İnsanoğlunun yüzyıllardır en büyük meraklarından biridir gökyüzü. Yıldızlara bakmak, farklı sistemler keşfetmek arzusunda olmuştur. Bu arzular sayesinde insanoğlu farklı gezegen sistemlerinin ve yıldız takımlarının farkına varmıştır. Sizde Celestron, Makroptik, Lizer, Tasco gibi markalara ait en kaliteli teleskop çeşitleriyle kendi keşiflerinizi yapmak isterseniz, Cimri’de en ucuz fiyatlarla bulabilirsiniz.

Teleskop Nedir?

Gökyüzündeki cisimlerin, özellikle yıldızların incelenmesi amacıyla, optik merceklerin kullanıldığı bir alettir. Teleskoplar sayesinde uzay boşluğundaki yıldızlar ve diğer gökcisimleri incelenebilmekte ve bu araştırmalar sayesinde bilime katkıda bulunulmaktadır. Teleskop; Yunanca uzak anlamındaki tele ve bakmak anlamına gelen skopein kelimelerinin birleşmesinden oluşur.

Teleskopu Kim icat etti?

İlk teleskop 1608 yılında Hans Lippershey isimli bir gözlükçü tarafından icat edilmiş olsa da, bilimsel anlamda ilk teleskop 1609 yılında Galileo tarafından bulunmuştur. Galileo bu icadıyla gezegenlerin güneşin etrafında döndüğünü keşfetmiştir. Zaman içinde gelişen teleskoplar rasathanelerde kullanılmaya başlanmış ve uzaydan gelen her türlü ışını görüntüleyerek tarihi süreçte çok büyük bir öneme sahip olmuştur.

Teleskop Çeşitleri Nelerdir?

Teleskop çeşidi objektifine göre iki tanedir. Aynalı teleskop; bir diğer ismi yansımalı teleskoptur. Uzaydan gelen ışıklar teleskop içindeki bir aynaya çarpar ve prizmadan geçerek göze gelir. Mercekli teleskop; bir diğer ismi kırılmalı teleskoptur. Uzaydan gelen ışıklar, teleskopun içindeki merceklerden doğruca geçerek göze gelir.

Bir teleskop için önemli olan ışık toplama kapasitesidir. Büyütme gücü önemli değildir. Teleskopta objektif çapı büyüdükçe, ışık toplama kapasitesi de artar. Işık toplama kapasitesi ise, teleskopun merceğinin çapına bağlıdır. Yağmurlu ve sisli havalar görüntüyü engelleyeceğinden, teleskopla gözlem yapmak için açık havalar tercih edilmelidir.

Teleskoplarda fiyat aralığı çok geniştir. Amatör kullanıcılar için olduğu gibi, profesyonel kullanıcılar için de oldukça gelişmiş modeller mevcuttur. Hobi için, eğitim için, gözlem için birçok ihtiyaca göre farklı modellerde teleskop bulunmaktadır. İhtiyacınıza göre olanı belirleyip, seçiminizi yapmanız en doğrusu olacaktır. Kuş bilimciler, gök bilimciler, astroloji tutkunları tarafından sıkça tercih edilen teleskop modellerinden beğendiğinizi, farklı fiyat aralıklarında Cimri’de bulabilir, ihtiyacınıza göre olanı en uygun fiyatlarla alabilirsiniz.