Mutfağımız için çok önemli olan tahin; yemeklerimizde kullanılabilir, tatlı malzemesi olarak tercih edilebilir ya da pekmezle karıştırılarak kahvaltıda tüketilebilir. Eğer mutfağınıza sağlık ve lezzet katmak için tahin satın almak istiyorsanız, Cimri.com’da sizin için çok sayıda markayı ve çeşidi bir araya getirdik. Siz de Torku, Aktürk, Koska, City Farm gibi markaların en ucuz tahin çeşitlerine Cimri.com’dan ulaşabilirsiniz.

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Susamın değişik işlemlere tabi tutulması ve ezilmesi ile yapılan tahinin faydaları saymakla bitmez. Özellikle kış aylarında vücudu soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklardan koruması ile bilinir. Tahinin içerisinde yüksek değerde E, C, B vitaminleri, fosfor, kalsiyum ve demir vardır. Yağ ve protein açısından zengindir. Tüm bu özellikleri ile özellikle bağışıklık güçlendiricidir. İnsan vücudundaki hücreleri korur.

Tahinin içerisinde zengin oranda kalsiyum vardır. Bu özelliği ile kemikleri korur. Çocuklara kemik gelişimi için yedirilebilir. Yaşlılık döneminde kemik hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltır. Tahinin içerisindeki mineraller ve antioksidanlar kanser dahil olmak üzere pek çok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

Karaciğer ve kalp sağlığı için faydalıdır. Kandaki kolesterol seviyesini ve yüksek tansiyonu düşürür. Kas spazmlarını önler.

Strese karşı etkilidir ve geceleri uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Vücudu ve zihni rahatlatır. Tahinin içindeki demir ve B vitaminleri kansızlığa karşı korur. Bu etkiyi arttırması için pekmezle birlikte tüketilebilir.

Tahin Kilo Aldırır mı?

Tahin kilo vermeye destek olan bir besindir. İçerisindeki kalsiyum, vücudunuzun yağ yakma hızını arttırır. İçerisindeki faydalı yağlar ve proteinler daha çabuk doymayı sağlar ve uzun süre boyunca tokluk hissi verir. Bununla birlikte, tahin yüksek kalorili bir besindir. Bu yüzden tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekir. Aşırı miktarda tahin tüketilmesi kilo alımına neden olabilir.

Tahin Fiyatları Hangi Aralıktadır?

Tahin fiyatları ürünün markasına, çeşidine ve gramajına göre değişiklik gösterir. Cimri.com olarak sizin için hazırladığımız ürün karşılaştırma aracını kullanarak mutfağınızda ihtiyaç duyduğunuz tahin çeşidine kolaylıkla karar verebilir ve fiyat alarmını kurarak satın almak istediğiniz ürünün indirime girdiğinden haberdar olabilirsiniz.