Tebeşir tozunu hatırlamayan yoktur. Kara tahtalı yılların o güzel günleri hep aklımızın bir köşesinde. Kara tahtalarda çağa ayak uydurdu ve yazı tahtaları artık kalemlerle kullanılmaya başlandı. Flex, Panda, İnter, 3M gibi markalara ait en kaliteli yazı tahtalarını artık Cimri’de en ucuz fiyatlarla bulabilirsiniz.

Yazı Tahtası Nedir?

Üzerine kendine özel kalem ile yazılabilen, farklı yüzey malzemelerinden üretilmiş, kolay silinebilme özelliklerine sahip tahta modelidir. Yeşil, siyah, beyaz ve mavi renklerde olabilen yazı tahtası farklı ölçülerde üretilmektedir. Büyüklüğü ve rengi kullanıcının tercihine kalmıştır. Bunların dışında birde çocuklar için özel üretilmiş, çizgi film karakterleriyle süslenmiş, harfli, rakamlı yazı tahtaları eğitimi sevdirecek ilk adımları atmada faydalı olacaktır.

Yazı tahtaları 3 farklı yüzeyden üretilir. Emaye yüzey yazı tahtası; arkası galvaniz kaplı olup çelik emayeden veya seramikten imal edilir. Beyaz olan modeli projeksiyonlar için perde görevi görür. Manyetik yazı tahtası; metal sacların üstüne özel boya dökülerek üretilen bu tahta; mıknatıslı objelerin üstüne tutturulması ile not, harita ve resimlerin tahtada rahat gösterilmesine olanak verir. Laminant yüzeyli yazı tahtaları; adında geçtiği gibi laminant bir yüzeye sahiptir ve kolay yazılıp silinme özelliği ile çok tercih edilen bir çeşittir.

Yazı Tahtası Çeşitleri Nelerdir?

Eğitim ve sunum amaçlı kullanılan yazı masaları çok çeşitli şekillerde kullanıcılarıyla buluşur. Ayaklı yazı tahtası; en klasik modeldir. Öğrenciler ve ailelerin tercihidir. Bunun dışında ofislerde de kullanılır. Abaküslü yazı tahtası; ilkokul veya anaokulunda çocuğu olan ailelerin en büyük eğitim yardımcılarındandır. Kimi modellerde bulunan mıknatıslı harfler ve sayılar sayesinde; harflerin ve rakamların daha kolay öğrenilmesini sağlar. Abaküsü sayesinde toplama çıkarma işlemlerine hakimiyet sağlar. Yazı yazılan bölümünde ise çocuk, el yazısına alıştırılabilir. Mobil ayaklı yazı tahtası; şirket sunumlarında tercih edilen bir modeldir. Tekerlekleri sayesinde kolayca yer değiştirilebilir, işlevseldir. Duvara monte yazı tahtası; öğretmenler ve grafik ile anlatım yapanların tercihi olan bu yazı tahtası, kara tahtaların yerini alan modellerdendir. Dershanelerde, okullarda tercih edilir.

Yazı tahtası seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; ihtiyacı iyi belirlemektir. Ne için ve kim tarafından kullanılacağı soruları seçiminize yön verecektir. Kaliteli parçalardan oluşmasına, arka kaplamasının nem geçirmez olmasına dikkat edilmelidir. Doğru seçilen bir yazı tahtası ile yüksek verim alınacaktır.