iştirakidir.
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Lenovo Tab S8 Çinli teknoloji firması Lenovo , IFA 2014'te tanıtımını yaptığı tablet modeli Tab S8'le mini tablet kategorisine ait bir ürünü piyasaya sürdü.
Yazar: Cenk Atlı 07/01/2015

İlk Bakış

Apple'ın ilk iPad Mini'yi tanıtmasından beri 8 inç'lik tabletlerin giderek daha popüler bir hâle gelmeye başladığını görüyoruz. Birçok mobil cihaz üreticisi de bu talebi karşılamak için orta boyutlu tabletler üretmeye devam ediyor. Samsung'un Galaxy Tab S ve Note serisi ve Acer'ın Iconia modeli bunların en son örneklerinden biri olmuştu. Çinli teknoloji firması Lenovo da, IFA 2014'te tanıtımını yaptığı tablet modeli Tab S8'le bu kategoriye ait bir ürünü piyasaya süren markalardan biri oldu.

Tasarım

Lenovo Tab S8, tıpkı Asus Memo Pad 7 gibi, geniş bir renk seçeneğiyle geliyor. Cihazın tanıtımının yapıldığı esnada sarı renkli bir versiyonu da görücüye çıkarılsa da, Lenovo'dan yapılan açıklamaya göre bu renk tabletler sipariş edilemeyecek. Bunun ne kadar doğru bir karar olduğu tartışmalı. Çünkü mavi renkli modelin açık tonlu arka panleiyle sarı renkli modelin sahip olduğu mat tonu karşılaştırınca kullanıcıların sarı renkli modeli de tercih edilecekleri düşünülebilir. Diğer yandan yüzey dokusu açısından mavi renkli modelin daha iyi bir elde tutma deneyimi sunduğunu da söyleyelim.

Nihayetinde hangi rengi seçtiğinizden bağımsız olarak Lenovo Tab S8'in oldukça zevkli bir tasarıma sahip olduğu açıkça fark edilebiliyor. Tabletin kare biçiminde sert dönüşlere sahip köşeleri dikkat çekiyor. Bununla birlikte oldukça ince bir gövdeye sahip olması cihazın yine de son derece dinamik bir görünümü olmasını sağlıyor. 210 mm yüksekliğe, 124 mm genişliğe ve 7,9 mm kalınlığa sahip olan tabletin ağırlığı ise 299 gram. Söz konusu ağırlık değerinin, cihazın en büyük rakiplerinden Samsung Galaxy Tab S 8.4'ün ağırlığıyla aynı olduğu anlaşılıyor. Tab S8'in bir diğer rakibi Sony Xperia Z3 Tablet Compact'a göre 20 gram daha ağır bir tablet olduğunu da ekleyelim.

Plastik malzeme tercih edilmiş olmasına rağmen tablet dayanıklı bir yapıya sahip ve elde tutulduğunda oldukça kaliteli bir gövdesi olduğunu hissettiriyor.

Ekran

Lenovo Tab S8'in 8 inç boyutundaki ekranı 1200 x 1920 piksel çözünürlüğünde. IPS LCD teknolojisine sahip olan ekranın her inç başına düşen piksel yoğunluğu ise 283 ppi. Söz konusu değerin, Galaxy Tab S 8.4'ün 359 ppi piksel yoğunluğuyla karşılaştırıldığında biraz düşük kaldığı görülüyor. Diğer yandan Tab S8, yine 8 inç boyutunda bir ekrana sahip Xperia Z3 Tablet Compact'la aynı piksel yoğunluk düzeyine sahip.

Tab S8'in ekranının sunduğu görüntü kalitesinin genel olarak oldukça etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Rakiplerine göre daha düşük bir fiyat etiketine sahip olması da bu ekran performansının daha değerli olmasını sağlıyor. Etkileyici bir parlaklık düzeyi olan cihazın ekranındaki renkler; Samsung tabletlerinin Super Amoled teknolojisine sahip ekranlarındaki kadar canlı olmasa da, yeterince zengin.

