STOP LAMBASI NEDİR?

Bu lamba, otomobil ve benzeri motorlu taşıtların arka bölümünde bulunur. Frene basıldığında yanarak, arkada bulunan araca ‘frene basıldı.’ bilgisini verir. Led olanların, sisli havlarda daha etkili olduğu ve daha şık göründüğü için tercih edildiği düşünülmektedir. Ayrıca led lambaların, üretim maliyetleri de diğerlerine göre daha uygundur. Klasik ampul, ısındığından daha derin bir yuva içine yerleştirilir, ancak led lamba, ısınmadığından böyle bir yuvaya ihtiyaç duyulmaz. Led lambalar, sürücünün zevkine göre şekillendirilebilir. Led, ayrıca daha az enerji tüketir ve daha dayanıklıdır. Bu gibi nedenlerle çoğu üretici ve sürücüler led olan modellere yönelir. Stop lambaları modifiye meraklıları için de yoğun kullanılan aksesuarlardandır.

Stop lambası tamiri nasıl yapılır?

Bu lambaları tamir etmek için, karbonat, japon yapıştırıcısı, silikon, pas çözücü, jant boyası, bant, yeni stop lambası ampulleri /ledleri, diş fırçası veya küçük fırça, zımpara, bant ve bıçak gibi malzemelere ihtiyacınız olabilir. Öncelikle stop lambasının ana ünitesi zımparalanır. Ardından, ampullü ise, ampullerin oturacağı yuvalardaki oksitlenme giderilir. Bunun için pas çözücü ve zımparayı kullanabilirsiniz. Oksitlenme, nem ve hava teması nedeniyle oluşup, stop lambanızı işlevsiz hale getirebilir. Stop lambasının su alması, lambaya zarar verebilir. Oksitlenmenin yoğun olduğunu düşünüyorsanız, bıçak yardımıyla da kazıma işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem bittikten sonra, maskeleme için kağıt bant kullanılır. Daha sonra, jant boyası yardımıyla ışığı yansıtacak alan boyanır, böylece ışığın daha güçlü parlaması sağlanır. Karbonat ve japon yapıştırıcısını karıştırarak elde edeceğiniz karışım, lambanın ana ünitesine tutturulmasına yardımcı olur. Lambanın etrafını silikonlayarak nem ve hava temasını kesebilir, yeniden oksitlenme yapmasını engelleyebiliriz. Ayrıca, silikonlama işlemi sonrası lambanın içeriden buhar yapmasının da önüne geçilmiş olur. Stop lambasının montajına geçmeden önce, etrafındaki silikonun iyice kuruduğuna emin olmak gerekir. Düzgünce monte edilen bir stop lambasının, tamir gördüğünün anlaşılması oldukça zordur. Stop lambanızı yenisi ile değiştirmek isterseniz, online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz.

Stop lambası fiyatları ne kadardır?

Stop lambalarının fiyatları, marka model ve donanıma göre değişkenlik gösterir. Carub ve Transformacion marka stop lambaları, farklı model ve fiyat alternatifleri ile cimri.com sitesinde mevcuttur. Ayrıca, cimri.com sitesine üye olarak, satın almak istediğiniz ürünün fiyatı düştüğünde hemen haberdar olabilirsiniz. Sitenin özelliği, seçtiğiniz ürün ve modelin, en uygun fiyatlı olarak satıldığı online alışveriş sitesine yönlendirme yapabilmesidir.