Hepimiz okul yıllarında el becerilerimiz gelişsin diye verilen ödevleri hatırlarız. Renk renk kâğıtlardan, kartonlardan projeler yapmışızdır. Zaman içinde gelişen kırtasiye sektörü günümüzde fon kartonu çeşitlerini oldukça geliştirmiş ve farklı renklerle kullanıcılara sunulmuştur. Bigpoint, Nova Color gibi markalara ait en kaliteli fon kartonu çeşitlerini Cimri.com’dan bulabilir, dilediğiniz renk fon kartonuna en ucuz fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Fon Kartonu Nedir?

Renkli, genelde okullarda ödev yapımı için kullanılan, normal kartondan ince olarak üretilmiş, şekil verilmesi kolay olan bir tür kâğıt çeşididir. Fon kartonu 140 gram üretilen bir kâğıt çeşidi olarak, 80 gram olan el işi kâğıdından daha kalın ve işlevseldir. Kolay yırtılmaması ve şekil verilebilmesi ile projelerde rahatlıkla kullanılabilir.

Fon kartonu rengârenk bir dünyaya açılan pencere gibidir. Anneler gününde anneye el emeği kart hazırlamanın en eğlenceli yoludur. Başucuna asılacak kelebekler ya da bir ev maketi yaparak masa üstünü süsleyecek işlevsel ürünlerdir. Çocuğunuzun hayal dünyasını geliştirirken bir yandan da hem el becerisi kazandırmakta hem de çevre ile uyum sağlama konusunda büyük destek olmaktadır.

Renklerine ve ebatlarına göre birçok farklı çeşit fon kartonu mevcuttur. Son zamanların modası metalik renkli fon kartonu, simli fon kartonu çeşitleri en revaçta olanlarıdır. Artık bir paket içinde set halinde çok sayıda fon kartonu birlikte satılmakta ve bu renkler çocuğunuzun yapması gereken birçok ödev ve projede kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Fon Kartonu Nerelerde Kullanılır?

Kreşlerde, anaokulunda ve ilkokuldaki bütün öğrencilerin kullanımına uygun üretilen fon kartonları öğretmenlerin de öğrenciler kadar severek kullandığı bir kırtasiye malzemesidir. Okullarda proje ödevlerinde kullanılmasının yanı sıra, evde çocuk için kaliteli zaman geçirmeye de olanak verir. Ebeveynin çocuk ile birlikte zaman geçirmesinin en keyifli yollarından biridir. Birlikte yapılan küçük bir kalemlik, çerçeve gibi ürünler çocuk için çok daha değerli hale gelecek ve hayal dünyasının, yaratıcılığının gelişmesine yardımcı olacaktır.

Fon kartonunun bir diğer kullanım alanı ise; origami denilen kâğıt sanatıdır. Kâğıt katlama sanatı olarak icra edilen origamide şekiller ve objeler oluşturmak için fon kartonu kullanılır. Desenli fon kartonu çeşitleri ile birçok farklı origami objesi oluşturmak mümkündür.