Mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yeri olan pastırma, hem kahvaltılarda çiğ olarak tüketilebiliyor hem de yemeklerin içinde pişirilerek kullanılabiliyor. Pastırma, çiğ etin çeşitli tuz ve baharatlarla kurutulması ile elde ediliyor. Eğer siz de mutfağınıza lezzet katmak istiyorsanız Cimri.com’da lezzetli pastırma çeşitlerini sizin için bir araya getirdik. Apikoğlu, Namet ve Polonez gibi kaliteli markaların en ucuz pastırma çeşitlerine Cimri.com’dan ulaşabilirsiniz.

Pastırma Nasıl Yenir?

Mutfağımızda pastırmanın kullanılabileceği çok sayıda yemek çeşidi vardır. Pastırmanın sevilerek tüketildiği ilk yer, kahvaltı sofralarıdır. Pastırmayı kahvaltı sofralarında çiğ ya da pişmiş olarak servis edebilirsiniz. Pastırmanın tadı özellikle beyaz peynir ile çok yakışır.

Kahvaltıda pastırmanın en çok kullanıldığı tarif, pastırmalı yumurtadır. Pastırmanın üzerine yumurta kırarak servis edebilir ya da pastırmalı omlet hazırlayabilirsiniz.

Pastırmalı paçanga böreğinin de kültürümüzde önemli bir yeri vardır. Pastırma, domates ve biber gibi sebzelerle karıştırılabilir ya da zevkinize göre farklı harçların içine katılarak börek ya da gözlemenin içine koyulabilir.

Akşam yemeğinde pastırma yemek istiyorsanız, pastırmalı kuru fasulye tarifi idealdir. Sulu kuru fasulye yemeğinin içine et yerine pastırma da koyabilirsiniz.

Bu tariflerin dışında günlük hayatınızda pratik bir şekilde pastırma tüketmek istiyorsanız, basit bir sandviç hazırlayabilir, içerisine peynir ve pastırma koyarak tüketebilirsiniz.

Pastırmanın Faydaları Nelerdir?

Pastırma, az işlem görmüş bir et çeşididir. Bu özelliği, besin değerlerini kaybetmemesini sağlar. Bu nedenle pastırma çok güzel bir enerji kaynağıdır ve vücuda protein değeri kazandırır. Pastırmanın çemeni metabolizmayı güçlendirir ve iştah açar. Pastırma çemeni, anne sütünü arttırır. Yine de, emziren annelerin pastırmayı pişirerek tüketmeleri tavsiye edilir. Pastırma, az işlenmiş olmasından dolayı etin oluşturduğu kötü kolesterolden sizi korur.

Pastırma Fiyatları Hangi Aralıktadır?

Pastırma fiyatları üretici markaya ve sahip olduğu gramaja göre değişiklik gösterir. Cimri.com’da sizin için bir araya getirdiğimiz pastırma çeşitlerinin fiyatları 6 TL ile 139 TL arasında değişiklik göstermektedir. Cimri’nin ürün karşılaştırma özelliğini kullanarak mutfağınızda ihtiyacınız olan pastırma çeşidini kolaylıkla bulabilir ve fiyat alarmını kurarak istediğiniz ürün indirime girdiğinde avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Sucuk Nedir?

Mangal ziyafetlerinin baş tacı, kahvaltıların vazgeçilmezi, enfes kokusuyla büyük küçük herkesin sevdiği, her öğünde yenebilen bir gıda maddesidir sucuk. Pınar, Danacızade, Şahin, Torku gibi markaların ürettiği sucuk çeşitlerine Cimri’den en avantajlı fiyat seçenekleriyle ulaşabilirsiniz.

Sucuk; kurutulmuş dana bağırsağının içine baharatlarla tatlandırılmış et kıyması doldurularak yapılan fermente gıda maddesidir. Türkiye’den Bulgaristan’a Ermenistan’dan Orta Asya’ya çok geniş bir coğrafyada tüketilir. İçeriğindeki baharatların bolluğu ve çeşitliliği ile en çok tercih edilen et ürünlerinden biridir. Özellikle sarımsak ve kimyon baharatları ile harika bir tada sahip olur.

Kayseri ile özdeşleşmiş olan sucuk; özellikle kurban bayramında, evlerde hazırlanır. Kıymaya oranlanarak sucuk baharatı ve sarımsak aktarlardan temin edilir ve uzun bir yoğurma işlemi sonrasında, sucuk doldurma makineleri sayesinde, bağırsaklara doldurulur. Güneş görmeyen yerde uzun bir süre kurutulan sucuklar yenmeye hazır hale gelir. Aynı zamanda bağırsaklara doldurulmamış halde de sucuk içi olarak tüketilir. Bu sucuk içi dilenirse köfte şekline getirilerek sucuk köftesi adı altında da tüketilir. Ülkemizde Afyon sucuğu da çok meşhurdur.

Sucuk Çeşitleri Nelerdir?

Aynı içerikle hazırlanan sucuklar, şekil olarak; parmak sucuk, baton sucuk, kangal sucuk olacak şekilde hazırlanır. İçine katılan etin türüne göre; hindi etinden hazırlanan hindi sucuk, beyaz etten hazırlanan piliç sucuk ve en bilinen türü olan dana etinden hazırlanan dana sucuklar, farklı beğenilere ve damak tatlarına hitap eder. Sarımsak sevmeyen kişiler için özel üretilmiş çemensiz ve sarımsaksız sucuklar, günün her öğününde koku derdi olmadan rahatlıkla tüketilebilir.

Sucuklu yumurta, ekmek arası sucuk ya da sucuklu tost sevmeyen kimse yoktur. Dilimlenmiş sucuklar paketlenmiş haliyle sucuklu omlet, sucuklu makarna yapmayı artık çok kolay hale getirmektedir. Hemen tüketilmeyecek sucuklar için, vakumlanmış ambalajlara sahip sucuklar tercih edilerek, raf ömrü daha da uzatılabilir.

Sucuk çeşitlerine göz attıysanız, ısıl işlem görmüş sucuk ibaresini görmüşsünüzdür. Peki, ısıl işlem görmüş sucuk nedir? Açıklayalım; hazırlanmış sucuk malzemesinin belirli koşullar altında fermantasyon ve kurutma işlemleri uygulanarak nem oranının %50’nin altına düşürülmesi işlemidir. Kısacası klasik sucuk; bağırsağa doldurulup şekil verildikten sonra kendi halinde, odada ısısında kurumaya bırakılırken, fermente sucuk; ısıl işlemden geçer.

Birçok markaya ait sucuk çeşitlerini, dilimlenmiş, vakumlanmış halde Cimri’den en ucuz fiyatlarla alabilirsiniz.