Zeytinyağı soframıza lezzet katan ve besleyici değeri en yüksek olan yağlar arasındadır. Eski çağlardan beri üretimi yapılarak mutfak kültürünü zenginleştirmiş, ayrıca kendi mutfağını bile yaratmıştır. Organik zeytinyağı ise, zeytinlerin doğal gübreler kullanılarak, çeşitli çevresel faktörlerin kötü etkilerinden uzak ortamlarda yetiştirilmesi ile elde edilir. En kaliteli organik zeytinyağlarını en ucuz fiyatları sizler için derleyen Cimri’de bulabilirsiniz.

Organik Zeytinyağı Nedir?

Organik zeytinyağı, organiklik koşullarını sağlayarak elde edilen zeytinlerden yapılır. Bu koşullar arasında doğal gübreler kullanmak, kimyasal ilaçlamadan kaçınmak ve sanayi bölgelerine uzaklık gösterilebilir. Zeytinlerin çevresel kirlilikten etkilenmemesi için yerleşim yerlerine ve sanayi bölgelerine uzaklığı önemlidir. Toprağa karışan evsel artıklar ve sanayilerden gelen kimyasallar toprağın verimini düşürerek organik bir tarım yapmayı engelleyecektir. Organik zeytinyağı üretilirken tüm bu konular gözden geçirilir. Zeytinyağının organik sayılabilmesi için zeytinlerin sıkma aşaması da dikkat edilmesi gereken bir diğer faktördür. Zeytinler hasat edildikten kısa bir süre sonra sıkmaya götürülen ve soğuk sıkma yöntemi kullanılarak elde edilen yağlar organik olarak değerlendirilir. Çok uzun süre bekletilmiş ve sıcak sıkma yöntemi uygulanmış zeytinlerde ise, besin değerlerinin düştüğü gözlemlenmiştir.

Organik Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Organik zeytinyağları taşıdıkları asit oranına göre çeşitlendirilmektedir. Genel olarak ayrımı, naturel, riviera ve rafine zeytinyağları olarak yapılır. Naturel zeytinyağlarında karşımıza çıkan naturel sızma zeytinyağları asit oranı en düşük yağlardır. Bu nedenle sıklıkla salatalar ve soğuk mezeler gibi yiyeceklerde kullanılır. Rafine zeytinyağı ise, sıkılmış vaziyetteki zeytinyağının kullanıma uygun asitlik seviyesine getirilmesi için yapılan rafine işlemi ile elde edilen yağlardır. Riviera zeytinyağları, natural ve rafine yağların karışımı sonucu elde edilmektedir. Riviera yağlar, genellikle Ege mutfağının vazgeçilmezi olan zeytinyağlı yemeklerde sıkça kullanılır. Sıcak yemeklerde daha çok kullanılan riviera zeytinyağları yemeklere ayrı bir tat ve lezzet katmaktadır. Marketlerde genel olarak iki çeşidine rastladığımız organik zeytinyağları, naturel sızma ve riviera yağlardır. Siz de en kaliteli ve en ucuz organik zeytin yağı fiyatlarına Cimri’de Tariş, Saklı Cennet, Sade, Carrefour gibi markaların ürünleri arasından ulaşabilirsiniz.

Organik Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Organiklik koşullarının sağlanmasıyla elde edilen zeytinyağları besin değeri yüksek en değerli yağlardır. Kirlilikten uzak ve doğal gübrelerle yetiştirilmiş zeytinlerden elde edilen organik zeytin yağlarının faydaları saymakla bitmeyecek türdendir. Öncelikle mide ve kalp dostu olarak anılan zeytinyağı hafif yapısıyla mide problemi yaşayanlar için tercih sebebidir. Zeytinyağı mide ve bağırsakları yumuşatarak hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda, kalp hastalıkları ve kolestrol gibi rahatsızlıkları önlemede de yararlı olduğu bilinmektedir. Organik zeytinyağlarının faydaları arasında yiyecek olarak tüketilmesinin yanı sıra; saç ve cildi de besleyici bir etkisi vardır. Bu nedenle saçların daha gür ve parlak olması için doğrudan saça sürülerek de kullanılır. Ciltteki kuruluğa karşı yine en etkili nemlendirme sağlayan zeytinyağı bazen doğrudan bazen de zeytinyağlı nemlendiriciler ile cilde uygulanmaktadır.

