Kitap Sinema

En Ucuz Kitap Sinema Fiyatları

0 ürün gösteriliyor.
Fiyat Aralığı
  -  
  Marka
  Kitap
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler

  Sinemanın tarihsel gelişimi

  Sinema, güzel sanatların bir dalıdır. İzleyiciye göstermek üzere hazırlanan filmleri yaratma ve sunma sanatı olarak da tanımayabiliriz, ayrıca bu filmlerin gösterildiği salonlara da bu ad verilir. Tarihsel olarak baktığımızda, ilk halka açık filmin 19. yy. da Lumiere kardeşler tarafından çekildiğini görürüz. Fotoğraf karelerini seri şekilde göstererek, film yaratmayı düşlemişler, Edison’un kinetoskopundan esinlenerek, bunu başarmışlardır. Edison, elektrikle çalışma konusunda ısrarcı olduğu için fırsatı kaçırmıştır. Hatta bu film esnasında, ekrana gelen tren, izleyiciler tarafından gerçek gibi algılanmış ve filmdeki trenin kendilerini ezebileceğini düşünerek salondan kaçmışlardır.

  İlk film makinesi de Lumiere kardeşler tarafından bulunmuş ve patenti alınmıştır. İlk sinema filmlerinde, perdeden saniyede 15 görüntü geçiyordu, ilerleyen dönemlerinde bu sayı 16’ya çıkartılmış ve projeksiyonun çıkarttığı gürültü de azaltılmıştı. Bu döneme kadar filmler sessiz sinema şeklindeydi. Daha sonra 18 görüntüye kadar çıktılar ve son olarak, sesin de görüntü üzerine işlenebileceğini keşfederek saniyede 24 kareye ulaşılmış oldu. İlk ücretli sinema gösterisine 35 kişi katılmış ve 3 dakika içinde yaklaşık 10 filmin gösterildiği bir gösteri izlemişlerdi. Treni gerçek sanıp kaçtıkları gösteri de bu gösteridir.

  İlk sinema seyircisi, filmdeki hikaye unsuruyla değil, görüntülerle ilgileniyordu. Filmin içindeki hikaye onlar için önemli değildi. Lumiere kardeşler, ürettikleri sinematografı kimseye satamadılar, ancak bir şekilde işlerini döndürebilmek için film üretmeleri gerektiğini düşünerek üretmeye devam ettiler. Bir süre sonra ilgi görmeye başlayan filmler esnasında seyircilerin çıkarttığı gürültüyü bastırabilmek için piyano çalınıyordu. Daha sonra yurt dışına açılarak değişik ülkelerin görüntüleri çekilip, izleyiciyle buluşturulmaya başlandı. Bu görüntüler arasında İstanbul’da vardı. Farklı yerleri görmek, insanların daha çok ilgisini çekmişti. İlerleyen günlerde, tüm dünyaya yayılmaya başlayan sinamograf buluşu, Lumiere kardeşlerin ‘’yaşamı yansıtmak’’ düşünden hareketle hayata geçmiş ve bugünkü haini almıştır. Sinema tarihi ile ilgili detaylı bilgiler için en uygun fiyatlı sinema kitaplarını Cimri.com sitesinde bulabilirsiniz.

  Sinema kitapları ne kadardır?

  En ucuz sinema kitaplarınıCimri.com sitesinde, sanat-mimarlık kategorisi altında yer alan sinema sekmesini tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.