Gilette, Braun ve Wilkinson markalı tıraş bıçağı yedeklerini en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinde bulabilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Tıraş nedir? İnsanlar neden tıraş olur?

İnsan vücudunun belirli bölgelerinde kıllar ve tüyler bulunur ve bu kıllar sürekli olarak uzamaya devam eder. Sürekli uzayan bu kıllara bakım yapılmaz ise kötü ve sağlıksız bir duruma dönüşür. Bu kılların uzamasını engellemek için genellikle kesilir ve bu kesim işlemine de tıraş denir. Vücudun farklı bölgelerindeki farklı yapıda kıllar bulunur ve her bölgenin tıraş işlemi farklı yöntem ve aletlerle yapılır. Erkek vücudu ve kadın vücudunun da yapılarının farklı olması nedeniyle tıraş işlemi farklılık gösterir. Vücudumuzdaki bazı kılları istemeyiz ve bazılarını da uzatırız. Örneğin saçlarımızı uzatır ve farklı modellerde keseri. Sakallarımızı da bazen uzatırız bazen de keseriz. Kadınlar ise sadece saçlarını uzatırlar ve vücutlarındaki diğer bazı kılları keserler.

Tıraş Bıçağı Nedir?

Tıraş olmak için farklı aletler kullanılır. En yaygın kullanılan tıraş aleti tıraş bıçağıdır. Tıraş bıçakları çelikten yapılır ve çok keskindir. Bir kağıt inceliğindedir ve en sert kılları rahatlıkla keser. Tıraş bıçakları tek başına kullanılamaz ve bir mekanizmayla beraber kullanılır. Bu mekanizmaya tıraş makinesi denir. Bir veya birkaç adet jilet bir tıraş başlığına takılır ve bu tıraş başlığı elle tutulan bir sapla birleştirilir. Bu parçaların bir araya gelmesiyle tıraş makinesi oluşur. Günümüzde tek bıçaklı makineler kullanılmaz daha çok 2 ve daha çok jiletten oluşan başlıklar kullanılır. Önceleri bu başlıklar sabit ve saptan ayrılamazdı. Bu durum hem daha fazla malzeme tüketimine neden oluyordu hem de daha fazla üretim maliyeti oluşturuyordu. Bunun yerine deştirilebilir başlıkları olan tıraş bıçakları üretilmeye başlandı ve yedek tıraş bıçakları satılmaya başlandı. Bu sayede sürekli tıraş makinesi almaya gerek kalmadı. Yedek tıraş bıçağı satılmasıyla maliyetler azalmış ve tıraş bıçaklarının fiyatı düşmüştür. Günümüzde tıraş bıçakları keskinleştirilmez veya bileylenmez çünkü kullan at mantığıyla her tıraşta farklı jilet kullanılır. Bileyleme eski tip usturalar için yapılırdı. Bu tip usturalar artık kullanılmamaktadır.