Kahvaltılarda reçelin yanına eşlik eden, kek ve kurabiyelerin olmazsa olmazı Luna, Ülker, Sana gibi alanında kaliteli işlere imza atmış markalara ait margarin çeşitlerini Cimri.com’dan en ucuz fiyat seçenekleriyle bulabilirsiniz.

Her mutfağın olmazsa olmazı, neredeyse her yemeğin ilk malzemesi ve tabi ki salataların lezzet çeşnisidir ayçiçek yağı. Yemeklerinizi lezzetiyle şölene çevirecek Yudum, Biryağ, Bizim, Sırma gibi markaların en kaliteli ayçiçek yağı çeşitlerini Cimri’de en ucuz fiyatlarla bulabilirsiniz.

Margarin Nedir?

Su, yağsız süt ve çeşitli yağların karışımıyla oluşan bir besin maddesidir. Hayvansal ve bitkisel yağların karışımına su ve süt eklenerek yapılan margarin; A, D, E vitamini yönünden zengindir. Tereyağına çok yakın bir yapısı vardır.

Margarinin öyküsü birçok icat gibi ihtiyaçtan kaynaklanmıştır. Margarin icat olana dek tereyağı mutfakların en önemli malzemelerindendi. Üretimi ihtiyaçtan az ve haliyle pahalı olan tereyağına bir alternatif bulunması için Fransa’da açılan bir yarışma margarinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. 1869’da Mege Mouries’in icadı olan margarin Avrupa’da büyük ilgi görmüştür.

Margarin Çeşitleri Nedir?

Kâse margarinler %60 yağ içeriğine sahip, sürülmesi kolay margarinlerdir. Kase margarinler içine tereyağı ya da bal katılarak çeşitlendirilir. Kahvaltılarda ekmek üzerine kolay sürülen yapısıyla reçele eşlik edecek en iyi arkadaştır. Pilav pişirirken içerisine katılacak bir kaşık margarin, pilavın daha lezzetli, parlak ve aromalı olmasını sağlar. Paket margarinler %70 yağ içeriğine sahiptir ve kek, pasta, böreklerde en çok tercih edilen margarin çeşididir. Kendine has özellikleriyle kurabiyelere gevreklik katar.

Margarinler kolesterol içermez ve trans yağ içermezler. Ülkemizde üretilen margarinlerde genelde ayçiçeği, soya yağı, pamuk yağı gibi bitkisel yağlar kullanılır. Margarin raf ömrü; 180 gündür. Uygun saklama koşullarına dikkat edilirse evlerde de uzun süre saklanabilir. Güneş görmeyen ve nemsiz bir ortamda paket üzerinde belirtilen son kullanım tarihine dek korunabilir. Margarin; renk ve lezzet yönünden tereyağına benzer. Tüm dünyada çok farklı lezzetlerin yapımında kullanılan margarin, içeriğinde Omega3 barındırır. 100 gram margarinde 6 gram Omega3 vardır. Tereyağına göre daha az kolesterol içeren margarin, doymuş yağ oranı yönünden de tereyağından daha az orana sahiptir. 100 gram margarinde kolesterol miktarı 0’dır ve doymuş yağ oranı sadece 11,6 gramdır.

En güzel kek ve pastalarınız için, yemeklerinize lezzet katması için kaliteli ve trans yağ içermeyen margarin çeşitlerini Cimri’den en ucuz fiyatlarla alarak, güvenle kullanabilirsiniz.

Ayçiçek Yağı Nedir?

