En uygun fiyatlı Multibox, Next, Atlanta, Tenda, HP, Goldmaster, LogiLink, Novacom, Baff ve Sunny marka switch seçeneklerini cimri.com sitesinde bulabilir, ürün fiyatlarını ve özelliklerini karşılaştırabilirsiniz.

Switch Nedir? Switchler Ne işe Yarar?

Bir diğer adı da ağ anahtarıdır ve iletişim bağlayıcısıdır. Aynı ağ içinde bulunan bilgisayarları birbirine bağlayabildiği gibi; yine aynı ağ içinde bulunan farklı ağ üyelerinin birbirine bağlanmasını sağlar. Hub elemanları arasında iletişim sağlar ve onları birbirine bağlar demek de doğru olacaktır.

Switch Nasıl Çalışır? Switchler arası bağlantı Nasıl Olmalı?

Yapısal olarak hub’a benzer. Bağlandığı bilgisayardan veri alır ve IP adresini de kaydeder. Yeni nesil olanlar IP routing de yapabilmektedir. Dağıtıcının bütün üyeleri ya da kapıları, birbirlerine ihtiyaç duymadan ve bağımsızca bilgi alışverişinde bulunabilirler. Ağ anahtarları bu bilgilerin doğru bilgisayara aktarılmasını sağlamaktadır. Bir nevi dağıtıcı görevi de görmektedir. Bunu anahtarlama yöntemleri ile yapar. Ağ anahtarının kullanabileceği 4 çeşit veri iletme yöntemi vardır. Bunlar depolayıp iletme, kestirme yol ya da diğer bir deyişle cut-through, serbest ve uyarlamalı anahtarlamadır.

İki farklı dağıtıcı arasında bağlantı kurmak gerekmektedir. Bunun için iki ara yüz kullanılabilir. CLI (command line interface) ve http’dir. İkisi arasında seçim yaparken dikkat unutulmaması gereken konu ise CLI’nın http ile karşılaştırıldığında daha fazla seçeneğinin olması ve bu sebepten daha profesyonel olarak değerlendirilmesidir. Ağ anahtarı kullanım alanları ise temelde üç başlık altında incelenebilmektedir. VLAN, SPB ve STP protokolleri zaten ürünün içinde bulunmaktadır. Ağ anahtarlarının birbirine bağlanması ve buradaki kablolama işlemi ise tam bir uzmanlık konusudur. Bu bağlantı doğru yapılmadığında farklı hatalar alınabilir. Cross ve düz olmak üzere farklı tipte bağlantılar mevcuttur. Burada kabloların renkleri size yardımcı olabilecektir. Cross-ters bağlantı kablolarının iki ucu farklı renklerdedir. Seçenekler çok olduğu için en uygun fiyat karşılaştırması yapmanız sizin için iyi olabilir.

Switch fiyatları ne kadardır?

Bilgisayarınızın ve ağınızın farklı ihtiyaçları için güvenle kullanabileceğiniz en ucuz switchleri, cimri.com sitesinde, elektronik kategorisi altında yer alan, uydu sistemleri sekmesini tıklayarak, switchler başlığını seçerek; ürünleri listeleyebilir, fiyat ve özelliklerini kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz.