İnşaatten sanayiye, evden işyerine dek ihtiyaç duyulan her alanda farklı çeşitleriyle kullanılabilen, pratik kullanımıyla kolay uygulanma imkânı sağlayan, küçük boyutlarıyla çok yer tutmayan bir üründür yapıştırıcılar. En ucuz alışverişin adresi olan Cimri.com’da Bison, 3M, Pattex, Uhu gibi markaların ürettiği en kaliteli yapıştırıcı çeşitlerini bulabilir, ihtiyacınız olanı en uygun fiyat avantajlarıyla alabilirsiniz.

Yapıştırıcı Nedir?

İki cismi birbirine yapıştırmak için kullanılan organik ya da kimyasal yolla elde edilmiş maddelere verilen ortak isimdir. Birçok farklı çeşitte üretilen bu ürünler; kırılan, kopan her şeyi eski haline ve sağlamlığına getirmesiyle farklı alanlarda kullanılır. Sadece kırılan eşya vb ürünlerde değil, aynı zamanda üretim ve montaj esnasında yapılan ürünün daha sağlam olması amacıyla da kullanılır.

Tarihî kayıtlarda; Mısır ve Çin’de M.Ö. 1000’li yıllarda tutkal ve benzeri madde üretildiği ve kullanıldığı görülmüştür. Balmumu ve çamsakızı gibi doğal maddeler yakın çağlarda yapıştırma amaçlı kullanılmıştır. Zaman ve teknoloji ilerledikçe farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek birçok madde yapıştırıcı olarak kullanılmıştır.

Yapıştırıcı Türleri Nedir?

Günümüzde özellikle siyanoakrilatlar denen özel kimyasallar yapıştırıcı maddelerde kullanılmaya başlanmış ve bu sayede çok farklı ve güçlü yapıştırıcı çeşitleri ortaya çıkmıştır. En basit ve bilinen yapıştırıcı türleri; ofis, okul gibi ortamlarda kâğıt yapıştırma vb basit işlemlerde kullanılan çeşitlerdir. Özellikle öğrencilerin okul projelerinde çok yardımcı olan ürünlerdir. Zamanla basit yapıştırıcıların daha kuvvetli hali olan japon yapıştırıcılar hayatımıza girmiştir. Kuvvetli yapısıyla seramik, cam gibi maddeleri kolayca yapıştıran japon tipi yapıştırıcılar her evde ve atölyede karşımıza çıkmaktadır.

Özel uygulama alanı olan birçok yapıştırıcı çeşidi de her alanda kullanılmaya ve hayatımızı kolaylaştırmaya başlamıştır. Ahşap yapıştırıcı adı verilen çeşitler, tahta işlerinde kullanılmaktadır ve güçlü yapısıyla büyük kolaylık sağlar. Değişik sanayi kollarında kullanılan alüminyum yapıştırıcı, cam yapıştırıcı ve demir yapıştırıcılar da işlevsel yapısı ve kuvvetli yapıştırma gücü ile tercih edilmektedir. Basit ve pratik kullanım imkânı veren sprey yapıştırıcı çeşitleri birçok farklı alanda kullanıcılarına yardımcı olan bir üründür. İnşaat yapıştırıcısı olarak ta bilinen epoksi yapıştırıcı, yapıştırma işlevinin yanı sıra doldurma işlevine de sahiptir.