Eklendiği her yiyeceğe kendine has lezzetini veren ve özellikle patates kızartması, hamburger gibi yiyeceklerin vazgeçilmez eşlikçisi olan ketçap çeşitlerine Cimri.com aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Popüler bir lezzet olan ketçap, hemen hemen her evde bulunur ve özellikle çocuklar tarafından çok sevilir. Eğer mutfağınıza lezzet katacak ketçap çeşitleri satın almak istiyorsanız Cimri.com’da yüzlerce marka ve çeşidi sizin için bir araya getirdik. Siz de Heinz, Pınar, Calve, Ülker, Tat gibi markaların en ucuz ketçap çeşitlerine Cimri.com’da ulaşabilirsiniz.

Mayonez, dünya genelinde en çok kullanılan soslardan biridir. Mayonez, mutfaklarımızdaki pek çok yemeğe, salataya ve ara sıcağa eşlik eder. Lezzet verici bir sos olduğu için pek çok kişi tarafından severek tüketilmektedir. Eğer yemeklerinize lezzet katmak için mayonez satın almak istiyorsanız, Cimri.com’da çok sayıda markayı ve çeşidi sizin için bir araya getirdik. Pınar, Calve, Tat, Ülker, Heinz gibi markaların en ucuz mayonez çeşitlerine Cimri.com’dan ulaşabilirsiniz.

Nar Ekşisi Nedir?

Türk mutfağı oldukça geniştir. Birçok yiyecek çeşidine, baharat çeşidine, soslara ev sahipliği yapar. Doğru malzemelerin birleşmesiyle damak çatlatan lezzetler ortaya çıkar. Kullanılan soslardan birisi de nar ekşisidir. Salataların, dolmaların vazgeçilmezi, Kühne, City Farm, Kavaklıdere, Kemal Kükrer gibi markalara ait nar ekşisi çeşitlerini Cimri’den ucuz fiyatlarla alabilirsiniz.

Nar suyunun içindeki şekerin karamelize edilerek suyunun uçurulması yoluyla elde edilen mayhoş ve tatlı bir tadı olan üründür. Salata sosu olarak kullanımı çok yaygındır. En çok Hatay bölgesinde üretimi yapılır ve bütün bölgelerimizde severek kullanılır. Yapımı çok zahmetlidir ve uzun zaman almaktadır. Nar ekşisi besin değeri olarak çok zengindir.

Nar ekşisi sosu; nar ekşisine, karamelize şeker ve katkı malzemeleri ilave edilerek elde edilen sostur. Organik nar ekşisi, uzun yıllardır yurdumuzun farklı bölgelerinde birçok yemeğe ve salataya ilave edilir. Et sotelerde, bütün salata çeşitlerinde, kuru patlıcan ve biber dolmalarında, özellikle kısırlarda bolca kullanılır.

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Şifa ve lezzet kaynağı nar; meyve olarak tüketildiği gibi nar ekşisi imalatında da kullanılır. Nar; kabuklarından ve zarlarından teker teker ayıklanır. Ezerek püre haline getirilir ve suyu çıkarılır. Muhakkak toprak bir kaba bir süzgeç yardımıyla süzdürülür. Reçel kıvamına gelene kadar orta dereceli ateşte uzun süre kaynatılır. Kaynatma aşamasından sonra rengi koyulaşana kadar güneşte bekletilir. Okurken bu kadar basit olduğuna aldanmayın. Çok zahmetli ve yorucu bir süreçten sonra nar ekşisi üretilir. Narın ayıklanması, ezilmesi ve kaynatılması işlemi çok uzun saatler boyunca emek isteyen bir iştir. Cimri’den tüketebileceğiniz kadarını en ucuz fiyatlarla alarak; zaman, emek ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir?

Doğanın mucizevî bitkilerinden biri olan nardan üretilmiş nar ekşisinin faydaları saymakla bitmez. Bilinen faydalarını paylaşalım. Dişeti kanamalarına iyi gelir. Kellik tedavisinde çok etkilidir. Tansiyon dengeleyicidir. Kalbin dostu ve koruyucusudur. Vücuda direnç verir. Yorgunluğu giderir ve iyi bir idrar söktürücüdür. Kan şekerini ve kolesterolü belli değerlerde tutar. Cilde pürüzsüz bir yapı verir. Böbrekler için faydalıdır. Yağ yakıcı özelliğiyle bel bölgesinde incelme yapar.