TIRNAK BAKIMI NASIL YAPILIR?

El ve ayak tırnaklarının bakımı hem estetik hem de sağlık açısından önemlidir. En az kadınlar kadar erkekler de tırnak bakımına önem verirler. Manikür ve pedikür denilen tırnak bakım işlemi hem evde hem de kuaförde uygulanabilir.

EVDE TIRNAK BAKIMI NASIL YAPILIR?

Evde tırnak bakımı yapmak için, tırnak bakım setleri kullanılır. Bu setlerin içinde tırnak makası, pens, yüzey pürüzsüzleştirme aracı ve ince tahta kürdan benzeri bir çubuk bulunur. Hem el hem de ayak tırnakları yapılacaksa önce ayaktan başlanması önerilir. Ayaklar, iyice temizlenerek, sıcak ve hafif köpüklü suyun içinde bir süre bekletilir. Bu sırada cilt yumuşar. Daha sonra tırnaklar kesilir ve uygun biçimde törpülenir. Ayak tırnakları kış aylarında daha kısa kesilir. Daha sonra, tırnak etleri, küçük tahta çubuk veya törpünün ucuyla kaldırılır ve ardından pens ile kesilir. Son olarak tırnak yüzeyini pürüzsüzleştirme aracı ile tırnak üstündeki küitkül tabakası da giderilir ve son kalan ince etler de alınır. Bu işlem sırasında, tırnak etleri derin kesilirse bir miktar kanayabilir. Kanama olması durumunda kan taşı veya kolonya uygulanabilir. Ayak iyice kurulandıktan sonra istenilen şekilde oje sürülür. Daha sonra aynı işlem eller için de tekrarlanır. Uygun nemlendirici kremler sürülür. En son manikür ve pedikür tam kuruduktan sonra çoraplar giyilir. Manikür ve pedikür sonrası acilen çıkmanız gerekiyorsa, oje kurutucu spreyler de kullanılabilir.

OJE ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Çeşitli renklerde ojeler olduğu gibi, belirli amaçlar için üretilmiş ojeler de vardır. Tırnak yemeyi önleyici ojeler (kötü tadı nedeniyle tırnak yemeyi engeller), tırnak sertleştirici güçlendirici ojeler (özellikle kolayca ikiye ayrılan, çatlayan tırnaklar için kullanılır.), tırnak etrafındaki derinin yumuşak kalmasını sağlayan yağlı tırnak nemlendiricileri, tırnak parlatıcılar bu oje çeşitlerine örnek gösterilebilir.

TIRNAK BAKIM ÜRÜNLERİ NEREDEN SATIN ALINIR ?

Sally Hansen, Mavala, Tarko, Alessandro, Solingen, Barielle, Nascita, Dermoskin, Silk’n, Wartner, Dermalogica, Lionesse, Scholl, Golden Rose, Broadway, Lapitak, Avene, Burt’s Bees, Becur, Dr Scholl marka ürünleri, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinden inceleyebilirsiniz.

https://www.cimri.com/tirnak-bakimi