Ayçiçeği bitkisinin tohumlarından elde edilen, açık sarı renkli, hafif bir tadı olan bitkisel yağ çeşididir. Yapısında bolca doymamış yağ asidi bulunur. Ayçiçek yağı asit oranı %18’in altındadır. Besin amaçlı kullanılmasının yanında, ilaç sektöründe ve son zamanlarda biyodizel yapımında da kullanılmaktadır.

İlk endüstriyel ayçiçek yağı üretimi 1835’te Ruslar tarafından yapılmıştır. Dünya ayçiçek yağı üretiminde ilk sıra Rusya’ya aittir. AB ülkeleri ikinci sıradadır. Arjantin ve Ukrayna’da önemli üreticilerdendir. Özellikle Avrupa’da 2007 sonrası dizel yakıt önem kazanmış ve üretimin %10’u yakıt olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ayçiçeği; ülkemizde büyük oranda yağlık üretim için yetiştirilir. Ayçiçek ekiminin %70’inden fazlası Trakya ve Marmara bölgesinde gerçekleşir. Ülkemizde kişi başı yıllık ayçiçek yağı tüketimi 16-17 kg’dır. Gelişmiş ülkelerde kişi başı yıllık tüketim ise 27 kg civarındadır.

Ayçiçek Yağının Faydaları Nelerdir?

Yüksek miktarda E ve K vitamini ve Lesitin içerir. İçeriğindeki tokoferol; antioksidan özellik barındırır ve tümör riskini azaltır. Omega-3 ve omega-5 içermesi sayesinde çocuk ve yaşlılarda zihin üzerinde olumlu etkiler yarattığı gözlemlenmiştir. Ayçiçek yağı; beyin sağlığı, büyüme ve gelişmede önemli role sahiptir. Cilt ve saç sağlığı, kemik yapısı ve üreme sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Omega-3 yağ asitleri barındırdığı için çocuk gelişiminde çok etkilidir.

Ayçiçek yağının kalitesi, tohumların kalitesine bağlıdır. Bu bakımdan kaliteli tohumlara sahip olan ülkemiz şanslıdır. Genelde 1 litrelik, 2 litrelik ve 5 litrelik olarak plastik şişelere doldurulan ayçiçek yağı, bu şekilde satışa sunulur. 5 litrelik yağ, aynı zamanda teneke ambalajda da piyasaya sürülür. Tüketiciler tarafından en çok tercih edilen 5 litrelik teneke ambalajdır.

En son teknoloji kullanılarak ve endüstriyel yenilikler sürekli takip edilerek, işinin ehli firmalar tarafından son derece hijyenik ortamlarda üretimi yapılan ayçiçek yağının raf ömrü; uygun saklama koşullarında 24 aydır. Depolama sıcaklığı 16-20 derece arasında olmalıdır.

Zeytinyağı Nedir?

Geçmişi günümüzden 10.000 yıl öncesine dayanan zeytin; birçok kültürde kendine yer edinmeyi başarmıştır. Uzun yıllardır yapılan çalışmalar sayesinde zeytinin anavatanının Hatay, Mardin, Kahramanmaraş şeridi olduğu görülmüştür. Bu bölgeden Batı Anadolu’ya, oradan Avrupa’ya yolculuk eden zeytin, Sicilya yolu ile Güney Afrika’ya, Güneydoğu Anadolu yoluyla da Suriye ve Mısır’a doğru ilerlemiş ve Akdeniz’in güney kıyılarına yayılmıştır. Dalları, ağacı ve meyvesi çok çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Zeytin ağacının yaprakları, zafer, akıl ve barışı simgeler. Zeytin ağacının meyvesinden elde edilen zeytinyağı ise, bugün bütün sofralara konuktur. Siz de zeytinyağı çeşitlerinden almak isterseniz; Komili, Kristal, Tariş gibi markaların ürünlerine, en uygun fiyatlarla Cimri’den ulaşabilirsiniz.

Zeytin ağacı meyvelerinden mekanik yolla elde edilen, kendine özgü tat ve kokusu olan, yeşilden sarıya değişen rengiyle doğal olarak tüketilebilen yağlardır. Gıda; en yaygın kullanım alanıdır. Bunun yanı sıra kozmetik, ilaç, sabun yapımında da zeytinyağı mucizesi kullanılmaktadır. Zeytinyağı soğukta muhafaza edilirse donar, ısıtılınca yeniden sıvı hale döner. Güneş ışığından uzakta ve oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

Uzun yıllar boyunca elle veya silkme yöntemiyle toplanan zeytinler, artık makineleşme sayesinde kolayca toplanır hale gelmiştir. Toplanıp kasalanan zeytinler, üretim tesisine giderek dal ve yapraklardan ayrıştırılır. İkinci adımda yıkama işlemine giren zeytinler; toz, kum, kir gibi maddelerden arındırılarak kırıcıya gönderilir. Zeytinler kıcırılarda kırılıp parçalanarak hamur haline getirilir. Yoğurma ünitesine aktarılan bu hamur, 40 dakikaya kadar 27 C derecede ısıtılır. Buna “soğuk sıkım zeytinyağı” denir. Yağ verimini artırmak için 60 C dereceye kadar ısıtılan yağ ise sıcak sıkım olarak adlandırılır. Yoğurma işleminden sonra hamur, durulama (pres) işlemine geçer. Durultucu makine vasıtasıyla hamur, prina, yağ ve karasu olarak ayrıştırılır. Yağ filtrelerden geçirilip ambalajlanarak zeytinyağı imalatı tamamlanır.

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Naturel zeytinyağı; Zeytin ağacının meyvesinden yıkama, dekantasyon, santrifüj ve filtrasyon işlemleri sonrasında elde edilen yağdır. Naturel sızma ve naturel birinci olarak iki çeşidi vardır. Her iki çeşitte doğrudan tüketime uygundur.

Ham zeytinyağı/Rafinajlık; Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan fazla olmayan, teknik amaçlı kullanıma uygun, doğrudan tüketime uygun olmayan yağdır.

Rafine Zeytinyağı; Ham zeytinyağının rafine edilmesi sonucuyla elde edilen ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,3 gramdan fazla olmayan yağdır. Renk tonu; sarının değişik tonlarındadır.

Riviera zeytinyağı; Rafine zeytinyağı ile %10-20 oranında natürel zeytinyağının karıştırılmasıyla oluşan, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 1,0 gramdan fazla olmayan yağdır.

Fındık Yağı Nedir?

Doğanın insana en büyük hediyelerinden olan doğal enerji ve sağlık kaynağı fındığın tarihi çok eski zamanlara dayanır. Bu leziz ve sağlıklı ürün birçok farklı şekilde tüketilir. Bunlardan biri olan fındık yağı birçok yemeğe lezzet katar. Siz de Cimri’de Çotanak marka fındık yağı çeşitlerini bulabilir, en ucuz fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Kurutulmuş fındıkların kavrulmuş ya da sade şekilde preslenmesi ve sonrasında filtrelenerek süzülmesi sureti ile elde edilen yağ çeşididir. Açık sarı bir rengi vardır. Çok zengin besin öğelerine sahip olan fındık yağı Omega9 ve Omega6 yönünden çok zengindir. Kalsiyum, magnezyum ve potasyum minerallerini bolca barındırır ve besleyicidir.

Yemeklik fındık yağı; 1 litrelik, 2 litrelik ve 5 litrelik teneke ambalajlarda paketlenerek piyasaya dağıtımı sağlanır.

Fındık Yağı Nerelerde Kullanılır?

