Günümüz şartlarında tüm insanlar bir yerlere yetişmeye çalışıyorlar ve bu koşturmaca içinde bir kahve içmeye bile zaman bulunamıyor. Bu sebeple de artık çaylar, kahveler termos ile yanımızda taşınır hale geldi. Yani termoslar artık vazgeçilmezimiz oldu. Siz de artık bir termos edinmek istiyorsanız Stanley, Alfi, Primus, Penguen ve Bigpoint gibi birçok markanın termos çeşitleri arasından sizin için en uygun olanı un ucuz fiyatlarla Cimri.com'da bulabilirsiniz!

Termos Nedir?

Termos, içinde taşıdığı malzemenin dış ortam koşullarından etkilenmesini büyük ölçüde azaltan, böylece isteğe göre sıcak ya da soğuk kalmasını sağlayan bir likit taşıma aletidir. Birbiri içine geçmiş iki şişenin boyun bölgesinde birleşmesiyle üretilir. İki şişe arasında bulunan hava kısmen çekilerek ısı yalıtımını sağlayan kısmi bir vakum oluşturulur. Bu sayede termoslar hem sıcağın hem soğuğun yalıtımını yapabilir.

Termos Çeşitleri Nelerdir?

Termosların çeşitli işlerde kullanılan birkaç türü vardır. Genel olarak, ince çift camdan yapılan, üzerine madenden koruyucu bir kap geçirilen termos şişelerine çay, ıhlamur, kahve, soğuk ya da sıcak süt ve soğutulmuş içkiler konur. Gezilerde, uzun süren yolculuklarda, kır gezinitlerinde, pikniklerde bu termos çeşiti kullanılır. Bu termosların kolay taşınması için askı şeklinde sapları vardır. Gerektiğinde askı yardımıyla omuza ya da boyna da asılabilir. Cam termoslar çok dikkatli kullanmalıdır. İçindeki cam çok ince olduğundan hızla savrulursa, atılırsa, bir yere vurulursa kolayca kırılabilir. Bu durumlardan kaçınılması adına termosların alt yüzeylerine sünger ya da benzeri maddeler yapıştırılır. Çelik termoslar ağır olmalarına rağmen çok daha sağlam ve kullanışlıdır. Bu nedenle doğa sporlarıyla ilgilenenler genellikle bu tür termosları tercih ederler. Günümüzde plastik termoslar da üretilmektedir. Fakat sağlık açısından zararlı olduğundan uzun süreli kullanımda tercih edilmemektedir. Sıcak içeceklerin taşınmasında ve saklanmasında da plastiklerin zararları daha da açığa çıkmaktadır.

Kişisel termoslar ve daha büyük boyda üretilen termoslar bulunmaktadır. Farklı boyutlarda ve çeşitli kullanım koşullarına uygun olarak üretilen termos çeşitlerinden siz de kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz.