KAYMAK NEDİR? NERELERDE KULLANILIR?

Tatlıların yanında ve kahvaltılarda sevilerek tüketilen bir üründür. Rengi beyazdır, ancak buzdolabında çok bekletilirse sarıya dönüşür. Bu besin, sütün yağ kısmıdır. Kaynatılan sütün üzerinde bir süre sonra tabaka şeklinde oluşur. Kaynamış süt tenceresi, 1 gece boyunca buzdolabında bekletilirse, ertesi gün tencerenin üzerinde kaymak tabakasının oluştuğunu görürsünüz. Süt, doğal köy sütü ve pastörize edilmemiş ise bu tabaka çok daha kalın olur. Ayrıca, manda sütünün kaynatılması ile elde edilen ürün, diğerlerine göre çok daha kalın ve kaliteli olur. Kaynamış süt tenceresinin buzdolabında bekletilip, ertesi gün üzerinden alınan kaymak, birkaç hafta boyunca, zaman zaman karıştırılarak buzdolabında bekletilirse tereyağına dönüşür. Bu besinleri, sabah kahvaltılarında, üzerine şeker ilave ederek veya bal ile birlikte veya pastaların, dondurmaların yanında servis edebilirsiniz. Ayrıca kaymaklı ekmek kadayıfı gibi yoğun şekerli, ballı tatlıların yanında da servisi yapılabilir. Böylece, yoğun şeker tadı hafifletilmiş olur. Sütün yağ kısmından oluştuğundan dolayı kaymak kalori ve besin değeri oldukça yüksektir.

Kaymak nereden satın alınır?

Bu ürünü, kaynamış sütle evde yapabileceğiniz gibi, hazır olarak da alabilirsiniz. Eğer pastörize edilmemiş köy sütü bulma ihtimaliniz yok ise, kutu veya şişe sütleri kaynatarak kaymak elde etmeniz oldukça zordur. Bu sütler, daha önce defalarca kaynatılmış ve belirli koşullar altında kaymak tabakası ayrıştırılmış olduğundan dolayı, üzerlerinde kaymak oluşmaz. Eğer kaymaklı bir tatlı yapmak veya kahvaltıda sofraya koymak için istiyorsanız, hazır paketlenmiş olanlarını seçmeniz daha kolay olur. Ülker markalı ürünler cimri.com sitesinde mevcuttur.

Cimri.com sitesinin avantajları nelerdir?

Bu siteye üye olarak, çeşitli marka ve modeldeki ürünler arasında tek tıkla fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Cimri.com üzerinde arattığınız ürünler, çeşitli online alışveriş sitelerinin katalogları arasından taranır, en ucuz şekilde nerede satıldığı hemen ekranınıza gelir. Böylece, siteler arasında dolaşıp zaman kaybetmeden, neyi nereden alacağınızı tek tıkla bulabilirsiniz. Sitenin bir diğer özelliği ise ‘fiyat alarmlarıdır.’ Satın almak istediğiniz ürün profilinde yer alan ‘fiyat alarmları’ butonunu aktif konuma getirdiğinizde, indirim ve fırsatlarla ilgili anında haberdar olursunuz.

Tulum Peyniri Nedir?

Tarihteki en eski gıdalardan olan peynir, birçok ülkede farklı tat ve şekillerde üretilmektedir. Yurdumuz ise tam bir peynir coğrafyasıdır. En çok bilinen, her sofraya konuk olan, yanında sıcak bir pide ve çay ile tadına doyum olmayan peynir çeşidi; tulum peyniridir. Şavaksan, İskenderoğlu gibi markaların ürettiği en kaliteli tulum peyniri çeşitlerine Cimri.com’dan ulaşabilir, en ucuz tulum peyniri almanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Özellikle koyun ve inek sütünden yapılan, kıl keçisi tulumlara basılan ve yüksek nemli mağaralarda aylarca bekletilerek elde edilen bir peynir türüdür. Erzincan ve İzmir bölgesinde yapılan tulum peynirinin ünü yurtdışına taşmıştır. Tulum peyniri besin değeri çok yüksektir. 100 gram peynirdeki protein miktarı 250 gram kırmızı etteki proteine eş değerdedir.

Çok eski bir tarihi olan tulum peyniri Anadolu Yörüklerinin peyniri olarak ta bilinir. Tuzlu bir peynir olan tulum peyniri, nemden uzak tutulduğunda uzun süre saklanabilir.

Tulum Peyniri Çeşitleri Nelerdir?

Yapılış esası aynı şekilde olsa da kullanılan sütün kaynağı olan hayvanların yetiştiği yere, içine katılan malzemelere ve tüketim şekline göre farklı tulum peyniri çeşitleri vardır. İzmir tulum peyniri; yörenin yüksek yaylalarından gelen sütlerle yapılan leziz bir çeşittir. Erzincan tulum peyniri; Erzincan yöresinin dünyada adını duyurmuş tulum peyniridir. Çorum kargı tulum peyniri; tadı yoğun ve keskin bir aromaya sahip peynirdir. Çörekotlu tulum peyniri; Gümüşhane, Van, Erzincan’da çok yaygın şekilde yapılan ve yapılışı esnasında çörek otu ilave edilen tulum peyniri çeşididir.

Tulum peyniri sadece kahvaltıda değil yemek ve salatalarda da bolca tüketilir. Tulum peynirli cevizli erişte; Doğu Anadolu’da ve Ege’de çok fazla tüketilen bir yemek türüdür. Cevizli tulum peynirli salata ise enfes tadıyla Osmanlı sarayına dek tarifi ulaşmış bir salata türüdür.

Tulum Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Kemik erimesine karşı en büyük silah olan tulum peyniri yüksek oranda kalsiyum içermektedir. Mikrobik enfeksiyonlarla savaşmada çok etkilidir. İshalin tedavisinde kullanılır. Mide ve sindirim rahatsızlıklarında doktor tavsiyesidir. Ülsere iyi gelir. Diş çürüğü oluşumunu geciktirir. Öksürük için tüketilmesinde büyük faydaları vardır. B12 vitamini ve fosfor yönünden çok zengindir. Tansiyon düşürücü olarak ta tüketilmektedir.

Lor Peyniri Nedir?

Kahvaltılık olarak yenilebildiği gibi birçok farklı börek, tatlı ve yemek çeşidinin içinde de kullanılan bir peynir olan lor peyniri; besleyici değeriyle özellikle çocukların çok tüketmesi gereken bir besindir. Siz de Kaanlar gibi markalara ait lor peyniri çeşitlerini ucuz alışverişin adresi Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Peynir altı denen suyun pıhtılaştırılması ile elde edilen, peynire çok benzeyen bir tadı olan süt ürünüdür. Birçok börekte, kahvaltılık olarak yalın halde ve tatlı türlerinin bazılarında kullanılmaktadır. Birçok ülke kültüründe yer alan, çok uzun zamandır tüketilen bir üründür. Fransızcada ve Arapçada Lür ismiyle bilinir.

19.yy başlarında genelde köylülerin gevşek süzme peynir adını verdikleri ve bolca kullandıkları bir üründür. Lor peyniri besin değeri 100 gram için 85kcal’dir. Bütün süt ürünleri gibi çok faydalı bir gıdadır. Çocukların kemik gelişiminde etkilidir. Protein, kalsiyum, fosfor yönünden zengin olan bu peynir; tuz tüketimini azaltması gereken kişiler için tavsiye edilir. Vücudunda ödem olanlar ve diyet yapanlar için çok faydalıdır.

Yöreden yöreye farklı isimler alan lor peyniri her yaştan insanın zevkle tükettiği bir besindir. Trakya’da ekşimik adını alan lor; Bayburt ve Erzurum’da kerti, Kars’ta şor, Antalya’da nor peyniri olarak anılmıştır. Bunların dışında en bilinen çeşitler; Marmara loru ve Ayvalık sepet lorudur. Tuzlu ve tuzsuz olarak iki şekilde tüketilebilen lor peyniri protein miktarı yönünden zengindir. 100 gram içinde 19 gram protein barındırır.

Lor Peyniri Nerelerde Kullanılır?

Zengin bir mutfağa sahip olan yurdumuzun birçok yerinde bu peynirin kullanıldığı farklı yemekler yapılır. Közlenmiş patlıcan mücveri, yalancı gözleme, lorlu omlet, sebze köftesi gibi yemekler yapısında bu peyniri barındırır. Makarna üzerine dökülerek tüketimi yaygındır. Lorun en çok bilinen kullanım alanı tabi ki böreklerdir. Özellikle sigara böreğine en çok yakışan peynir türüdür.

Çörek otu ve pulbiber eklenerek güzel kahvaltılık elde etmek mümkündür. Gözleme ve poğaçalarda da bolca kullanılır. Lor peynirli çorba, erişte ve lorlu şekerpare değişik damaklara hitap eden lezzetlerdir. Trakya bölgesine has lor tatlısı kendine özgü bir hayran kitlesine sahiptir.

Keçi Peyniri Nedir?

Ülkemizde birçok peynir çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasından belki de en besleyici ve şifa kaynağı olanı keçi peyniridir. Yüksek oranda protein içermesi sebebiyle özellikle bebeklerin, çocukların, lohusa annelerin bol miktarda tüketmesi gerekir. Genç, yaşlı herkesin her öğün tüketebileceği bir lezzettir. Güzel bir kahvaltılık olan, aynı zamanda yemeklerin içine de dahil olan keçi peyniri çeşitlerini Baltalı, Fropie, Sütaş gibi markaların kalitesinde, Cimri.com’da en ucuz fiyatlara bulabilirsiniz.

Keçi peyniri; keçi sütünden yapılan, diğer peynirlerden daha az laktoz içeren, yağ oranı yüksek tuzlu bir peynir çeşididir. Özellikle inek sütünden rahatsız olanların en çok tercih ettiği peynir türüdür. Kıvamı, lezzeti ve vitamin zenginliği ile doğal bir şifa kaynağıdır. Anne ve bebekler için çok faydalı olan keçi peyniri; sodyum, potasyum ve kalsiyum yönünden çok zengindir. Keçi peyniri yağ oranı 100 gramda 30 gramdır ve protein değeri çok yüksektir.

Ülkemizde keçi peyniri üretimi farklı yörelerde yapılmaktadır. Her yörenin kendine has bitki florasından faydalanan keçilerin sütlerinden yapılan keçi peynirleri özellikle İzmir, Çanakkale, Muğla’da üretilen çeşitleriyle adından söz ettirmektedir. Doğu Anadolu’da da keçi peyniri üretimi bolca yapılmaktadır.

Keçi Peyniri Faydaları Nelerdir?

Keçi peyniri faydaları tüm dünyanın üzerinde hemfikir olduğu bir konudur. Keçi sütü; anne sütüne en yakın süt olarak bilinir ve protein yönünden çok zengindir. Keçi sütünden üretilen peyniri de hem anne hem bebek için çok faydalıdır. Fosfor açısından zengin olan keçi peyniri, balık ve et tüketemeyen vejetaryenler için çok iyi bir alternatiftir. Keçi peyniri; sindirim sistemine, özellikle hazımsızlık sorununa çok iyi gelmektedir. Alerji ve astıma çok faydalıdır. Diş sağlığına iyi gelir, özellikle diş plağı oluşumunu azaltır. Zengin kalsiyum içeriğiyle kemik gelişimi ve korunmasında faydalıdır. Varis tedavisi ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Keçi peyniri katıldığı her yemeğe keskin bir aroma ve krema tadında bir lezzet katar. Salataya katarak, pizzaya dilimleyerek, ızgara yapılmış sebzelerin üstüne serpiştirilerek rahatça tüketilir. Aynı zamanda omlet içine katılarak hem yumurta hem de keçi peynirinin faydalarından yararlanılabilir.

Dil Peyniri Nedir?

Lezzetli bir künefeyi sevmeyen yoktur. Höşmerim de en sevilen tatlılarımızdan biridir. Bu iki nadide tatlımızın ortak noktası ise; dil peyniridir. Sadece tatlılarda değil, sofralarımıza, kahvaltılarımıza da konuk olan dil peyniri çeşitleri Kaanlar, Bahçıvan, Aynes, Tahsildaroğlu gibi markaların farkıyla en ucuz fiyat avantajlarıyla Cimri’de sizi bekliyor.

Tuzsuz ve lifli yapısıyla yağ oranı düşük bir peynir çeşididir. Künefe peyniri ve tost peyniri olarak tüketimi çok yaygındır. 10 litre sütten yaklaşık olarak 1 kilogram dil peyniri üretilir. Az tuzlu ve lifli yapısıyla kalp dostudur. Dil peyniri kalori oranı 100 gramda 330 kaloridir. Uzun süre saklanamadığı için çabuk tüketilmesi tavsiye edilir.

Peynir severlerin öncelikli tercihlerinden olan dil peyniri, farklı yemeklerde ve tatlı yapımında kullanılır. Dil peynirli börek ve dil peynirli helva gibi yiyecekler özellikle çocukların en sevdiği yemeklerdendir. Mozzarella peynirinin tadına benzetilir. Tost içine en çok yakışan peynirdir ve çocuklar ile yetişkinler tarafından çok sevilir.

Dil Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Kalp için en yararlı peynirlerdendir. Diyet yapanların ilk tercihidir çünkü lifli yapısıyla tok tutar ve sindirim sistemine yardımcıdır. Barındırdığı yüksek kalsiyum ile çocukların kemik gelişiminde olumlu etkilere sahiptir. Dil peyniri kalsiyum oranı 150 mg gibi yüksek bir orandır ve bu sebeple diş gelişimine büyük destek sağlar.

Tarihi Osmanlı dönemine dek uzanan dil peyniri, içine tuz katılmadığı için yumuşaktır. Yüksek ısıdaki sudan geçirilerek hazırlandığı için az yağlıdır ve hafif tadıyla sofralara çok yakışan bir peynir türüdür. Künefe peyniri de denilen dil peyniri ile kaşar peyniri arasındaki fark; dil peynirinin haşlanırken içine tuz atılmamasıdır. Bu yüzden dil peyniri yumuşak ve tuzsuzdur.

Dil peynirinin tüketiminde çok fazla seçenek mevcuttur. Kızartması ile damaklara şölen yaşatır. Dil peynirli helva; Anadolu’nun birçok yöresinde düğünlerde ve mevlitlerde dağıtılır. Dil peyniri; höşmerim ve künefe gibi tatlıların vazgeçilmez malzemelerindendir. Genelde kaşar peyniri ile karıştırılsa da dil peyniri tuz oranı ve yumuşaklığı ile farklı bir peynir çeşididir. Peynir severlerin tadımından en çok keyif aldığı peynirlerdendir.

Süzme Yoğurt Nedir?

Birçok yemek içerisinde kullanılan süzme yoğurt yüksek besleyici değeri ile yoğurttan daha faydalı bir besin olma özelliği taşır. Dolmaların, mantıların üzerine dökülmesiyle yemeğin lezzetini iki kat artırır. Siz de Eker, Ülker, Yoncadan, Sütaş gibi kaliteli markalara ait en ucuz süzme yoğurt çeşitlerini Cimri.com’da bulabilirsiniz!

Yoğurdun suyunun süzdürülmesi sonucunda elde edilen koyu yoğurttur. Bu koyu kıvamlı süzme yoğurt; soğuk meze yapımında ve birçok yemek içerisinde tüketilmektedir.

Süzme yoğurt kalori değeri 100 gram için 58 kcal’dir. Düşük kalori değeri ve yağsız yapısıyla diyet ve beslenme dostudur. İçerdiği yüksek kalsiyum oranı ile zengin besin öğelerine sahiptir. Süzme yoğurt raf ömrü 45 gündür.

Kahvaltılık ballı süzme yoğurt son yıllarda birçok ailenin sağlıklı tercihlerinden olmuştur. Az yağlı, yağlı olarak farklı şekillerde üretilen süzme yoğurt çeşitleri de son zamanlarda sofralara konuk olmaya başlamıştır. Uzun yıllardır sağlıklı yapısı ile ülkemizde tüketilen süzme yoğurt; hak ettiği ilgiyi yurtdışında da görmeye başlamıştır.

Süzme Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Süzme yoğurt normal yoğurdun iki katı proteine sahiptir. Bu proteinler sayesinde vücut dinç kalır ve açlık hissi yaşamaz. Diyet yapanlar için idealdir. Sindirimi kolaydır ve laktoz intoleransı düşük kişiler için önerilmektedir. Karbonhidrat oranı az olan süzme yoğurt; diyabetli hastaların günlük düzeninde büyük yardımcıdır. Çocukların kemik ve diş gelişimine büyük katkıları vardır. Kan basıncının düzenlenmesinde olumlu etkileri vardır. Yararlı bakterilerin miktarı normal yoğurda göre fazla olan süzme yoğurt; bağışıklık sistemini güçlendirir. B12 ve B6 vitaminlerini bolca barındıran süzme yoğurt; nörolojik sistem ve kalp, damar sağlığı açısından çok faydalıdır.

Süzme Yoğurt Nerelerde Kullanılır?

Birçok yemeğe ve mezeye lezzet katan süzme yoğurt özellikle haydari mezesinde kullanılarak damaklarda ziyafet yaratır. Süzme yoğurdun üzerine meyve parçaları katarak çocukların ve yoğurdu az tüketenlerin, yoğurda ilgisi artırılabilir. Üzerine yulaf katıldığında süzme yoğurt bir öğünlük besin ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Süzme yoğurtla yapılan ayran, yaz günlerinin en sağlıklı ve serinletici içeceklerinden biridir.

Yöreden yöreye değişen birçok yemekte kullanılan süzme yoğurt; lebeniye çorbası, şapkalı kabak dolması, peynirli acuka gibi adı sıkça duyulan lezzetlerle birlikte sofralarımıza konuk olmaktadır. Kızartmaların, dolmaların ve mantının üzerine döküldüğünde koyu kıvamı ile ayrı bir tat oluşturan süzme yoğurt, uzun yıllardır Anadolu’nun birçok yerinde beğeniyle tüketilmektedir.