Siyah Zeytin Nedir?

Tarihî günümüzden 8000 yıl öncesine kadar giden, doğanın en güzel ve besleyici armağanlarından olan zeytin ağacı; mutfaklarımızın vazgeçilmezi zeytinyağı ile kahvaltılarımızın olmazsa olmazı yeşil zeytin ve siyah zeytini bize sunar. Tarihin başlangıcı kadar eski olan zeytin tüketimi, bugün de hala önemini korumaktadır. Siz de sofralarınıza konuk etmek için Pınar, Tariş, Fora, İnka gibi birbirinden kaliteli markaların üretimi olan en lezzetli siyah zeytin çeşitlerini ucuz alışverişin adresi Cimri.com’da bulabilirsiniz!

Zeytin ağacının meyvesinin, tam olgun hale geldikten sonra toplanmasıyla elde edilen zeytin çeşididir. Toplanan olgunlaşmış zeytinler salamura, sele, suda bekletilme gibi yöntemlerle tatlandırılır ve sofralarımıza konuk olan yemeklik zeytin haline dönüşür.

Ülkemiz; sofralık zeytin üretiminde Dünya sıralamasında 2.sırada olmasına rağmen, tüketiminde 1.sırada yer alır. Dünya genelinde zeytin tüketimi en çok Türkiye ve Yunanistan’da yapılır.

Siyah Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Kalp ve damar dostu olan zeytin, içerdiği antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucudur. Kötü kolesterolün en büyük düşmanıdır. E vitamini ve demir minerali açısından oldukça zengindir. Ayrıca içerdiği A vitaminiyle yaşlılığa bağlı katarakt hastalığına iyi gelir. Ülser ve gastrit gibi mide sorunlarında rahatlatıcıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi yumuşak ve sağlıklı tutar. Mucizevî bir bitki olan zeytinin faydaları saymakla bitmez.

Siyah Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Zeytin; ağacın cinsine, yetiştiği bölgeye, meyvenin büyüklüğüne göre çeşitlendirilir. Birçok çeşitte siyah zeytin olmasına rağmen en bilinenleri şüphesiz; Gemlik ve Edremit cinsidir. Kalamata, Nizip, Memeli, Çakır, Edincik Su, Eğriburun, Kalembezi, Kiraz, Sarı Haşebi, Sarı Ulak, Tavşan Yüreği, Uslu çeşitleri ise diğer çok bilinenlerdir.

Bütün bu zeytin çeşitleri; kendine has yağlı, az yağlı, büyük, orta veya küçük gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca tatlandırılma aşamasına göre de farklı isimlerle bilinirler. Sele zeytin; tatlandırılma aşamasında zeytinin selelerde bekletilmesinden alır ismini. Salamura zeytin de salamura yoluyla yapıldığından dolayı bu ismi almıştır.

Bütün tam zeytin genelde kahvaltılık olarak kullanılır. Dilimli zeytin ise pizza, kumpir, poğaça gibi yiyeceklerin içerisinde yer alır. Aynı zamanda dilimli çeşidi, siyah zeytin salatasıv yapılarak Antep, Antakya gibi yörelerde hem kahvaltıda hem de yemeğin yanında tüketilir. Siyah zeytin ezmesi; ekmeğin üzerine kolayca sürülmesiyle çocukların gözdesidir.