Kamera

Görece çok daha büyük olan boyutları yüzünden, akıllı telefonlarla karşılaştırınca genellikle daha düşük çözünürlüklü kamera desteğine sahip olan tablet geleneğinin Lenovo Tab S8'de de bozulmadığını görüyoruz. LED flaş desteğine sahip ve 8 megapiksel çözünürlüğünde bir ana kamerası bulunan cihazın, rakipleri Xperia Z3 Tablet Compact ve Galaxy Tab S 8.4'le eşdeğer bir arka kamera desteği var. 1,6 megapiksel çözünürlüğünde ön kamerası olan Tab S8'in bu açıdan ise her iki rakibinden biraz daha geride kaldığı anlaşılıyor.

Performans

Piyasada bulunan tablet üreticilerinin büyük bir çoğunluğunun aksine Lenovo'nun Tab S8 modeli için Qualcomm Snapdragon işlemci yerine dört çekirdekli Intel Atom işlemciyi tercih ettiğini görüyoruz. 2 GB RAM desteğine sahip olan işlemcinin hızı ise 1,3 GHz. Söz konusu işlemci değerlerinin cihazın rakiplerinden biri olan Xperia Z3 Tablet Compact'ın 3 GB RAM desteği olan ve 2500 MHz hızındaki işlemcisine göre biraz düşük kaldığı olduğu anlaşılıyor.

Lenovo Tab S8'in işlemcisinin temel görevleri yerine getirirken çok hızlı bir performans sergilediği fark ediliyor. Aynı anda birden fazla internet sayfası açarken hiç zorlanmayan tabletin arayüzde dolaşırken de rahat bir kullanım sunduğunu belirtelim. Cihazın Nvidia GeForce GTX grafik kartı da, 3D oyun oynama gibi daha zor görevlerin de üstesinden başarıyla gelmesini sağlamış.

Lenovo Tab S8'in 16 GB boyutunda bir dahili depolama alanı var. Söz konusu değerin cihazın rakiplerinden biri olan Xperia Z3 Tablet Compact'la aynı olduğu görülüyor. Diğer yandan cihazın bir diğer rakibi Galaxy Tab S 8.4'ün ise onun iki katı değerinde, 32 GB boyutunda bir dahili depolama alanı var. Tab S8'in, daha fazla alana ihtiyaç duyan kullanıcılar için microSD kart desteği de mevcut.

Batarya

Lenovo Tab S8'in 4290 mAh değerinde bir batarya kapasitesi mevcut. Lenovo, cihazın yedi saatlik bir dayanma süresi olduğunu söylüyor. Cihazın yakın boyutlardaki rakiplerinin sekiz ve dokuz saat arasında değişen dayanma sürelerini göz önüne alırsak söz konusu değerin biraz düşük kaldığını ifade edebiliriz. Tabletin bu noktada önemli eksikliklerinden birisi de bataryasının değiştirilebilir özellikte olmaması.

Sonuç

Lenovo, rakiplerine göre biraz düşük kalan ekran piksel yoğunluğu ve ortalamanın altındaki batarya kapasitesine rağmen, düşük fiyat etiketi ve yüksek performansa sahip Intel işlemcisiyle dikkat çeken bir tablet. Gövdesinde kullanılan plastik malzemeye karşın sağlam bir gövdesi ve şık bir tasarımı olan cihaz özellikle Sony  Xperia Z3 Tablet Compact'ın en önemli alternatiflerinden biri olarak öne çıkıyor.

Cenk Atlı 07/01/2015
Yeni teknolojileri ve bilim kurguyu yakından takip ediyor. Makinelerin insanlığı ele geçirmesinden endişe duysa da, onları yakından tanımanın her ihtimale karşı iyi bir fikir olduğunu düşünen yazar, cimri.com için özellikle akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar üzerine odaklanıyor.
Lenovo Tablet Pc