İnsanlık, varoluşundan beri sürekli gelişim içerisindedir. Bütün bu gelişimler sayesinde günümüzdeki hayat oldukça kolaylaşmış durumdadır. Düşünsenize, tekerlek icat edilmemiş olsa ne olurdu? Ya da şırınga? Olmazsa olmaz diye düşünülecek bir diğer icatta termometredir. Birçok farklı kullanım alanına sahip Loobex, Weewell, Bosch, Loobex gibi dev markaların üretmiş olduğu en kaliteli termometre çeşitlerine ve en ucuz higrometre çeşitlerine Cimri’deki uygun fiyat avantajlarından yararlanarak sahip olabilirsiniz.

Termometre Nedir? Higrometre Nedir?

Termometre; en basit anlamıyla sıcaklığı ölçen alettir. Civalı diye tabir edilen ve değişen sıcaklık karşısında sıvıların hacim değiştirmesi mantığıyla çalışan termometreler, hastanelerden evlere, sanayi işletmelerinden laboratuarlara, arabalardan fırınlara varana dek birçok alanda kullanılır. En sık kullanılanları santigrat cinsinden ölçüm yapan termometreler olsa da Fahrenheit ve Kelvin ölçü birimi kullanılmış termometre çeşitleri de vardır.

Higrometre ise; havadaki nem miktarını ölçmek için kullanılan, bir haznesi devamlı ıslak tutulan iki adet termometreden oluşan bir alettir. Saunalarda, seralarda, meteorolojik çalışmalarda, endüstriyel alanlarda, üretim tesislerinde ve taşıma araçlarında kullanılır. Psikrometre diye de bilinir.

Termometre Nasıl İcat Edilmiştir?

Termometrenin icadı 1539 yılında Galileo tarafından yapılmıştır. 1612 yılında Santorio isimli mucit, üzerinde sayısal değerler bulunan termometreyi geliştirmiştir. İlk modern termometre ise 1714’te mucit Daniel Fahrenheit tarafından icat edilmiştir. Günümüzde simgesi C olarak kullanılan termometreler, Anders Celcius tarafından 1742’de suyun donma ve kaynama noktası arasındaki ısıyı yüze bölerek yapılmıştır. 1948 yılında Lord Kelvin, mutlak sıcaklık fikrini ortaya atarak bilimsel hesaplamalarda kullanılan termometre gelişimine büyük katkıda bulunmuştur. Bütün bu mucitler sayesinde, ilk termometreden, günümüzde kullanılan termometreye kadar çok büyük yol kat edilmiştir.

Higrometre icadı; meteoroloji biliminin öncülerinden John Daniell tarafından 1820’de yapılmıştır. Bilim dünyasında özellikle hava olaylarına bambaşka bir bakış açısı getirmiştir.

Termometre Çeşitleri Nelerdir?

Termometreler; kullanıldığı yere, içindeki sıvı türüne ve daha birçok özel noktaya göre çeşitlendirilirler. Civalı termometre; 35-42 Santigrat derece arası vücut ısısını ölçer. Alkollü termometre; günlük hayatta hava sıcaklığını ölçmektedir. Dijital termometre; hızlı bir şekilde vücut ısısı ölçümü yapmaya olanak verir. İç ve dış mekân termometreleri; ortam sıcaklığını belirlemede kullanılır. Gazlı termometreler; çok hassas ısı ölçümlerine imkân tanır. İnfrared termometreler; diğer ismiyle kızılötesi lazer termometreler sıcaklığı temassız olarak ölçer.

Son yıllarda hem higrometre hem termometre özelliği taşıyan, ısı ve nemi ölçebilen aletler çıkmıştır. Kolay kullanımı, pratik taşınması ve işlevsel olması sebebiyle çok tercih edilir.

İhtiyacınız olan alana göre alacağınız çeşidi belirlemelisiniz. Her termometrenin ve her higrometrenin kendine ait özellikleri bulunur. Kullanım alanına göre çok çeşitli olan termometre modellerine ve higrometre çeşitlerine en uygun fiyat avantajıyla Cimri’den ulaşabilirsiniz.