track source
track source

Sıkça Sorulan Sorular

Sucuk&Pastırma Çeşitleri Nelerdir?

Sucuk&Pastırma Nasıl Saklanmalıdır?

Sucuk&Pastırma Nasıl Pişirilmelidir?

Cimri'nin Seçimi
Ariel Dağ Esintisi 33 Yıkama Sıvı Çamaşır Deterjanı
Ariel Dağ Esintisi 33 Yıkama Sıvı Çamaşır Deterjanı
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Sucuk ve Pastırma

Günümüzde sabah kahvaltılarında en çok tüketilen besinlerden birisi olan sucuk ve pastırmaların bilinçli tüketildiğinde sağlığımıza birçok yararlı etkisi olur. Peynir, zeytin ve yumurtayı tamamlayan ve olmazsa olmaz sucuk ve pastırmalar sofralarımızı zenginleştiren gıdalar arasındadır. Birçok markanın geleneksel usullerle üretmiş oldukları sucuk ve pastırmalar güvenle tüketebileceğimiz işlenmiş et türü olarak geçer. Özel işlemlerden geçerek hazırlanan bu gıdaların Türk kültüründe önemi çok fazladır. Sofralarımızda severek tükettiğimiz ve yumurta gibi yiyeceklere lezzet katan sucuk ve pastırmaların faydaları çok fazladır. 

Sucuk ve Pastırma Çeşitleri

Sucuk ve pastırma çeşitleri işlenme biçimlerine ve içerdiği malzemelere göre çeşitlilik gösterir. Gerektiği kadar tüketildiğinde içerdiği besin malzemeleri sebebiyle sağlığımıza birçok yararı dokunan bu gıdalar her kesim tarafından oldukça tercih edilir. Pastırma ve sucuğun yapımında doğal yolların tercih edilmesi ve az işlem görmeleri besin değerlerinin yüksek olmasını sağlar. Markalara göre çeşitlilik gösteren sucuk ve pastırma ürünleri paketlerine göre değişim gösterir. En çok tercih edilen sucuk ve pastırma çeşitleri şunlardır;

Bez Sucuk

Bez sucuk mermerşahi denilen bezlerin kesilip dikilerek dana etinden hazırlanan sucukların hamurunun bez torbalara doldurulması şeklinde üretilir. Geleneksel tat fermente sucuk olarak vakumlanarak ambalajlanan bez sucuklar birçok markanın üretmiş olduğu sucuk türüdür. Dilediğiniz gramda bulabileceğiniz bez sucuk çeşitleri yöresel lezzetler arasında vazgeçilmez bir üründür.

Sucuk Bağırsağı

Eti tüketilebilen hayvanların bağırsaklarından sucuk elde etmek amacıyla işlemden geçirilip üretilen sucuk bağırsağı doğal kurutma yöntemleri ile yapıldığı için lezzetli ve hijyenik bir üründür. Temizlenip tüketime hazır hâle getirilen sucukluk bağırsaklar lezzetli bir sucuk tüketimi sağlar. Birçok markanın farklı şekillerde ambalajlandığı sucuk bağırsağını dilediğiniz metreye kadar satın alabilirsiniz.

Parmak Sucuk

Tek kişi yaşayanlar veya günlük sucuk tüketimi yapanlar için vereceğimiz sucuk tavsiyesi arasında parmak sucuk en başta yer alır. Günlük tüketime uygun olan parmak sucuklar acılı ya da acısız çeşitleriyle bulunur. Parmak sucuklar dilediğiniz grama göre tüketiciyle buluşur. Evlik fermente çeşitleri bulunan parmak sucukları rahatlıkla günlük olarak tüketebilirsiniz. Kilogramına göre sucuk sayıları değişen bu türün avantajı kullanacağınız kadar sucuğun parçalara ayrılarak kullanıma hazır hâle getirilmesidir.

