. Belirli desen ve renklerli ayırarak da sınıflama yapabilirsiniz. Delikli çıtçıtlı dosyaları klasörlerde de kullanabilirsiniz. Özellikle poşet dosyalarda kağıtlar açıklık olan kısımdan düşebildiğinden, klasörlerde delikli çıtçıtlı dosya kullanmak düşme sonucu oluşabilecek karışıklıkları engelleyecektir.

Telli dosyanızı en uygun fiyatlı olarak satın almak için, bir fiyat karşılaştırma sitesi olan cimri.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Noki, Bigpoint, Esselte, Leitz, Globox, Durable, Brons, Avansas, Econoffice markalı ürünler, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinde mevcuttur. Ayrıca, beğendiğiniz ürünler üzerinde bulunan ‘fiyat alarmı’ butonunu aktif konuma getirip, indirim, fırsat ve kampanyalardan hemen haberdar olabilirsiniz.

Bu ürünler hem öğrenciler hem de iş hayatında olanlar tarafından sıkça kullanılır. Muhasebe evrakları genellikle bu dosyalarda saklanır. Genellikle şeffaf bir kapağı vardır, böylece içerisindeki evrak görünebilir. İçerisinde poşet dosyaları takmaya yarayan iki adet metal tel bulunur. Poşet dosyaların üzerindeki delikler, bu metal telin üzerine geçirilir. Bu dosyaların içinde plastik küçük bir araç daha vardır. Poşet dosyaları taktıktan sonra, dosyaların kaymaması ve düzgün durması için bu küçük araç, tellerin üzerinden geçirilip, teller eğilerek kapatılır. Bu küçük plastik aracın kaybolması durumunda, telli dosyanın içine takılan kağıtlar ve poşet dosyalar sarkabilir, kopabilir, dağılabilir. Bu nedenle yenisi ile değiştirmek gerekir. Telli dosyaların içine poşet dosyaları yerleştirirken dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise, poşet dosyaların açık kısımlarının yukarıya bakacak şekilde takılmasıdır. Biri aşağı, biri yukarı bakar vaziyette takılırsa, bu dosya bir yerden bir yere taşınırken içindekiler poşet dosyadan kayıp düşebilir. Bu dosyalar, belirli evrakları, ders notlarını sınıflandırmaya yaradığı için sıklıkla kullanılır. Öğrenciler, dönem ödevlerini, bitirme tezlerini teslim ederken genellikle bu dosyaları kullanır. Bu dosyalar üzerinde, telli dosya sırtlığı denilen bir bölüm daha bulunur. Küçük bir karton şeklinde olan sırtlık üzerine, dosyanın içeriği hakkında yazı yazılabilir. Sırtlık, dosya içerisinden kolaylıkla çıkartılıp takılabilir, değiştirilebilir. Bu dosyalar, genellikle ince ve elastik kapaklı oldukları için içerisine bolca poşet dosya takabilirsiniz.

Telli dosyalar en ucuz nereden alınır?

Cimri.com sitesinin Ofis & Kırtasiye ürünleri kategorisinden, telli dosyalar bölümünde, en ucuz alternatifleri inceleyebilirsiniz.

SUNUM DOSYASI NEDİR?

Bu tip dosyalar, iş hayatında kullandığımız sunumlar için ve üniversite öğrencileri tarafından yoğun olarak kullanılır. Diğer dosyalardan farkı, sunum dosyaları içinde farklı bölümler bulunmasıdır. Bu bölümler sayesinde, aradığımız evrak kolayca bulunur. Kimi dosyalarda bu bölümler bulunmaz, ancak, bu dosyaların da içerisinde metal bir bölüm bulunur. Bu bölüme poşet dosyaları takabiliriz. Böylece evrak sınıflandırmamızı poşet dosyalar yardımıyla yapmış oluruz. Sunum dosyası ölçüleri genellikle bir A4 kağıdının rahatlıkla sığabileceği büyüklüktedir. Mimarlık, mühendislik gibi farklı meslekler için özel üretilmiş olanlarında ise daha büyük ebatlı modeller bulunabilir. Bazı sunum dosyaları, dışarıdan çıtçıtlı şeffaf dosya şeklinde hazırlanmıştır. Bu tip modeller, not kağıtlarını ve bazı ince kitap ve kalemlerini rahatlıkla koyup taşıyabildiklerinden dolayı daha çok öğrenciler tarafından kullanılır.

SUNUM DOSYASI FİYATLARI NE KADARDIR ?

Bu tip dosyaların fiyatları, dosyanın ebatına, yapıldığı materyalin cinsine, içerisinde konulacak olan malzemelerin çeşidine, marka ve modele göre değişkenlik göstermektedir. Birçok farklı alternatif ürünü incelemek ve tek tıkla fiyat karşılaştırması yapmak için cimri.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Esselte, Önder, Bigpoint, Comix, Leitz, Noki, Umix, Midgo, Globox, Avansas, Sarf, Gıpta, Serve, Dilman ve Huijin markalı dosyalar, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinde mevcuttur.

POŞET DOSYA NEDİR?

İçine çeşitli nesneleri koyup taşıma ve saklamaya yarar. Esnek bir malzemedir. Kolay alev alır. Sıcağa karşı dayanıklı değildir. Şeffaf veya renkli olan çeşitleri üretilir. Doğada geri dönüşebilenleri vardır. Poşet dosya vazgeçilmez ofis malzemelerindendir. Bu ürünün diğer adı şeffaf dosya veya naylon dosyadır. Ayrıca bu ürün için Fransızca kâğıt anlamına gelen föy kelimesi de kullanılır.

Yazıcıdan çıktı alınan kağıtlar sınıflandırıldıktan sonra farklı naylon dosyaların içine yerleştirilir. Naylon dosyalar genelde şeffaf renklidir. Böylece içinde barındırdığı çıktıların ilk sayfasındaki yazılar okunabilir. Öte yandan özel amaçlar ve kurumsal markalaşma için baskılı naylon dosya da kullanılır. Poşet dosya imalatı için özel tasarlanmış makineler kullanılır. Şeffaf dosya üretimi ağırlıkla kırtasiye sektörü için yapılır. Poşet dosya KDV oranı 2017 yılı mart ayı itibariyle yüzde on sekizdir. Şeffaf dosya fiyatları kullanılan malzeme ve üzerinde uygulanacak baskı ayrıntılarına göre değişkenlik gösterir. Şeffaf dosya internet üzerinden doğrudan satın alınabilir. Ayrıca perakende de kırtasiye veya zincir marketlerde de satılır. Naylon dosya 100'lü olarak satıldığı gibi kırtasiyelerde tekli olarak da satılır. Okullarda özellikle dönem ödevi ve proje ödevi teslim aşamasında kullanılır.

Naylon Dosya Çeşitleri Nelerdir?

Naylon dosya çeşitlerini incelediğimizde A3, A4 ve A5 kâğıt boyutları için tasarlanmış farklı ürünler bulunur. Ayrıca ayraçlı şeffaf dosya isimli farklı bir türevi de vardır. Bu birden çok şeffaf dosyanın bir klasöre sabitlenmiş halidir. Özellikle belirli bir konuda sunum için hazırlanmış kâğıt çıktıların kolay incelenmesi için kullanılır. Daha sert plastik malzemeden yapılan çıtçıtlı poşet dosya ise çoklu kâğıt çıktıları çanta içinde taşımak ve korumak için kullanılır. Çıtçıtlı poşet dosyaya benzer amaçla fermuarlı şeffaf dosya da kullanılır. Naylon dosyaların delikli ve deliksiz çeşitleri bulunur.