Kızartmalarda kullanımı çok rahat bir yağdır. Kötü koku bırakmaz ve kızartmalar çok hafif olur. Her türlü yemekte gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Yemeklerde kullanımının yanı sıra her türlü bisküvi, pasta gibi hamur işlerinde de rahatlıkla kullanılır. Özellikle et ve mantar içeren yemeklerde fındık yağı kullanımı; damakta bıraktığı hoş tat ve aromayla akıllarda kalır. Fındık yağı; hafif yapısıyla içerisine katıldığı yiyeceği lezzet katar.

Ciltteki sorunlar için hem ağız yoluyla hem de sürülerek kullanılabilir. Masaj yapıldığında cildi tazeler. Saç diplerine masajda da kullanılır. Saç diplerine fındık yağı ile masaj yapılması saçlarda güçlü ve olumlu bir etki gösterir.

Fındık Yağının Faydaları Nelerdir?

Fındık yağı yemeklerde keyifle kullanılır. Bunun yanında öne çıkan faydaları; cilt sağlığına çok iyi gelir. Özellikle ciltte oluşan siyah nokta, sivilce ve akne tedavisinde nemlendirici özelliği ile çok faydalıdır. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü artırır. Protein, folik asit ve B grubu vitaminleri yönünden zengindir. Sindirim sistemini düzenlemede olumlu etkilere sahiptir. Vücudun savunma sistemine büyük destektir. Fındık yağı; E vitamini zengini bir yağdır ve damar koruyucu özelliğe sahiptir. Saçları yumuşatır ve güçlendirir.

Cimri.com’dan en ucuz fındık yağı çeşitlerine göz atabilir, bu birçok faydası bulunan mucizevî yağa uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Tereyağı Nedir?

Pilavın ayrılmaz bir parçası olan tereyağı, mutfağımızda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Birçok yemeğe kendine has kokusunu ve lezzetini katar. Aynı zamanda baklava, pasta ve börek yapımında da kullanılır. Siz de mutfağınıza ve yemeklerinize lezzet katacak Kaanlar, Pınar, Torku, Sütaş gibi kaliteli markaların ürettiği en ucuz tereyağı çeşitlerini Cimri’de bulabilirsiniz.

İnek ya da koyun sütünden ayrıştırılma yoluyla elde edilen hayvansal bir yağ çeşididir. Açık sarı ve beyaz renkte üretilmektedir. Bileşiminde %80 civarı süt yağı bulunur. Çok uzun yıllardır gıda ve kozmetikte kullanılmaktadır. Tereyağı besin değeri 100 gr’da 740 kcaldir. İçeriğindeki protein, vitamin ve minarelerle sağlıklı bir gıdadır.

M.Ö.3000’li yıllara dayanan bir tarihçesi olan tereyağı, birçok coğrafyada üretilmiştir. Yayık tereyağı; Anadolu’da yüzyıllar boyu isminden bahsettirmeyi başarmıştır. Sanayi alanındaki devrimlerin artmasıyla 19. yüzyılda birçok mandıra ve tereyağ tesisi kurularak, fabrikasyon üretime geçilmiştir. Özellikle modern hayvancılık ve süt sağım tekniklerinin gelişimi ile tereyağı her evde hak ettiği yeri bulmuştur.

Tereyağı Nasıl Yapılır?

Meşakkatli bir işlem olan tereyağı yapımı ilk zamanlar; sütün bir kaba konup iki gün bekletildikten sonra oluşan süt kremasının iyice çırpılmasıyla elde edilirdi. Son yıllarda fabrikasyon üretim iyice gelişmiş ve işlemler hızlanmıştır.

Hayvanın yediği yemin organik olmasına ve sütün alındığı mevsime bağlı olarak tereyağ rengi beyaz ve sarı tonlarında değişir. 1 kilogram tereyağı elde etmek için 20 kilogram civarında süt gerekmektedir.

Tüm dünyada beğeniyle tüketilen tereyağı imalatı en çok Hindistan, Pakistan ve ABD’de yapılmaktadır. Tereyağı protein değeri bütün yağlardan fazladır. Doğal bir gıda olan tereyağı raf ömrü 6 aydır ve uygun koşullarda uzun süre kullanılabilir.

