Marka
Corsair
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

SOĞUTUCULAR NEDİR? NE İŞE YARAR?

Elektrik enerjisiyle çalışan cihazlar, enerjinin dönüşüm prensibine göre ısı enerjisi üretirler. Isınan cihazın sıcaklığı artar. Artan sıcaklık, özellikle elektronik devreler vasıtasıyla çalışan bilgisayarların performansını etkiler. Oluşan ısınının etkisini en aza indirmek için bilgisayarlarda soğutucu fanlar kullanılır. Fan çalışma prensibi gereği ses çıkarır ve gürültüye neden olur.

BİLGİSAYAR SOĞUTUCULARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER NELERDİR ?

Diz üstü bilgisayarlarda ise büyük dahili fan için yeterli alan olmadığından uzun süreli çalışmalarda cihaz ısınır. Bu ürünler, diz üstü bilgisayarı soğutmak dışında yükseltici olarak da kullanılabilir. Bu ürünlerin sayesinde diz üstü bilgisayarınız, uzun süre açık kalsa bile fazla ısınmaz. Bu soğutucuların alüminyumdan yapılanları da vardır. Birden çok soğutucu fan içerebilirler. Soğutucu fan ne işe yarar? Bu fanlar sürekli hava akımı sağlar. Sürekli hava akımı ise serinlik oluşturur. Kullanılan fanların kuvveti dakikada kaç dönüş yaptığını gösteren RPM birimiyle ölçülür. Basit tasarımlı bu soğutucularda bakım onarım ihtiyacı çok azdır.

Xigmatek, Cooler Master, Thermaltake, Akasa, Zalman, Evercool, Aerocool, Lande, Deepcool, SilverStone, Corsair, Tx, Noctua, Samuray, Cougar, Hiper, Frisby, Inca, Dark, Platoon, Intel, Arctic Cooling, Piranha, Addison, S-Link, V-net, Speed, Dell, Enermax, Eyeq, Sunbeam marka ürünler, en uygun fiyatlı olarak cimri.com sitesinde mevcuttur.

SOĞUTUCULARIN ÇALIŞMA PRENSİBİ NASILDIR ?

Bazı cihazlar üzerinde kontrol düğmesi bulunur. Kontrol düğmesine basılarak soğutma başlatılır. Birçok diz üstü bilgisayar, soğutucu için gereksinim duyduğu enerjiyi USB girişi vasıtasıyla bilgisayardan temin eder. Bazı modellerde birden çok USB bağlantı mevcuttur. Diz üstü bilgisayar soğutucuların yalıtım değeri yüksektir. Bu soğutucular tak çalıştır özelliğindedir. Ayrıca bir yazlım kurup bilgisayarınıza tanıtmanıza gerek yoktur. Soğutuculara takılan fanların farklı gürültü seviyeleri vardır. Cihazın neden olduğu en yüksek gürültü seviyesi dBA cinsinden belirtilir. Genel gürültü sınıflandırmasına göre 30 dBA birinci seviye gürültünün eşik değeridir. Soğutucu seçerken tercihen bu değerin altında cihaz seçim yapılır.

Bellek soğutucusu, ekran kartı soğutucusu, fan filtresi, işlemci fanı, HDD soğutucusu, ekran kartı su bloğu gibi soğutucu ürün modellerini cimri.com sitesinden inceleyebilir, en ucuz fiyat garantisi ile satın alabilirsiniz.

https://www.cimri.com/sogutucular