Antrikot Pastırma

Antrikot pastırma dana sırtının orta kısmından boyun kısmına kadar olan yumuşak ve az yağlı et bölgesinden yapılır. Lezzeti ve yumuşak eti sayesinde en çok tercih edilen kaliteli bir pastırma çeşididir. Pişirilerek yenmesi daha iyi sonuç vereceğinden yumuşak kıvamıyla ağzınızda erir. Protein ve besin değeri oldukça yüksek olan antrikot pastırmayı güvenilir markalar sayesinde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Bonfile Pastırma

Az işlem görmesi neticesinde besin değerlerini kaybetmeden üretilen bonfile pastırmaların tüketimi oldukça pratiktir. Özel paketlerde üretilip ambalajlanan bonfile pastırmaların çemenli, çemensiz, yağlı, yağsız, tütünlük ya da sırt pastırma seçenekleri mevcuttur. Dilediğiniz grama kadar satın alabileceğiniz bonfile pastırma çeşitlerine cimri.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kuşgömü Pastırma

Pastırma tavsiyesi verebileceğimiz bir tür olan kuşgömü pastırma iç etinden çıkan az yağlı, sinirsiz ve yumuşak bir pastırma çeşididir. Yüksek protein içeriği sebebiyle oldukça tercih edilen bu pastırma türü oldukça kaliteli bir üründür. Pastırma A vitamini, kalsiyum, potasyum ve demir içerdiği için vücudun sağlığını korumaya yardımcı olan bir gıdadır. 

Sucuk ve Pastırma Fiyatları

Pastırma ve sucuk en uygun fiyat seçenekleriyle cimri.com üzerinden karşınıza çıkar. Markaların üretim şekillerine, sucuk ve pastırmaların içermiş oldukları malzemelere, gramajlara ve çeşitlere göre sucuk pastırma fiyatları değişkenlik gösterir. Çemenli, çemensiz, kaşarlı, dana, yağlı, yağsız, acılı, acısız, halka ya da antrikot çeşitleriyle birbirinden ayrılan sucuk ve pastırmalar kullanıcıya çok fazla seçenek sunar. Beklentinize ve bütçenize uygun çeşitler bulabileceğiniz sucuk ve pastırma fiyatları  bütçe dostu bir yaklaşım sunar. Sucuk ve pastırma fiyatları markaların sunmuş olduğu avantajlara göre değişim gösterir. Özel indirimleri ve kampanyalarıyla karşınıza çıkan bu ürünler herkesin bütçesine uygun fiyatlarıyla sucuk ve pastırma tüketimini artırır. 

Sucuk ve Pastırma Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmelidir?

Sucuk ve pastırma satın alırken dilerseniz fermente sucuk ya da ısıl işlemden geçmiş sucuk çeşitlerine bakabilirsiniz. Bu çeşitlerden dilediğinizi bütçenize ve beklentinize uygun bir şekilde seçebilirsiniz. Her iki tür sucuk da kalite ya da lezzet açısından farklılık taşımaz. Pastırma ve sucuk fiyatları bütçenize uygun avantajlar sunar. Bu ürünleri satın alırken yapacağınız fiyat araştırmasında dikkat etmeniz gereken ihtiyacınız kadar ürünü satın almaktır. İhtiyacınıza ve bütçenize göre uygun fiyat seçenekleri sunan markalar ürünlerini içerikleri bakımıyla farklılaştırır. Satın alacağınız ürünün damak zevkinize hitap edip etmediğine dikkat etmeniz gerekir. Ürünleri satın alırken bu sebeple içeriğine dikkat etmeli ve acılı, acısız, çemenli ya da çemensiz seçeneklerine göre beklentinize uygun bir ürün tercih etmelisiniz. Sucuk ve pastırma en uygun fiyat seçenekleriyle cimri.com üzerinden tüketiciyle buluşur. Aynı zamanda bu ürünleri tüketirken son kullanma tarihlerine dikkat etmekte fayda var. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri tercih etmemeli, satın aldığınız sucuk ve pastırma ürünlerini son kullanma tarihi geçtikten sonra asla tüketmemelisiniz. Özellikle et ve süt ürünleri son kullanma tarihi geçtikten sonra tüketildiği takdirde zehirlenmenize yol açabilir. Bu sebeple tüketeceğiniz miktarda sucuk ve pastırma satın almanız hem bütçenizi hem de sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

track source
Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2020 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery