Kitap Siyaset - Politika

En Ucuz Kitap Siyaset - Politika Fiyatları

0 ürün gösteriliyor.
Fiyat Aralığı
  -  
  Marka
  Kitap
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler

  Geçmişten günümüze siyaset ve politika nasıl özetlenebilir?

  Siyaset, devlet işlerinin bir düzen içinde yürümesinin sağlanmasına ilişkin bir alandır. Bir topluluğu yönetmek, ikna ve idare etmek gibi alanları da kapsar. Sözcük olarak ilk 14. yüzyılda kullanılmıştır. Konfüçyus’a göre siyaset, yönetilecek olan halkın, en rahat ve verimli şekilde nasıl yönetilip, sorun çıkaran diğerlerinin nasıl cezalandırılacağı ile ilgilidir. Siyaset, yönetmekle ilgilenirken, politikanın ise bir sanat olduğunu söyleyebiliriz. Eski Yunan ve Roma’da kısmen demokrasi ve siyasete dair örnekler görülmüş olsa da eski toplumlarda krallar, imparatorlar, padişahların yönetimi hüküm sürerken, siyaset ve politikanın bu denli etkin olduğunu söyleyemeyebiliriz.

  Fransız devrimiyle birlikte, halklarda meydana gelen uyanış, farklı kültürlerin yoğun etkileşimi ve bilginin hızla yayılması gibi sebeplerle birlikte, halkları ikna etmek daha önemli bir konu haline geldi. Mutlak monarşiler, sorgusuz sualsiz ferman vermekte zorlanmaya başladılar ve bunun için hükümdarların hüküm sürebilmeleri için halkı da arkasına alabilmelerinin gerekliliği ortaya çıktı. Halkın iradesi kavramı önem kazandı. İnsanlar kendilerini temsil ettiğini düşündükleri kişilerin hükümdarlığını onaylamak istediler. Bu da sorgulanan monarşilerde bir kırılmaya yol açtı. Hükümdar olmak için halkın ikna edilmesi gerekiyordu. Politika, kelime anlamı olarak devlet yönetme sanatı olarak, Eski Yunan, Fransızca ve dilimize ulaşan ‘polis ve çok yüzlü’ kelime anlamıyla daha fazla önem kazandı. Sanayi devrimiyle birlikte, gerçek anlamda her konuda iktidarın ‘kapital ve sermaye’ halini almasıyla birlikte politika ve siyaset de bu eksende yön değiştirmiştir. Politika sanatında usta olan, gerçek iktidarın izinden giden yöneticilerin, siyaset sahnesinde olabildiğini söyleyebiliriz. Siyaset ve politikanın geçmişten günümüze nasıl değiştiği, politika ustalarının görüşleri, ünlü siyasetçilerin fikir ve düşüncelerini, geleceğe dair öngörü ve projelerini içeren pek çok eser vardır. Bu konularda araştırma yapıyor ve ilgi duyuyorsanız, siyaset ve politika konulu kitapları en uygun fiyatlarla Cimri.com sitesinde bulabilir, kitapları listeleyerek fiyatları karşılaştırabilirsiniz.

  Siyaset ve politika kitapları nerede satılır? En ucuz nereden bulunur?

  Siyaset ve politika kitaplarını cimri.com sitesinde, araştırma – inceleme kategorisi altında, siyaset- politika sekmesinde bulabilirsiniz.