Tereyağı Faydaları Nelerdir?

A, D ve E vitaminleri yönünden çok zengin olan tereyağı, aynı zamanda protein açısından da oldukça zengindir. Kanserle mücadelede önemli rolü olan K2 vitamini de tereyağında bulunmaktadır. Tokluk hissi veren tereyağı sanılanın aksine diyet dostudur. Mineral ve fosfor yönünden zengin olan bu yağ, vücudun kemik ve iskelet sistemine faydalıdır. Katkı maddesi içermeyen tereyağları kolesterol yapmaz ve kalp dostu gıdalardandır.

Uzun yıllardır yemeklerde, pastalarda kullanılan tereyağı; leziz ve sağlıklı yapısıyla sofralara değişik tatlar katmaktadır.

Margarin Nedir?

Kahvaltılarda reçelin yanına eşlik eden, kek ve kurabiyelerin olmazsa olmazı Luna, Ülker, Sana gibi alanında kaliteli işlere imza atmış markalara ait margarin çeşitlerini Cimri.com’dan en ucuz fiyat seçenekleriyle bulabilirsiniz.

Su, yağsız süt ve çeşitli yağların karışımıyla oluşan bir besin maddesidir. Hayvansal ve bitkisel yağların karışımına su ve süt eklenerek yapılan margarin; A, D, E vitamini yönünden zengindir. Tereyağına çok yakın bir yapısı vardır.

Margarinin öyküsü birçok icat gibi ihtiyaçtan kaynaklanmıştır. Margarin icat olana dek tereyağı mutfakların en önemli malzemelerindendi. Üretimi ihtiyaçtan az ve haliyle pahalı olan tereyağına bir alternatif bulunması için Fransa’da açılan bir yarışma margarinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. 1869’da Mege Mouries’in icadı olan margarin Avrupa’da büyük ilgi görmüştür.

Margarin Çeşitleri Nedir?

Kâse margarinler %60 yağ içeriğine sahip, sürülmesi kolay margarinlerdir. Kase margarinler içine tereyağı ya da bal katılarak çeşitlendirilir. Kahvaltılarda ekmek üzerine kolay sürülen yapısıyla reçele eşlik edecek en iyi arkadaştır. Pilav pişirirken içerisine katılacak bir kaşık margarin, pilavın daha lezzetli, parlak ve aromalı olmasını sağlar. Paket margarinler %70 yağ içeriğine sahiptir ve kek, pasta, böreklerde en çok tercih edilen margarin çeşididir. Kendine has özellikleriyle kurabiyelere gevreklik katar.

Margarinler kolesterol içermez ve trans yağ içermezler. Ülkemizde üretilen margarinlerde genelde ayçiçeği, soya yağı, pamuk yağı gibi bitkisel yağlar kullanılır. Margarin raf ömrü; 180 gündür. Uygun saklama koşullarına dikkat edilirse evlerde de uzun süre saklanabilir. Güneş görmeyen ve nemsiz bir ortamda paket üzerinde belirtilen son kullanım tarihine dek korunabilir. Margarin; renk ve lezzet yönünden tereyağına benzer. Tüm dünyada çok farklı lezzetlerin yapımında kullanılan margarin, içeriğinde Omega3 barındırır. 100 gram margarinde 6 gram Omega3 vardır. Tereyağına göre daha az kolesterol içeren margarin, doymuş yağ oranı yönünden de tereyağından daha az orana sahiptir. 100 gram margarinde kolesterol miktarı 0’dır ve doymuş yağ oranı sadece 11,6 gramdır.

En güzel kek ve pastalarınız için, yemeklerinize lezzet katması için kaliteli ve trans yağ içermeyen margarin çeşitlerini Cimri’den en ucuz fiyatlarla alarak, güvenle kullanabilirsiniz.