Her çeyizde kendine yer edinmiş olan el yapımı yün yorganlar; ağır olması, kolay temizlenmemesi gibi sebepler yüzünden artık tercih edilmemektedir. Hantal yün yorganlar yerine, çok daha hafif olan ve kolayca yıkanabilen hazır yorganlar çeyizlerde yerini almaya başlamıştır. Siz de Othello, Penelope, Eponj Home, Cotton Box gibi markalara ait yorgan çeşitlerinden edinmek isterseniz, en ucuz alışverişin adresi Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Yorgan Nedir?

Özellikle soğuk kış gecelerinde soğuğun etkisini azaltmak amacıyla, yün, silikon, elyaf gibi değişik dolgu malzemeleriyle doldurulmuş, yatak odası tekstil ürünleridir. Tek kişilik ve çift kişilik olarak üretilirler.

Yorgan Çeşitleri Nelerdir?

Kış gecelerinin vazgeçilmezi yorganlar, bütün kültürlerde olduğu gibi bizim kültürümüzde de çok eski bir tarihe sahiptir. En yaygın çeşit olarak uzun yıllardır kullanılan yün yorgan; hafifletilmiş haliyle hala popülerliğini korumaktadır. Özellikle soğuk iklime sahip bölgelerde genç kızların çeyizlerinde ve hanımların evlerinde yerini almıştır. Ev tekstil ürünlerinde değişik malzemelerin kullanılmaya başlanmasıyla farklı dolgu malzemelerinden oluşan yorgan çeşitleri hayatımıza girmeye başlamıştır. Elyaf yorgan ve silikon yorgan hayatımıza sonradan dâhil olan çeşitlerdendir ve hafif, kullanışlı yapısıyla son yılların en çok kullanılan yorganları haline gelmişlerdir. Bambu yorganlar hava alabilen dış yapısı ve içine konulan malzeme ile sağlıklı ve kaliteli bir uyku için en çok tercih edilen modellerden biridir. Kaz tüyü yorganlar ise kaz tüyünün hafifliği ve rahatlığını evlerinize taşımaktadır. Çeyizlerin gözdesi saten yorganlar; dış kaplama olarak saten kullanılan gösterişli çeşitlerdir.

Yorgan Ölçüleri Nelerdir?

Tek kişilik ve çift kişilik yorgan ebatları, farklı büyüklükteki yataklara göre üretilmektedir. Tek kişilik yorganlar 155*215 cm ebadında üretilirler. Çift kişilikler ise 195*215 cm ölçüsünde olur. Birde çift kişilikten de büyük olan battal boy yorgan vardır ve ebadı 220*240 cm ölçülerindedir. Yorgan seçerken özellikle bölgenin iklim koşullarına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmanız konforlu bir uyku için son derece gereklidir. Örneğin; çok üşüyen bir insansanız, yün yorgan kullanabilirsiniz. Çok terleyen bir kişiyseniz hava geçirgenliğine sahip bambu yorganları tercih etmelisiniz.