SICAK ÇİKOLATA NEDİR?

Her mevsim keyifle tüketilen bu içecekler, arkadaşlarınızla sohbet ederken, çalışırken, film izlerken her daim içilebilen efsane lezzetler arasında gelir. Tat bakımından kakaolu süte benzer, ancak sıcak çikolatanın tadı çok daha yoğundur. Bunun sebebi ise yapımında bitter çikolata veya bitter çikolata tozu kullanılıyor olmasıdır.

SICAK ÇİKOLATA TARİFİ NASILDIR ?

Evinizde keyifle içebileceğiniz hazır sıcak çikolatalar vardır. Bunlar minik paketler halinde toz şeklinde satılır. Toz içeceğin tümünü bir fincana döküp, üzerine kaynar su ekleyerek içebilirsiniz. Sütlü kahve yaptığınızda içine ekstra şeker eklemeniz gerekebilir, oysa ki sıcak çikolata içiyorsanız, buna gerek olmayacaktır. Bu içecek, yapısı gereği sütlü kahveden çok daha tatlıdır. Bazıları içecekleri çok tatlı olacak şekilde içmeyi severler, onlar bazen şeker de kullanırlar. İçeceğinizi evinizde kendiniz hazırlamak isterseniz, süt, süt kreması, şeker ve bitter çikolata ile hazırlayabilirsiniz. Öncelikle süt kremasını kaynatır, daha sonra ateşten alırsınız. Süt kreması soğumadan içine atacağınız bitter çikolatayı karıştırarak eritirsiniz. Daha sonra başka bir kapta kaynattığınız süt, kakao ve şeker karışımını, bu süt kreması ile karıştırırsınız. Son olarak, her iki karışımı aynı kap içinde karıştırıp içime hazır hale getirebilirsiniz. Bu içecekler, ayrıca satılan sıcak çikolata makinelerinde de kolaylıkla hazırlanabilmektedir. Dilerseniz, sırf bu içecek için özel üretilmiş bardaklarla içebilir, keyifle tüketebilirsiniz. Bu içeceklerin ayrıca, beyaz çikolatadan yapılanları da vardır. Kakao tadından hoşlanmayanlar genellikle beyaz sıcak çikolataları tercih ederler.

BU İÇECEK KAÇ KALORİDİR ?

Sıcak çikolatalar ortalama olarak 75-100 kalori arasında besin değerine sahiptir. Yani, rejimde olan kişiler dahi tüketebilirler. Bu kalori miktarı, ortalama bir insanın çok rahat yakabileceği bir orandır.

FİYATLARI NE KADARDIR ?

Bu içeceğin fiyatları, nerede içtiğinize göre değişir. Örneğin, evinizde kendi hazırladığınız bir sıcak çikolata 2-3TL olabilirken, bir kafeteryada içtiğiniz sıcak çikolata fiyatları 9-10TL’ye kadar çıkabilir. İçeceğinizi en uygun fiyatlı olarak satın alıp, evinizde, ofisinizde içmek isterseniz, Cafe Ambruvase, Cafe Bulb, Nestle ve Kocatepe markalı ürünler, cimri.com sitesinde mevcuttur. İster tek içimlik, isterseniz de büyük boy paketlerde satın alarak ürününüzü afiyetle içebilirsiniz.