• Tohum

  • Tohum, özellikle bahar aylarına girerken başlanan tarla ya da bahçe düzenleme/ekim işlerinde yoğun bir ilgi ile karşılaşır. Özellikle çim tohumu ve bahar çiçeklerinin tohumları bahçe dekorasyonunda oldukça sık kullanılır. Son senelerde artan sağlıklı yaşam tutkusu ile beraber organik tarım da yaygınlaşmış, insanlar kendi bahçelerinde bile, doğal tohum kullanarak sebze yetiştirmeye başlamıştır.

  • Tohum Çimlendirme Nedir?

  • Tohumun çimlenmesi, aslında tohumun filizlenmesidir. Tohumun içinde yetişecek bitkinin embriyo hali bulunmaktadır, bu embriyonun tohum kabuğunu kırıp, istenilen bitkiyi vermek için yeterince geliştiği ve özgür kaldığı durum; tohumun çimlenmesidir. Çeşitlerine göre tohum çimlendirme teknikleri de değişir, çimlendirme süreci aynı zamanda besin değeri daha yüksek daha kaliteli mamul vermelerine de sebep olur. Bazı bitkilerin tohumlarının çimlendiği hali tüketilir, örnek vermek gerekirse; soya filizi, aslında bitkinin olmamış halidir. Özellikle vejetaryan mutfağında filiz, yani çimlenmiş tohum tüketimi oldukça yaygındır.

  • Tohum Çeşitleri Neler?

  • Söz konusu çim ekmek ise çim tohumu çeşitleri, çimi dikeceğiniz alanı kullanımınıza göre değişkenlik gösterir. Eğer çocuklarınıza oyun alanı ya da bir spor sahası oluşturacaksanız spor alanı çim tohumu kullanmalısınız. Bahçenize aşırı bir özen göstermek ve fazla vakit harcamak istemiyorsanız ya da yılın her zamanı bakamıyorsanız, susuzluğa dayanıklı Plantistanbul çim tohumunu veya Vilmorin az suyla yaşayabilen çim tohumunu tercih edebilirsiniz.

  • Tohum Bombası Ne İşe Yarar?

  • Kağıt atıklarını çevreye faydalı bir halde geri dönüşüme sokmak ve bitkilerin daha sağlıklı gelişmesi için yapılan tohum bombası, toprağı sağlıklı bir hale kavuşturur, havalandırır ve tohumları dış etkenlerden koruyarak, bitkiler için gelişmeye elverişli bir ortam oluşturur. Son dönemde nikah şekeri yerine bile hediyelik olarak kullanılan tohum bombaları günümüzde popülaritesini arttırmış durumda.

    Tabi, çeşitler bu kadarla sınırlı değil. Bahçenizde yetiştirmek üzere mavi balkabağı tohumundan, alabaşa, tatlı ispanyol soğanından, acı cherry biber tohumuna kadar aklınıza gelebilecek envai çeşit tohum ve en uygun tohum fiyatları Cimri.com’ da. Sizin için önerimiz, doğal sarı tatlı ispanyol soğanı tohumu ve doğal mor alabaş tohumu denemeniz.