Tam altın fiyatlarını cimri.com sitesinden karşılaştırabilir, en ucuz altını bulabilirsiniz. Tam altın, 22 ayardır. Çapı 30 milimetre ve ağırlığı 7,016 gramdır. Bu altınlar, T.C. Darphanesi tarafından basılırlar. Bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazısı, basım tarihi ve diğer yüzünde Atatürk kabartması ile çeşitli süslemeler bulunur. Yatırım amacıyla tercih edilen altınlardan biridir. Altın üzerindeki işçilik ne kadar az ise satarken o kadar az değer kaybına uğrar. Hatta altın fiyatındaki değişimlere bağlı olarak kazanç sağlar. Bu nedenle tasarruf aracı olarak da kullanılmaktadır. Altının alış ve satış fiyatı, dünya çapında yaşanan olaylar, ekonomik beklentiler, petrol fiyatları, döviz kuru, risk ortamındaki değişimler, ekonomik dalgalanmalar gibi sebeplerle değişmektedir. Özellikle Hindistan ve Çin gibi kalabalık nüfusa sahip ülkelerin altın üzerindeki kararları da altın fiyatları üzerinde doğrudan etki yapmaktadır. Bu değişim, altının ons fiyatına yansır. Daha sonra tüm altın ürünlerini etkiler.

Düğünlerde tam altın kolye hediye etme geleneği nereden gelir?

Düğünlerde takı merasimi geleneği, sadece Türk’lere özgü değildir. Dünyanın en büyük altın tüketicisi olan Hindistan ve Çin’de de bu gelenek vardır. Hindistan’ın dini günlerinde ve düğünlerinde gerçekleşen altın satışı o denli fazladır ki küresel altın fiyatlarını bile etkilediği görülmüştür. Düğünlerde altın takma geleneğinin amacı, yeni evlenen çifte bir miktar maddi destekte bulunmaktır. Bu nedenle, düğüne katılan hemen herkes küçük de olsa mutlaka bir hediye getirir. Düğünlerde takılan altının büyüklüğü ve miktarı, gelin ve damada yakınlık derecesine göre değişir. Genellikle en pahalı takı ve altınlar, en yakınlar tarafından takılır. Tam altın kolyeler, hatta 5’i birlikler nişan ve düğünlerde en çok takılan takılar arasındadır. Bu altınlar, satılırken değerlerini korudukları için genellikle tercih edilir.

Tam altın fiyatları ve en ucuz tam altın nereden bulunur?

En ucuz altınları cimri.com sitesinde, Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını kategorisi altında bulunan, tam altın sekmesinden görüntüleyebilir, altınlar arasında fiyat karşılaştırması yaparak en ucuz altınları görüntüleyebilirsiniz. Cimri.com, aradığınız altının satışını yapan online mağazaları sizin için gezerek, en uygun fiyatlı altınları tek tıkla ekranınızda listeler.

https://www.cimri.com/tam-altin